YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Siyasetçiler şiveli konuşmasınlar"
"Siyasetçiler şiveli konuşmasınlar"
16 Mayıs 2013 11:36
Spiker Enver Seyitoğlu, siyasetle uğraşanların düzgün konuşması gerektiğini vurgulayarak, “Siyasetçilerimizi, meclisimizi, şiveli bir dille konuşurken görmek istemiyoruz” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından “Sunuş ve Hitabet Teknikleri” konulu panel düzenlendi. Eğitimci - Spiker Enver Seyitoğlu tarafından verilen panelde, birileriyle konuşurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, düzgün konuşma teknikleri, beden dilinin kullanılması gibi konular ele alındı.

Konuşmasında Eğitimci - Spiker Enver Seyitoğlu karşı taraftaki insanları etkileyebilmek için 5N1K kuralına göre konuşulmaları gerektiğini söyledi. Seyitoğlu, konu hakkında da yeteri derece de bilgisi olmayan insanların konuşmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çoğu insanın anlamayarak konuştuğunu söyleyen Seyitoğlu, “Bilgi sahibi olmadığınız zaman birçok soru işaretleri kafanızda büyüyor. Bunun sonucunda da bu soruları yok etmek için 2 saatlik bir seminer verdik. Ama muvafık olmadığınız konularda da sunum yapmayacaksınız. En azından size bir şey sorulduğunda ya da sizi kürsüye davet ettiklerinde ben bu konuya tam olarak vakıf değilim. Ancak bu konunun böyle olduğunu zannediyorum dersiniz. Konuya hâkimseniz de fon diksiyon kurallarına uymamız lazım” dedi.

“Sadece kravatla ya da takım elbiseyle olmuyor bu işler”

“Siyasetçilerin iletişimi düzgün değil” diyen Enver Seyitoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Siyasetçilerimizi, meclisimizi öyle görmek hiç de iyi bir şey değil.  Gürültü patırtıyla, bağırmakla çağırmakla bir meseleyi ne halka anlatırsınız ne siyasi partilere ne de hitap ettiğiniz kişilere anlatırsınız. Çünkü bağırmakla bu iş olmaz. Sonuçta keskin sirke küpüne zarardır derler.  Bu işin usulü, sonucu neyse muhalifte olsanız, o görüşe karşıda olsanız ustalıkla muhalefetinizi nitelikli yapacaksınız. Fikirlerinizi, düşüncelerinizi duygularınızı doğal olacaksınız. Katıksız anlatacaksınız. Karşı tarafta ister kabul eder ister kabul etmez. Ama bir saygı çerçevesinde olmalılardır. Bu yüzden siyasetçilerin konuşmasını hiç iyi bulmuyorum.”

Siyasetle uğraşanların konuşmasına çok dikkat etmesi gerektiğini de söyleyen Enver Seyitoğlu, “Siyasilerimizin çoğunda yani gerek hükümette olsa gerek muhalefette olsun kötü konuşma yakışmıyor. Şive ve ağız dediğimiz hadise bizim alt kültürümüzde vardır. Bu da çok güzel bir şeydir. Güzel bir Türkçe kullanmaları gerekiyor. Sonuçta onlar bizim vekilimiz. Sadece kravata takım elbiseyle olmuyor bu işler” diye konuştu.
  Konuşmaların ardından panel, soru cevap şeklinde devam etti.

 

İHA

23:03
 // zirva
Açilim denen bu zirva devam ederse meclise şiveli milletvekili yaninda hiç türkçe bilmeyen milletvekilleri de gelecektir....
16 Mayıs 2013 23:03
13:08
 // Devlet Ciddiyet Kurumu DCK
Spiker abimiz doğru söylüyor söylemesine de, aşırı diksiyon, beyni ve ruhu monotonlaştırıyor. '' taşı gediğine koyma'' diye bir tabir vardır bizde; mesela tuzak bir soruyla karşılaştınız, düzgün bir diksiyonla cevap verdiğinizde, o tuzak sorundan kurtulamazsınız. Fakat ani bir zeka refleksiyle '' ya ne olacağıdı'' diye şiveli bir cevap, bütün gergin hava ve tuzağı bertaraf edecektir. Sayın Başbakanımız bu sanatı en güzel icra etmektedir. Mesela '' 18 lira milli gelir nireeee, 60 lira nire'' gibi amonotonik cümleyle etkili olmuştur....
16 Mayıs 2013 13:08
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler