YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırrı Sakık'tan yeni 'MİT' açıklaması
Sırrı Sakık'tan yeni 'MİT' açıklaması
17 Nisan 2014 16:32
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, dün, MİT'in çözüm sürecine ilişkin çabasını önemsediğine yönelik konuşmasının, partisinin Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından, "yanlış anlaşıldı" diyerek düzeltildiğini anımsattı.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, dün, MİT'in çözüm sürecine ilişkin çabasını önemsediğine yönelik konuşmasının, partisinin Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından, "yanlış anlaşıldı" diyerek düzeltildiğini anımsatarak, "Ben burada neyi söylediğimi çok iyi biliyorum. Hatta burada kendisi de alkışladı. Sonra neyin değiştiğini bilmiyorum" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, bugünkü çalışmalarda MİT Teklifi'ne kaldığı yerden devam edilmesine, teklifin yasalaşmasının ardından iki uluslararası sözleşmenin görüşülmesine ilişkin Danışma Kurulu Önerisi okundu.

Öneri üzerine söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, hükümetin "yolsuzluk batağında" olduğunu, ancak bunun üzerine gidilmediğini iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Genç'in söylediklerinin iftiradan ibaret olduğunu belirterek, "İnsanın bütün arzusu hırsızlık, yolsuzluk ise başkasını da aynı şekilde görürmüş" dedi.

Genç, sataşmadan dolayı yeniden söz istedi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Genç'e bir dakika süre vereceğini söyledi. Bu sırada Genç ile Bahçekapılı arasında tartışma yaşandı. Bahçekapılı, Genç'in kendisine 'sen' diye hitap etmesi üzerine, "Bana 'siz' diye hitap edeceksiniz. Size cevap vermem" dedi.

Genç'in konuşmasını tamamlamasının ardından CHP Gurup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bahçekapılı'nın, Genç'e teamüllere göre iki yerine bir dakika süre vermesini eleştirdi ve usul tartışması açılmasını talep etti.

Hamzaçebi, "Kürsüdeki milletvekilinin konuşmasının içeriğinden mutlu olmayabilirsiniz ama bu durum size daha az söz hakkı verme yetkisini sağlamaz" dedi.

Mustafa Elitaş ise teamülleri öncelikle Genç'in bozduğunu, bütün siyasi partilerin mutabık kaldığı bir konuda söz istediğini belirtti.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da milletvekilinin konuşmalarında hür olduğunu, Bahçekapılı'nın tutumunu doğru bulmadığını savundu.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Bahçekapılı'yı müdahaleci bulduğunu, süre konusundaki kararını kendilerinin de yadırgadığını söyledi.

Bahçekapılı ise Genel Kurul'u eşit ve tarafsız yönetmeye çalıştığını belirterek, "'Keşke bu itirazlarınızı Meclis usulsüzce kapatıldığında da gösterseydiniz, buna da saygı duyardım" dedi.

"Keşke olmasaydı bunlar"

Danışma Kurulu Önerisi üzerine söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise dün MİT'in barış görüşmelerinde gösterdiği çabayı önemsediğini söylediğini, ancak bunun yanlış anlaşıldığını, MİT'ten taraf olmuş gibi gösterildiğini belirtti. Sakık, "Grup Başkanvekilimiz Pervin Buldan, 'yanlış anlaşıldı' diye bir açıklama yapmış. Ben burada neyi söylediğimi çok iyi biliyorum. Hatta burada kendisi de alkışladı. Sonra neyin değiştiğini bilmiyorum. Kardeşçe bir hukukumuz var. Ama keşke olmasaydı bunlar. Ne söylediğimizi çok çok iyi biliyoruz. Bazı bize tepeden bakan kesimlerin zaman zaman bizim bu konuda ne söylediğimizi bilmediğimizi... Kürt hareketi ne istediğini çok iyi biliyor" dedi.

Genel Kurul'da, Danışma Kurulu Önerisinin kabul edilmesinin ardından, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu'nda değişiklik yapan teklif üzerinde görüşmelere başlandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler