YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırrı Sakık PKK'ya yakın ROJ TV'ye konuk oldu
Sırrı Sakık PKK'ya yakın ROJ TV'ye konuk oldu
Sırrı Sakık  PKK'ya yakın ROJ TV'ye konuk oldu
02 Haziran 2008 / 14:50 Güncelleme: 02 Haziran 2008 / 00:00

Demokratik Toplum Partisi Muş Milletvekili Sırrı Sakık, uydu aracılığı ile PKK doğrultusunda yayın yapan Roj TV'nin stüdyolarına konuk olurken, Ahmet Türk'ün Grup Başkanlığı'ndan istifa etmesi üzerine ortaya atılan iddiaların aksine partide \'şahin' veya \'güvercin' bulunmadığını öne sürdü. Sakık, bu tanımlamaların haksızlık olduğunu, DTP içinde çatlak olmadığını savundu.


Sakık, dün gece canlı yayınlanan tartışma programına katılırken, önümüzdeki günlerde yapılacak DTP Büyük Kurultayı'ndan çıkacak kararla bu tartışmaların önüne geçileceğini söyledi. Sakık, "Parlamento grubumuz 20 kişi. Birçok arkadaşımız fiilen siyaset yapamıyor. Bir kısmı tutuklu, bir kısmı siyasi yasaklı. Bizim her arkadaşımıza ihtiyacımız var. Diğer partilerdeki gibi \'Bu arkadaş dışarıda kalsın' deme lüksümüz yok" dedi.


Türkiye'deki siyasi partilerin İttihat Teraki döneminden gelen geleneğe sahip olduğunu öne süren Sırrı Sakık şöyle konuştu:


"Türkiye'nin Kürt sorunu demokratikleşmesi ile ilgili AKP, CHP ve MHP Kürt halkına karşı, DTP'ye karşı bir araya gelebiliyorlar. Seçimlerden önce gördük, DTP'li adayların önünü kesebilmek için çok rahat ittifak yapabiliyorlar. Bunların Türkiye'yi demokratikleşme, özgürleştirme çabası yok. Küçük oy, koltuk uğruna zaman zaman iç kavgayı tetikleyen duruşlar görüyoruz. Kürtler ile ilgili politikada parlamentodaki 528 kişi birleşebiliyor. Sınır ötesi operasyonda sadece DTP muhalefet yaptı bu nedenle Devlet Bahçeli tarafından \'vatan haini' ilan edilebildi. Parlamentoda tartışılan 301'de, Vakıflar Yasası'nda veya sınır ötesinde vatan hainisiniz. 2 dönemdir halkın büyük çoğunluğu AKP'ye destek oldu, iktidara getirdi \'Türkiye'yi özgürleştirin, demokratikleşin' dediler. Ancak, bunlarda inanç olmadığı için sorunlar yaşanıyor. Korkak ve ürkek davranıyor. Türkiye'de siyaset cami avlusunda ve kışlada yapılıyor. Türkiye demokrasi güçlerinin bir araya gelerek güçlerini birleştirmesi gerekir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler