YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Siyasete katılan kadın acıları durdurur"
"Siyasete katılan kadın acıları durdurur"
06 Ekim 2014 10:25
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, Türkiye'de nüfusun yarısını oluşturan kadınların siyasetten uzak durduğunu söyledi.

"Türkiye'de Siyasal Katılım ve Siyasete İlgide Kadın ve Erkekler Arasındaki Farklılıklar" başlıklı çalışma gerçekleştiren Çin, kadınların acılarını, sevinçlerini ve beklentilerini duyurması için siyasete katılımlarının sağlanmasının şart olduğunu vurguladı.

"Kadınlar siyasetle ilgili olmadığı zaman bu alan erkek egemen bir oyuna dönüşüyor" diyen Çin, kadınların yaşadıkları zorlukların duyulamadığını ve anlaşılmadığını belirtti. Çin, "Kadınların siyasal katılımı arttıkça kürtaj, kadına şiddet, ekonomik ve sosyal cinsiyet eşitsizliği, aile ve çocuk bakımı gibi kadınları doğrudan ilgilendiren konular daha fazla ülke gündemine girmektedir. Hatta kadınların siyasete katılımı arttıkça ülkelerin dış politikalarında yumuşama olduğu, daha az silahlandıkları ve daha az silahlı çatışmalara girdikleri bile gözlenmiştir" dedi.

Türkiye'de 52.5 milyon seçmenden 27 milyona yakınının kadın olduğunu hatırlatan Çin, kadınların hangi oranda sandığa gittiği konusunda kesin bilginin bulunmadığını ifade etti. Çin, siyasette kadın temsilcilerin sayıca az olmasının kadınların siyasete ilgilerini azalttığını söyledi.

Çin, 2008 yılında yapılan "Avrupa Değerler Anketi"ne göre Türkiye'de kadınların yüzde 38'inin siyasetle hiç ilgilenmediklerinin belirlendiğini dile getirerek, şöyle dedi:

"Bu ankete göre kadınların yüzde 75'i asla seçim dışı demokratik yollardan birine başvurmayacaklarını belirtmiş. Bu oran erkeklerde yüzde 64'te kalıyor. Bu rakamlar kadınların çatışmacı ve hatta şiddet içerebilecek siyasi aktivitelerden uzak durmayı seçtiklerini gösteriyor. Kadınlar geleneksel olarak ya evde ya da çocuk bakıcılığı, öğretmenlik, hemşirelik, sekreterlik gibi ekonomik getirisi az ve sosyal yeteneklerini beslemeyen mesleklerde çalışmaktadır."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler