YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyasilerden ortak açıklama: "Bu iş vatana ihanettir"
Başbakan Yardımcısı İşler, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesiyle ilgili "Bu iş vatana ihanettir" dedi.
Siyasilerden ortak açıklama: "Bu iş vatana ihanettir"
27 Mart 2014 / 20:32 Güncelleme: 27 Mart 2014 / 21:00

Başbakan yardımcısı Emrullah İşler, seçim çalışmaları kapsamında bulunduğu Kazan’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan’ın konuşmalarının yer aldığı iddia edilen ses kaydının internette yayınlanmasıyla ilgili soru üzerine İşler, bu işi yapanları şiddetle kınadığını söyledi.

"Hakikaten milli güvenliğimizin bu kadar tehdit altında olduğu bir dönem ben hatırlamıyorum. Devletin bakanlığında yapılan çok gizli, milli güvenliğimizle ilgili bir görüşmenin içeriğinin bu şekilde açıklanması doğrusu alçakça bir saldırıdır" diyen İşler, ses kaydının yayınlanmasının tek bir hedefi bulunduğunu, 30 Mart seçimlerinin sonuçlarının istenildiği gibi değiştirilmeye çalışıldığını dile getirdi. İşler, şöyle konuştu:

"Fakat yapılan bu girişim milletimizde bizim hükümetimize karşı ilgiyi daha da arttıracağı kanaatindeyim. Öncelikle bu milli bir mesele. Böyle bir meselede, böyle bir ihanetin yapılması, böyle bir casusluk faaliyetinin yapılmasını bizim 76 milyonda kabul edecek insan çıkacağını tahmin etmiyorum. Fakat maalesef bu alçaklığı yapan birkaç kimse çıktı, böyle bir yayını piyasa sürdüler sosyal medya aracılığıyla."

Youtube'a erişimin engellenmesi

İşler, Youtube'un kapatılmasıyla ilgili soru üzerine de ses kaydının yayınlanmasından sonra, edindiği bilgilere göre, yayının engellenmesi konusunda Youtube ile gerekli görüşmelerin yapıldığını ancak cevap alınamadığını söyledi. İşler, şunları aktardı:

"Aslında son yapmış olduğumuz internet düzenlemesinde ilgili linkin ya da sayfanın engellenmesi söz konusu. Ancak bu yayında böyle bir olayın teknolojik olarak sağlanamaması nedeniyle Youtube'a erişim tamamen engellenmiş durumda. Tabii kanun gereği 24 saat içinde mahkeme kararı alınması gerekir. Ben şu an bu talepleri karşılamayan Youtube'un bu gelişme karşısında kısa zamanda TİB'in talebini karşılayacağı ve ondan sonra da Youtube'a tamamen engellenmenin kaldırılacağı kanaatindeyim. Biz kesinlikle yasaklardan yana değiliz. Sosyal medyaya karşı bir alıp veremediğimiz söz konusu değil. Ama mesele milli güvenlik meselesi olunca, mesele kişisel hakların ihlali meselesi olunca, özel hayatın gizliliği ihlali söz konusu olunca, insanlara saldırı söz konusu olduğu zaman da biz vatandaşlarımızın hakkını korumak durumundayız. Bu konu ise bütün ülkeyi ilgilendiren bir konu. Milli güvenlikle ilgili bir mesele. Bundan dolayı tabii ki gerekli tedbir alınmıştır. Mesele bundan ibarettir."

Bir gazetecinin, yapılan konuşmanın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun makamında gerçekleştiğinin söylendiğini belirterek odada bir böcek araması yapılıp yapılmadığını sorması üzerine İşler, ortam dinlemesi mi yoksa böcek olup olmadığının önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi.

Maliye Bakanı Şimşek: Ülke sırlarını paylaşmak kadar büyük bir ihanet olamaz
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesiyle ilgili, "Bir ülkenin sırlarını, ulusal güvenliği tehlikeye atacak şekilde deşifre etmek, bunu içeride, dışarıda istismar edecek kesimlerle paylaşmak kadar büyük bir ihanet olamaz" dedi.

Şimşek, Aydın'ın Nazilli ilçesinde MÜSİAD üyeleriyle yaptığı toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Şimşek, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesiyle ilgili, şunları söyledi:

"Sayın Başbakanımız gerekeni zaten söylemiş. Bu, ülkeye ihanetle eşdeğerdir. Açık ve net olarak söylenecek çok da fazla bir şey yok. Bir ülkenin sırlarını, ulusal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde deşifre etmek, bunu içeride dışarıda istismar edecek kesimlerle paylaşmak kadar büyük ihanet olamaz. Gereği mutlaka eminim yapılacaktır."

Kaynak Holding'e inceleme

Bakan Şimşek, Kaynak Holding'e yapılan inceleme ile ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Biz her yıl binlerce denetim yapıyoruz. Dolayısıyla ben prensip olarak denetimlere ilişkin yorumda bulunmuyorum. Daha önce de defalarca söyledim. Türkiye'de biz vergi denetim kurulunu güçlendirdik. Denetim sayısı 2011'de yanlış hatırlamıyorsam 16 bin civarıydı. Geçen sene 76 bine çıktı. Dolayısıyla her gün binlerce yeni denetim yapılıyor. Ben dolayısıyla yorum yapmıyorum."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: Bu ülkeyi satmak demektir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin, "Bu, bir ülkeyi satmak demektir. Başka bir izahı yok, açıklaması yok. Bu, bir ihanettir" dedi.

İslam, partisince Arifiye ilçesinde düzenlenen mitingte, seçimlere çok az bir süre kaldığını ve bu süre içinde vatandaşlarla görüşmeye devam edeceklerini anlattı.

Yerel seçimler için vatandaşlardan destek isteyen İslam, "Buradaki her bir kişi, 5 kişiyi daha ikna edebilse, dürüstlüğe, doğruluğa, sadakate, hizmete çağırsa her şeyin çehresi değişir. 30 Mart sabahına kadar çalışmamız gerekiyor. Çalışmak zorundayız" diye konuştu.

Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi ve internette yayınlanmasına da değinen İslam, bunun devlete ihanet olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bugün neler yapıldığının farkında mısınız? 4-5 saat önce yapılan ihanetin farkında mısınız? 4-5 saat önce, Türkiye'nin en gizli sırlarını, Suriye ile ilgili, MİT Başkanı'nın, Dışişleri Bakanı'nın, Müsteşarın yaptığı çok gizli görüşmeyi, internetten yayınladılar. Bu, ne demektir biliyor musunuz? Bu, bir ülkeyi satmak demektir. Başka bir izahı yok, açıklaması yok. Bu, bir ihanettir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün legal partilerine, CHP'ye, MHP'ye, BDP'ye bir çağrıda bulunuyorum. Bu uluslararası illegal şebekeyle yaptığınız anlaşmayı bozun. Türkiye'ye ihanet eden bu şebekeyle yapılan bütün anlaşmaları bozun artık. Türkiye'ye ihanet edenlerle, seçim iş birliği yapanlarla anlaşmayı bozun. Bu düzeni kuranlara bir tek oy çıkmasın. Ülkesini satmaya tevessül edenlere bir tek oy çıkmasın. Bu olmazsa, çocuklarımıza bakacak yüzümüz olmaz. Bunun hesabını veremeyiz."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: Bu vatan hainliğidir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin ses kayıtlarına yönelik şunları kaydetti:

"Bugün bir ses kaydı yayınlandı. Bu ülkenin Dışişleri Bakanı, MİT Müsteşarı, Dışişleri Müsteşarı, Genelkurmay 2. Başkanı zannediyorum. 4-5 kişinin devlet güvenliğiyle, dış politikasıyla ilgili yaptığı konuşma yasa dışı olarak dinleniyor ve maalesef servis ediliyor. Bu vatan hainliğidir. Burada particilik olmaz bakın. Ben bugün bu vatana ihanet suçunu işleyenlerin çok ağır bir bedel ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bizim orada 10 dönüm de olsa Süleyman Şah Türbesi vatan toprağıdır. Orayla ilgili devletin zirvesinde yapılan bir görüşme ortam dinlemesiyle kayıt edilirse bu da seçime iki gün kala Türkiye'nin tüm dış ilişkilerini bozma pahasına servis edilirse bu ülkede, buna bir tek Allah'ın kulu 'evet' diyemez. Siz kimin avukatısınız, kimin sözcüsüsünüz? Bu ülkenin milli çıkarları. Allah aşkına gözünüzü bu kadar mı kan bürüdü. Seçim sonuçlarını etkilemek için devletin sırlarını ifşa etmekten de mi çekinmiyorsunuz?  Böyle ihanet olabilir mi? Ne yaptıysalar tutmadı."

"Bu bir tedbir amaçlı bir uygulamadır"

Bakan Işık video paylaşım sitesi "Youtube"un kapatılmasıyla ilgili de şöyle konuştu:

"Arkadaşlar bugün yayınlanan o ses kaydı bu paralel yapının ne kadar büyük bir ahlaksızlık içerisinde olduğunu, devletin menfaatlerini hiçe sayan, ülkenin çıkarlarını hiçe sayan bir anlayışla hareket ettiğini gösteriyor. Her devletin bazı sırları, çalışmaları, görüşmeleri olur. Bunlar belli ki her tarafa sızmışlar. Devletin en mahrem görüşmelerini kayıt altına almışlar. Şimdi seçim sonuçlarını etkilemek açısından belli ki bir takım istihbarat örgütleriyle iç içe bazı servisler yapıyorlar. Şurada seçime 2 gün var. Bu süreçte seçim sonuçlarını etkileyeceğiz diye ülkenin menfaatlerini ayaklar altına almaktan çekinmiyorlar. Bu bir tedbir amaçlı bir uygulamadır. İdari bir tasarruftur. Dışişleri Bakanlığı gereken açıklamayı yapmıştır. O açıklamanın ötesinde söylenecek bir şey yok."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: " Bu hiçbir şekilde kabullenilemez"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin, şöyle konuştu:

"17 Aralık Sayın Başbakanın ve AK Parti hükümetinin olmamasına yönelik bir hareketken 27 Mart ise Türkiye siyaset tarihine devletin bekasıyla alakalı ve devamıyla alakalı bir konuyu tehdit etme tarihi olarak geçecek. Bu, hiçbir şekilde kabullenilemez. Bu, partiler üstü bir meseledir. 77 milyonumuz burada bir ve beraberdir. Ulusal güvenliğin tartışıldığı bir ortamda herkes tercihini yapsın. İdari olarak şu anda tedbir alan Youtube tercihi kullananlar da olabilir ama biz ulusal güvenliğimizden yana tercihimizi kullanıyoruz. Bunun önümüzdeki günlerde yansımalarının çok daha farklı ve büyük olacağını hep bilikte göreceğiz. 30 Mart yalnızca Türkiye'de bir partinin seçimi şeklinde olmayacak, aynı zamanda siyasi istikrarın, ulusal güvenliğin bütünlüğü ve muhafazası şeklinde olacak.  Sayın Başbakanımızın sesinin kısılmasıyla bile onu 'ti'ye almaya çalışanların artık yaklaşımlarının dürüstlüğün ötesinde bir kaba sığdıramayacağımız bir mecraya girmiştir."

 

Gereğini yapmak
 // Trabzonlu Hakkı
Bu Dinlemeler evet Hukuksuz, evet Adice , Evet vatan hainliği sayılır hepsi doğru da . Devletimiz acaba Önlemini alamıyor mu. Biraz Acizlik gibi görünmüyor mu bu ortaya konulan durum. Bütün İmkanlar ve Yetkiler Hükümetin elinde değil mi , bu Dinlemelere önlem alamazlar mı neden yapmıyorlar . Halk gerekli yetkiyi vermiş bir daha ki Seçime kadar bu yetkisini kullanıp durumu düzeltmeli. Orası Ağlama yeri değil ki. Türkiyede Güvenilecek İnsan kalmadı denilecekse oturup hep birlikte Ağlayalım...
28 Mart 2014 Cuma 00:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler