YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sırf bu yüzden hayır demek gerekir
Sırf bu yüzden hayır demek gerekir
21 Temmuz 2010 14:35
Başbakan Erdoğan'ın dün grup toplantıısnda yaptığı konuşma ve konuşma sırasında gözyaşlarına hakim olamamasına bir eleştiri de CHP'li Haluk Koç'tan geldi. Koç Erdoğan'a, "İnsanlar asılırken sen futbol oynuyordun" diye tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) hazırlayacağı Kürt Raporu ile ilgili bölge gezisini sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Diyarbakır'da katıldığı rozet takma töreninde Başbakan'ın göz yaşlarına değinerek "12 Eylülde insanlar asılırken, sen söğüt gölgesinde oturup futbol oynuyordun. Şimdide kalkmış televizyonlarda gözyaşı dökerek o insanların çektiği eziyet üzerinden siyaset yapmaya kalkıyor. Sırf bu yüzden bile anayasaya Hayır demek gerekir" şeklinde cevap verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) hazırlayacağı Kürt Raporu ile ilgili bölge gezisini sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve beraberindeki 7 kişilik heyet Diyarbakır İL Başkanlığında rozet takma törenine katıldılar. Hani DSP İlçe teşkilatının CHP'ye katılması ile rozet takma töreni yapılırken, rozet takma töreni sonrası Genel Başkan Lardımcısı Haluk Koç kalabalık kitleye hitap etti.

Her türlü kimliğe ve kültüre saygı duyduklarını belirten Koç "Ben kimliğimi yaşamak istiyorum. Bölgede çok ciddi bir sıkıntı var. 1989'da hazırladığımız kürt raporunu tekrar bölgede insanlarımız ve Sivil Toplum Kuruluşları ile görüşerek tekrar derliyoruz. Ankara'da masa başında oturup değişik araştırmacıların hakzırladığı tezlerle değil, bölgedeki insanlar ile ve temsilciler ile görüşerek derliyoruz. 1989 yılında hazırladığımız rapor vardı, bu raporu 3 aylık bir süre içinde bölgedeki bütün illerde hakla, partililerimiz ile, STK ile konuşup tekrar siyaset sahnesine sunmayı düşünüyoruz. Bu sorun yakıcı bir sorundur, çok aktörü var. Kendi kimliğini ve inancını yaşamak isteyen herkesin başımızın üstünde yeri var. İnsanın insan olmaktan olan en temel hakkı budur. Hiç kimse annesinin, babasının veya doğduğunde inancının ne olacağını seçme şansı yok. O insanı o şekli ile kabul etmek ve bağrına basması gerekiyor. Sen şu inançtasın, sen bu inançtasın diye ayrıştırmaya kalkarsakbu topluma huzur getirmez. Ben kimliğimi yaşamak istiyorum kardeşim. kimliğimin bana verdiği özellikleri, kültürü, örfü adetimi yaşamak istiyorum. Terörle şiddetle bu olmuyor. Şiddet ve terör siyaseti rehin almasın. Bin yıldır beraber yaşadık yine yaşamak istiyoruz. Kaderimiz ortak. Günün birinde birisi bir düdük çalıyor, benim bütün haklarımı alıyor. CHP olarak sizlerden biraz uzak kaldık, bizlerde siyaset olarak zor dönemler geçirdik, ama bundan sonra her yerde buşulmak zorundayız. 12 Eylüde emekçiler çalışanlar, üniversitedekiler, düşünen insanlar zindanlarda ezilirken, dar ağaçlarında asılırken, Sayın Başbakan Söğüt gölgesinde oturup futbol oynuyordu. Şimdide kalkmış dün televizyonda ağlamaya kalkıyor, o insanların çektiği eziyet üzerinden sisayet yapmak istiyor, işte onun için sırf bunun için bile anayasaya Hayır demek gerekir" dedi.

"KAHVELERDE KÖYLERDE ANLATIN BUNLAR UCUBE DEĞİL DİYE"

Koç, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan'a yaptığı benzetmeyede değinerek "Sen gerçekten siyasete girdiğinde, yoksullukla mücadele edeceğini, çalıyşanın hakkını koruyacağını söyledin meydanlarda. Aradan 8 yıl geçti o meydanlarda konuşan Tayyip Bey gitmiş yerine çoluğu çocuğu yakınındaki Bakanların tümünü zenginleştirdin. O zaman senin adın Tayyip Bey değil sisayet ile zenginleşen Recep Bey dir. Tümümüz bir birimize sahip çıkalım ki kalabalığın içinden bizi birer birer alıp Başbakan'ın insafına terk etmesinler. Tekel işçilerinin yaşadıklarısıkıntıları biliyorum. Bundan sonra arkadaşlarımızın yaşadığı bütün sorunları çözmek için hem yasal hemde siyasal bütün desteği vereceğiz. Siyasette ya bir partiyi ya öbür partiyi seçmek zorunda değlisiniz, insanı konuyu insana oturtan ve insanın tüm sorunlarını konu alan Sosyal Demokrat çözümler üreten ve Kemal Kılıçdaroğlu ile de inanılmaz bir dalga yakalayan CHP'ye gelin bir dalgada Diyarbakır'da yaratalım. Gelin hep beraber her kimliğe her, ne ezenin ne elilenin siyasetini kuralım. Kimse ölmesin, kimse ayrışmasın, hep beraber kardeşçe yaşayacak bir halk iktidarı kuralım. Kahvelerde köylerde anlatın, bu insanlar ucube değil, bizi kimliğimiz üzerinden sömürmüyorlar deyin"

Yapılan konuşmaların ardından Hani'de istifa eden DSP yönetimine rozet takarak töreni son verilirken, grup Ergani ilçesinde yapılacak olan rozet törenine katılmak üzere hareket etti. (İHA)

inadına
 // öztürk
darbeleri alkışlayanlara inada, halkcıyız deyipte 12 eylül darbesini savunanlara ,darbelerden meded umanlara iada yeni sivil ANAYASAYA EVEEEETTTTTTTTTTTTT....
22 Temmuz 2010 00:04
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler