YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırrı Sakık'tan o sözlerine geri adım
1 Haziran seçimleri sonrasında Ağrı'nın yeni Belediye Başkanı olan Sırrı Sakık'ın Kazım Karabekir ile ilgili açıklamaları tepki toplamıştı.
Sırrı Sakık'tan o sözlerine geri adım
11 Haziran 2014 / 09:16 Güncelleme: 11 Haziran 2014 / 10:24

Sakık'ın açıklamalarından sonra birçok kesimden tepki geldi. Sabah yazarı Mahmut Övür'e konuşan Sırrı Sakık, yanlış anlaşıldığını söyledi.

İşte Övür'ün yazısındaki o bölüm:

Peki, ne olmuştu da Sırrı Sakık alelacele bunu gündeme taşımıştı? Karabekir'in Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyet dönemindeki tavrını bilmiyor muydu?

Soruyu Sakık'a sordum ve şu cevabı aldım:

"Bilmez olur muyum? Biliyorum tabii... Hatta daha fazlasını da söyleyebilirim. Kazım Karabekir, Kemalist rejimin Şeyh Sait isyanındaki kıyıma karşı çıkmış önemli bir isim. Benim sözlerim yanlış anlaşıldı."

Sakık, tartışmanın çıkış noktasını da şöyle anlatıyor:

"Ben, miting meydanında Ağrı'da 1930'da yapılan askeri anıtın kaldırılması gerektiğini söyledim. Tıpkı Mustafa Muğlalı ismi gibi... Bunun üzerine bir gazeteci 'Mareşal Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir isimleri caddelere verilmiş, onları da kaldıracak mısınız?' diye sorunca; 'Militarizmi hatırlatan şeyleri halkımızla konuşup değerlendireceğiz' dedim. Doğrusu yetkimiz var mı yok mu onu da bilmiyorum. Ardından ısrar gelince, Mustafa Kemal'in Ermeni meselesiyle ilgili Karabekir hakkında söylediklerini hatırlattım. Hiç istemediğim bir tartışmaya sürüklendim. Bu yüzden gazetecinin sorusunun da bilinçli olabileceğini düşünüyorum."

Sakık'ın Kazım Karabekir'le ilgili söyledikleri böyle... İşin bir de "Askeri pilot anıtı" boyutu var. Türkiye'de çok bilinmese de o bölgede 1. Ağrı ve 2. Ağrı diye bilinen ve 1926'dan 1930'a kadar süren çok kanlı bir çatışma dönemi yaşandı. Genelkurmay belgelerinde bu konuda inanılmaz bilgiler var.

O savaşta uçaklar da kullanıldı.

sorun yok
 // leventk
adam yanlış anlaşıldığını ifade ediyor, o zaman sorun yok demektir, bu konuyu fazla uzatmanın faydası yok...
11 Haziran 2014 Çarşamba 11:44
Oryantal
 // Alp Yurtsever
Kıvırmada dansözleri bile geçtiniz şerefsizler !......
11 Haziran 2014 Çarşamba 09:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler