YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sinan Oğan'ın avukatından MHP yönetimine tepki
Sinan Oğan'ın avukatından MHP yönetimine tepki
04 Kasım 2015 14:17
Iğdır ​eski milletvekili Sinan Oğan'ın avukatı Kürşat Ergün, Oğan'ın MHP'den ihracının iptaline ilişkin mahkeme kararının, Siyasi Partiler Kanunu'na göre üst yargı denetimine kapalı olduğunu öne sürdü.

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesinin hükmü ile Oğan'ın MHP üyeliğinden ihracına ilişkin kararın ortadan kaldırıldığını ve müvekkilinin partisine geri döndüğünü anımsatarak, kararın hemen ertesinde MHP yetkililerince yapılan açıklamanın "büyük üzüntü ile karşılandığını" belirtti. 

Parti yetkililerinin, "Kararın kesin olmadığı ve temyiz yolunun açık olduğu" açıklamasını değerlendiren Ergün, şu görüşleri ifade etti:

"Konuyu hüküm altına alan 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 57. maddesinde, 'Asliye Hukuk Mahkemesine itirazen yapılan başvuruların, basit muhakeme usulüne göre ve en geç 30 gün içerisinde çözüme kavuşturulacağı, bu meyanda verilen kararların kesin olduğu, başka bir ifadeyle üst yargı denetimine kapalı olduğu' açıkça belirtilmektedir. Dolayısıyla yapılan açıklama hukuken bir zemine dayalı değildir." 

Parti yetkililerce "Kararın açıklandığı 2 Kasım 2015 tarihinin manidar olduğu"nun dile getirilmesinin "anlaşılamadığını" belirten Ergün, şunları kaydetti: 

"Davanın açılma tarihi 2 Ekim 2015 tarihi olup duruşma tarihinin de 2 Kasım 2015 tarihine isabet etmesi, sayın mahkemenin kanunun belirttiği şekil kurallarını ne denli titizlikle uyguladığının açık delilidir. Söz gelimi tarafımızca mahkemeye başvurulduğu tarih 28 Eylül 2015 tarihi olsaydı sürenin yine 30 gün sonrasına, yani 28 Ekim 2015 tarihine isabet etmesi gerekirdi. Bu nedenle sürenin son gününün 2 Kasım 2015'e isabet etmesi, yasanın öngördüğü 30 günlük sürenin sonucudur."

"İhtilaf konusu hususu şeklen ve usulen incelemekle yetkili"

Ergün, "Dosya hakkında yazışmalar tamamlanmadan karar verildiği" eleştirileri konusunda da şu değerlendirmelerde bulundu:

"Davalı yanca, davaya ilişkin cevaplar verilmiş, tüm belge ve bilgiler dosyada toplanmıştır. Bu belge ve cevaplar dosyada toplanmadan, dosyanın karara çıkartılması mümkün değildir. Zira mahkeme, ihtilaf konusu hususu sadece şeklen ve usulen incelemekle yetkilidir. Aksi durum mahkemenin inceleme ve dosyaya vakıf olma durumunu ortadan kaldıracağı gibi muhatap yetkililerin savunma imkanlarını da kısıtlamaktan öteye gidemez. Hukuken bunun mümkün olamayacağı ise izahtan varestedir."

MHP yetkililerinin "Dava dosyasına ilgi duyan onlarca yargı görevlisinin gayretleri ve kimlikleri tarafımızca bilinmektedir" açıklaması ile ilgili de Ergün, "Bu açıklamanın muhatabı müvekkilim olmamakla birlikte belirtmek gerekir ki yargı organlarının ve müvekkilimin haklı davasının zan altında kalmaması adına bilindiği iddia edilen tüm gerçekler kamuoyu ile paylaşılmalı ve nihayet tüm iddialar ispatlanmalıdır" ifadesini kullandı.

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler