YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyaseti ne zaman bırakacağını açıkladı
Siyaseti ne zaman bırakacağını açıkladı
18 Ocak 2013 20:50
Kılıçdaroğlu, Çin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, kendisine ilk kez fahri doktora ünvanı verildiğini söyledi, siyaseti ne zaman bırakacağını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''İç siyasal çekişmeler, Türkiye'nin enerjisinin boşu boşuna harcanmasına yol açıyor. Parlamento çok iyi çalışabilir, yargı çok iyi çalışabilir, demokratik kurumlar çok iyi çalışabilir...Böyle bir süreci yaşayabilirsek Türkiye çok sağlıklı büyür ve çok sağlıklı gelişir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Çin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, Çin'le yapılan ticaretin 14 kat Türkiye aleyhine olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, ''Orada şöyle bir öneri getirildi. Yapılan ticaret eğer bizim aleyhimize ise Çinliler elde ettikleri karın yüzde 20'si oranında yatırım yapabilirler Türkiye'ye. Bu, önemli bir rakam ve yaklaşık 4 milyar dolarlık bir yatırım demektir'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bu düşüncelerine Çinli yetkililerden bir itiraz gelmediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Eğer bu ciddi ciddi görüşülür, sözleşmeler yapılabilirse bu bağlamda, Türkiye önemli bir yatırım avantajı da elde edebilir. Çinlilerin çok itiraz edeceklerini sanmıyorum, onlar da zaten Türkiye'ye yatırım yapmak istiyorlar. Belki bu önemli bir vesile olabilir. Reel sektöre girip doğrudan yatırım yapacak. Bu katma değeri yüksek olan bir alana yatırım olabilir, bilim teknoloji olabilir. Bir anlaşma yapılması lazım. Bu görüşler Plan Bütçe görüşmeleri sırasında aktarılabilir hükümet yetkililerine. Biz bu çalışmayı bir rapor haline getirip zaten, her halükarda Dışişleri Bakanlığı'na göndereceğiz. Onlar da dikkate alırlar diye düşünüyoruz.''


-''İlk kez fahri doktora unvanı aldım''-


Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine ilk kez fahri doktora unvanı aldığını söyledi.

''Türkiye'de fahri doktora veren üniversitelere sık sık rastlıyoruz. Sizin kalibrasyonunuzu kimse tartışımaz da biraz çekindiklerinden mi size fahri doktora vermediler acaba '' diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Bilmiyorum tabii. Böyle bir şey gündeme de gelmedi. Ama zaten ben siyaset öncesinde Hacettepe Üniversitesi'ne lisansüstü derse gidiyordum. Öğrencilere ders veriyordum. Doktora çok şey değil, verilmiş verilmemiş. Bunun sıradan bir olay haline getirilmemesi lazım. Üniversitelerin de böyle bakması gerekir olaya'' ifadesini kullandı.

Sincan Üniversitesi'nde kendisine soru soran öğrenciler hatırlatılarak, ''Sorular sanki biraz yazılıp ellerine verilmiş gibiydi, nasıl buldunuz soruları '' denilmesine karşılık Kılıçdaroğlu, ''İki kişi soru sordu. En azından benim açımdan, beni rahatsız eden sorular değildi. Rahat yanıt verebileceğim sorulardı'' dedi.


-Twitter ve Facebook yok-


Çin'de Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarının olmadığının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, bu durumu bildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, üniversiteki konuşmasında bilinçli olarak, ''Üniversitelerin demokrasinin beşiği olduğundan'' söz ettiğini de vurguladı.

Kılıçdaroğlu, Çin gezisiyle ilgili bir seyahat dergisine yazı yazması istense başlığının ne olacağı sorusuna, gezisinin böyle bir dergiye yaramayacağını, tamamıyla resmi görüşmelerde bulunduğunu ifade etti.


-''Ben de siyaseti bırakırım''-


Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine ise hiç alışveriş yapma imkanının olmadığını söyledi.

''Üniversitede öğrencilerin 'ilerleyen yıllarda ders verir misiniz ' sorusuna, 'siyaseti bıraktığımda' yanıtını verdiniz. Öyle bir takviminiz var mı '' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Yok, hayır. Ama siyaset ömür boyu yapılacak bir şey değil tabii ki. Yeri, zamanı gelir, koşullar uygun olur, iyi bir genel başkan adayı çıkar hep beraber destekleriz onu, ben de siyaseti bırakırım'' yanıtını verdi.

Bir soru üzerine, Mehmet Ali Birand'ın vefatına çok üzüldüğünü ve cenaze törenine katılacağını bildiren Kılıçdaroğlu, her siyasetçi gibi kendisinin de Birand'la ilgili bir anısı olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, önemli gazetecilik başarılarına imza attığını belirttiği Birand'la ilgili anısını şöyle anlattı:

''İlk kurultayda bir gömlek giymiştim. Markası 'Etro'. Bana sormuştu, canlı bir haber programında, ben de 'öyle bir markanın adını yeni öğrendim, bilmiyordum bile' demiştim. Bunun üzerine, bana 'ben sizin bu tavrınızı seviyorum. Her şeyi gayet rahat söylüyorsunuz' diye söylemişti. Onu hiç unutmuyorum.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler