18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul9 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya7 °C
 • Adana11 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa13 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli12 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep7 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyasilerin bayram mesajları
Ortak temenni: Sağlık, mutlulk, huzur....
Siyasilerin bayram mesajları
26 Kasım 2009 / 18:57 Güncelleme: 26 Kasım 2009 / 18:57

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, farklılıkların asla bir ayrışma unsuru olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Tarih boyunca bayramları her zaman coşkuyla kutladık. Bu sefer de inanıyorum ki bu bayramı hep beraber, millet olarak coşkuyla, sevinçle kutlayacağız. Birbirimizin acılarını paylaştığımız gibi, sevinçlerini ve mutluluklarını da paylaşacağız" dedi.

Gül, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı ve "Sevgili Vatandaşlarım" diyerek başladığı kutlama mesajında, Kurban Bayramı'nın, herkes için mutluluklar ve iyilikler getirmesini temenni ederek, bütün vatandaşların bayramlarını kutladı.

"Bayram demek, sevinç demektir. Bayram demek, mutluluk demektir. Bayram demek, dayanışma demektir. Kurban Bayramı, ayrıca, yakınlaşma anlamına da gelmektedir ki bu, dayanışmanın doruğa çıktığı günlerdir" diyen Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

"Türk milleti çok büyük bir millettir. Türkiye, büyük bir ülkedir. 72 milyon nüfusu olan bir ülkeyiz. Büyük bir coğrafyamız var. Tabii ki büyük olunca da, bu büyüklüğün içerisinde farklılıklar olmaktadır. Ama bu farklılıkları biz daima zenginlik olarak görmekteyiz ve böyle görüyoruz. Asla farklılıklarımızı bir ayrışma unsuru olarak görmememiz gerekir. Bunu şunun için söylüyorum: Bugünlerde birçok şeyi tartışıyoruz. Bu tartışmaların sağlıklı yapılabilmesi ve neticede, birliğimizi, bütünlüğümüzü güçlendirebilmesi için, her şeyi doğru istikamette götürmemiz gerektiğine inanıyorum.

Şunu unutmayalım ki: Atalarımız, bu aziz vatanı bize emanet ederken çok büyük zorluklar çekmiştir. Şimdi bizim de görevimiz, ülkemizi güçlü yapmak, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi, mutlu kılmak, mesut kılmaktır. Bunun yöntemleri, usulleri de bellidir. Gelişmiş, kalkınmış ülkeler neler yaptıysa, bizler de aslında onu yapıyoruz. Ayrıca bizler, büyük tarihi olan bir ülkeyiz. Bizler, bu yarışa yeni başlamış da değiliz. Bir taraftan kendi değerlerimiz; milli değerlerimiz, dini değerlerimiz, kendi kültürlerimiz, bir taraftan da gelişmiş demokrasilerin evrensel değerleri; bunları birleştirerek yolumuza devam edeceğiz.

Onun için bu tartışmaları yaparken, kırıcı olmaktan kaçınmamız gerekir. Tam tersine bütünleştirici olmamız gerektiğine inanıyorum.

Bugünlerde şüphesiz ki şehitlerimizi, gazilerimizi asla unutmamamız gerekir. Unutmayalım ki onlar, onların aileleri hepimize emanettir. Onlar en değerli varlıklarını bu ülke için feda etmişlerdir. Onların onuru, bizim onurumuzdur, bunu özellikle bütün vatandaşlarıma hatırlatmak istiyorum. Mahallelerinde, çevrelerinde, köylerinde, şehit ailelerini ziyaret etsinler, onları hep sahiplensinler."

ŞAHİN: BAYRAM BARIŞA KATKI SAĞLAMALI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, "Toplumsal birlikteliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı bir Kurban Bayramı'nı daha hep birlikte idrak etmenin mutluluğu içindeyiz" dedi.

Bayramların, umutları canlandıran, toplumsal barışı güçlendiren, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularını doruğa çıkartan özel günler olduğunu ifade eden Şahin, masajında "Bu Kurban Bayramı'nın da anlamına uygun bir hoşgörü ve barış ortamı içerisinde geçirilmesini diliyorum. Milletçe birlik ve beraberlik içerisinde kutladığımız Kurban Bayramı'nın ülkemize, milletimize, İslam alemine ve tüm insanlığa huzur getirmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Şahin, mesajında şunları kaydetti:

"Milli iradenin rehberliğinde bağımsızlık mücadelemizi yöneten, Cumhuriyeti ilan eden, devrimleri hayata geçiren Meclisimiz, bugün de milletimizin sorunlarını çözecek kararlılık ve güçtedir.

Yüce dinimizin de bir gereği olarak sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik duyguları içerisinde, daha mutlu, daha huzurlu, daha güzel yarınlara hep birlikte ulaşacağımıza inancım tamdır. Kurban Bayramı'nın, çatışma kültürünün bir tehdit olduğu dünyamızda evrensel barışa, esenliğe ve huzura katkı sağlaması en büyük dileğimizdir.

Bu vesileyle hac görevlerini yerine getiren tüm vatandaşlarımızın sağlık ve sıhhat içerisinde yurdumuza dönmelerini temenni ediyorum.

Yurt içindeki ve yurt dışındaki vatandaşlarımızın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki soydaşlarımızın ve tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum."

ERDOĞAN: İNSANLAR BİRBİRİNİ SEVGİYLE KUCAKLAYACAKLAR Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bayram günleri, milletimizin bir arada yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günlerdir. Bu günlerde ülkemizin dört bir yanındaki insanlar birbirini sevgiyle ve sevinçle kucaklayacaklardır. Birbirimize ve ülkemize olan sevgimiz bu güzel günlerde daha da artacaktır" ifadelerine yer verdi.

Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Bayramın bize kazandıracağı manevi anlayış sayesinde, yoksul ve muhtaç durumda olanlara yardım eli uzatmanın, sevinçleri olduğu kadar acıları da paylaşmanın önemini daha da derinden anlayacağız. Bütün dünyada halen yer yer yaşanılan savaş, çatışma ve yıkımlara karşı her zamankinden daha çok duyarlı olacak, barış ve adaletin dünyada egemen olması için daha dik duracağız.

Bu bayramda nasıl ki annelerimizi, babalarımızı, eşimizi, dostumuzu unutmayacak, onların yanında olacaksak, aynı şekilde kahraman gazilerimizi, bayrama buruk giren şehitlerimizin yadigarlarını, ailelerini, çocuklarını, yetimlerimizi de unutmayacak, onların yanında olacağız. Bu vesileyle eşsiz fedakarlıklarını hiçbir zaman unutamayacağımız aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla selamlıyorum.

Bu noktada sevdiklerine bir an önce kavuşmak için yollara düşen vatandaşlarıma da seslenmek istiyorum. Lütfen dikkatli olunuz. Maalesef bu günlerde sıkça yaşanan trafik kazalarıyla sevinç günü olan bayramı sevdikleriniz için üzüntü ve yasa dönüştürmeyiniz.

Bu duygular içinde bütün vatandaşlarımızın ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyor, kardeşliğimizi daha da güçlendiren bu güzel bayram coşkusunun ülkemize, milletimize, İslam alemine, tüm insanlığa hayırlar getirmesini Allah'tan temenni ediyorum."

BAYKAL: UMUDUM VAR CHP

Genel Başkanı Deniz Baykal, bayram dolayısıyla yayımladığı mesajında şunları kaydetti:

"Biliyorum, gün gelecek işsizlik çığ gibi büyümeyecek. Zamlar yağmur gibi yağıp, zulme dönüşmeyecek. Sadaka gibi dağıtılan yardımlarla insanlarımızın onuru çiğnenmeyecek. Emeklilerimiz açlık grevi yapmayacak, yaşlılarımız banka kapılarında, gazimiz aç karnına yol kenarında ölmeyecek.

Biliyorum ve inanıyorum, gün gelecek analar, babalar evlat acısıyla gözyaşı dökmeyecek. İnsanlarımız dini, dili, inancı, mezhebi, ırkı nedeniyle hor görülmeyecek, dışlanmayacak. Toprak bütünlüğümüz, ulusal birliğimiz ve laik Cumhuriyetimiz tehdit altında olmayacak.

Bir umudum var. Herkesin aşı, işi olacak. Yoksulumuz din istismarcılarının tuzağına düşmeden yardımlaşacak. Herkes kimliğini şeref gibi taşıyarak, kardeşçe kucaklaşacak.

İşte o zaman bayramlarımız buruk olmayacak."

BARDAKOĞLU: KURBANIN HİKMETİ PAYLAŞMAKLA GERÇEKLEŞİR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, yayımladığı mesajda, içinde pek çok güzellikleri ve nice hikmetleri barındıran Kurban Bayramı ile bir kez daha buluşmanın mutluluk ve heyecanının yaşandığını belirterek, Yüce Allah'ın ilahi çağrısına icabet edip hac görevini ifa etmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacılarla birlikte tüm vatandaşlara ve Müslümanlara selam ve hayır dualarını gönderdiklerini ifade etti.

İslam'ın her işi iyi ve güzel yapmayı, tüm yaratılmışlara karşı merhametli olmayı öğütlediğini dile getiren Bardakoğlu, kurban kesme konusunda da aynı duyarlılıkla hareket edilmesinin, kurban edilecek hayvana eziyet yapılmamasının ve çevre sağlığının korunmasının insani bir ödev olduğunu vurguladı. Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti:

"Kurban edilecek hayvanların kesimi mutlaka ehil kimselerce yapılmalı, kurban atıkları gelişigüzel yerlere bırakılmamalı, temizliğe özen gösterilmeli, bu amaçla hazırlanmış olan mekanlardan ve teknolojik imkanlardan yararlanılmalıdır. Hepimiz bilmeliyiz ki, kurban ibadetinin hikmeti, kesilen kurbanının etini bizlerden daha fazla ihtiyacı olan kimselere ulaştırmakla, sahip olduğumuz nimet ve imkanları onlarla paylaşabilmekle ve neticede aramızdaki kardeşlik bağlarımızı güçlendirmekle gerçekleşir.

Bayramların gerçek bayram olarak yaşanabilmesi için, başta aile büyüklerimiz olmak üzere bütün yakınlarımızı, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı, hasta ve kimsesizleri ziyaret etmeliyiz. Bu kaynaşma ve paylaşma gününde, hiç kimseyi bu bayram coşkusunun dışında bırakmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü bayram, toplumun bütün kesimleri tarafından paylaşıldığı oranda bayram olma özelliği kazanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimiz olmak üzere, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ederken, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler