25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın187,165
 • BIST97.515
 • Dolar4,5951
 • Euro5,3502
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,0844
 • İstanbul24 °C
 • Ankara24 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya24 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa30 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Siyasi çalkantı dönemine girilmiştir"
"Siyasi çalkantı dönemine girilmiştir"
"Siyasi çalkantı dönemine girilmiştir"
25 Mart 2008 / 11:13 Güncelleme: 25 Mart 2008 / 00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup toplantısında partililere seslendi. Bahçeli'nin açıklamaları şöyle:


"Siyasi krizlerin belirgin hale geldiği bir süreç başlamıştır. Demokrasinin temellerinin sarsıldığı bir siyasi çalkantı dönemine girilmiştir. Türkiye çok tehlikeli bir mecraya girmiş, benden sonra tufan anlayışıyla seçim sandığı dışında kendisine siyaset için de yer açmaya çalışanlarında girişimleriyle demokrasi kurban edilmektedir. Sayın Başbakan söz ve filleriyle kışkırtıcılık yapmaktadır.


Hukuk devleti yaralanmaya başlıyor. Rencide edici gerekli bazı yöntemlere başvurulmuş ve bunlar gerilime zamin hazırlanmıştır. Ortaya çıkan tablo marazi bir durumdur. Kapatma davasıyla ilişki kurularak saptırma yapılıyor. Ölümü hatırlatan imalar ve kanı bozuk söylemleriyla tahrik fırtınalarının estirildiği bir çekişme ortamı yaratılmıştır. Duygusal tahriklere gelebilecek halk kitlelerini sokağa dökecek tahrikler yapılmaktadır.


Herkesi töhmet altında bırakarak hak aranmaz. 22 Temmuz'da alınan oylar anayasadan sapma konusunda bir icazet sayılmamalıdır. İktidarın meşruiyet yolundan ayrılmması zorunluluktur. Durmak yok yola devam sözünü olur olmaz yerde kullanan Sayın Başbakan, demokrasiyi çıkmaza sürükleyen ucuz siyaset tüccarlığı anlayışıdır. Sayın Başbakan bildiği neyse halka anlatmak zorundadır. AKP yandaşı medya soruşturması süren davalarla ilgili yayın yapması son derece yanlıştır. Gündem saptırılmaya çalışıyor. Çetelerin gölgesine sığındılar. Kapatma davasıyla bağlantı kurmak son derece yakışıksız ve çirkindir. Sayın başbakan boş ve anlamsız konuşmayı bırakmalıdır.


Bugün en önemli şey krizin derinleşmesini önlemektir. ortak hedef gerilimin dozunun düşürülmesi olmalıdır. Ağır bir rejim bunalımı yaşanması olasıdır. Krizi engellemek için demokrasi dayanışması sağlanmalıdır.


CHP siyasi hesapları aşmalı daha yapıcı olmalıdır. Partiler kapatılmamalı, sorumlular cezalandırılmalıdır. Kurunun yanında yaşın yanması önemlidir. Yargı sürecinin önünün açılması en hakkaniyetli ve doğru olandır. Sorumlu davranmayanların cezalandırılması milletvekili dokunulmazlığının otomatikman düşmesi ile olacaktır. Bu yolla partilerin iç koruma refleksine kavuşacaktır.


Siyasi gerilimin ne kadar ileri gittiği basına yansıyan haberlerden görülmektedir. Siyasi partilerle herhangi bir görüşmemiz henüz olmamıştır. MHp bu konuyu basından takip etmektedir. Siyasi partilerin yaklaşımıile ilgili somut bir bilgimiz bulunmamaktadır.


yargıtay başsavcısının iddianamesinde kesinleşmiş yargı kararları olmamasına rağmen suçlamalar yöneltilmesi farklı düşündüğümüz başka bir noktadır. Parti kapatma davası siyasi bir izne bağlanmamalıdır. Bu konunun çıkış noktası TBMM'dir. Dokunulmazlık konusunda ısrar edilirse mutabakat olmaz. AKP'nin referandumla yürürlüğe girecek Anayasa değişikliğini yapacak siyasal çoğunluğu mevcuttur. Anayasal düzenlemesi geniş bir mutabakatla olur. Bu yola başvurmalarında siyasal sorumluları kendilerine ait olacaktır. Bu yöntem krizi daha da derinleştirebilir. Hukuku ve anayasayı zorlayarak referandumla yapılacak düzenleme krizi daha da derinleştirir. Kutuplaşma had safhaya çıkabilir.


Böyle bir durumda ülke gerçek anlamda bir kaosa mahkum edilecektir. AKP'de bu konuda sorumlu davranmak zorundadır. AKP demokrasinin geleceği için mutabakat aramalıdır.


IRAK'TAKİ 5 YILLIK İŞGAL


ABD'nin Irak'ı işgalinin 5'inci yılı geride kalmıştır. Ülke korkunç bir duruma sürüklenmiştir. İç çatışma halkı birbirine düşürmüş, tam bir kaos ortamı yaşanmıştır. ABD tam bir bataklığa saplanırken sonuç Irak halkı için vahim bir hal almıştır. Irak etnik ve siyasi olarak ayrışmış, Kürt grupların ayrı bir devlet hayalinde son aşamaya gelinmiştir.


Irak Türkiye'nin güvenliği için büyük bir tehdit haline gelirken, Türkiye'nin diplomatik çabaları sonuçsuz kalmıştır. Irak'ı enkaza döndüren ABD, başarılı olduğunu düşünüyor. Kerkük Kürt gruplar tarafında gasp ediliyor.


ABD Başkan Yardımcısı dün Ankara'ya yeni taleplerle geldi. PKK ile mücadelede siyasi çözüm bu paket içindedir. Türkiye çok tehlikeli bir yere itilmektedir. Bu basında geniş bir yer bulmuştur. Afganistan'a yeni asker talebinin yapılmadığı ortaya çıktı. Ancak yakın bir gelecekte bu talep yapılacaktır. Afganistan'a ek asker talebi NATO zirvesinde yapılacaktır. ABD halkı Müslüman olan bir ülke olan Afganistan'da sıcak çatışmalara katılmasını istemektedir. Afganistan'a muharip birlik gönderilmesi ve Taliban'la çatışmaya girmemiz isteniyor. Türkiye tarihi ve kültürel ilişkilerimiz olan İran'ın barışçıl amaçlı nükleer çalışmalar yapılmasına karşı değildir. Nükler silahı olan iran ise bizi rahatsız eder.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler