YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sinan Oğan kimdir?
Sinan Oğan kimdir?
21 Kasım 2015 15:38
Milliyetçi hareket Partisi genel başkanlığına adaylığını açıklayan Iğdır eski milletvekili Sinan Oğan kimdir? Ne iş yapar? Hepsi haberimizin devamında...

SİNAN OĞAN KİMDİR?

1 Eylül 1967, Iğdır doğumlu Sinan Oğan, Türk stratejik araştırmacı ve 24. dönem MHP Iğdır milletvekili.

Azeri kökenli olan Sinan Oğan, Marmara Üniversitesi İİBF mezunu olup yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitede tamamlamıştır. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde (MGİMO) doktora çalışmasını tamamlamıştır. İleri düzeyde Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilmektedir. 

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı.

TİKA Azerbaycan Temsilcisi oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından "Devlet Nişanı" ile taltif edilmiştir. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yaptı. TÜRKSAM'ı kurdu ve Başkanlığını yaptı. Valdai Formu Üyesidir.

Yayınlanmış 3 kitabı ve 500'den fazla makalesi bulunmaktadır. Milliyet Gazetesi "Sosyal Bilimler", Marmara Üniversitesi "Akademik Üstün Başarı" ve Ekoavrasya Derneği "Türk Dünyasına Hizmet" ödüllerinin sahibidir. "İnterpress Media Takip Merkezi" tarafından 2010 yılında televizyon ekranlarında en çok tartışılan konu ve en çok ekranda yer alan isimler üzerine yapılan bir çalışmada 131 haberle, Türkiye'de televizyon ekranlarında en fazla boy gösteren isimleri arasında yer aldı.

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Iğdır milletvekili seçilmiştir. Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreteridir.

İş yaşamı

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

Azerbaycan'da üniversitelerde Ekonomi konusunda öğretim görevlisi

TİKA Azerbaycan temsilciliği

ASAM Kafkasya ve Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı

Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi - TÜRKSAM başkanı

Kapadokya Meslek Yüksekokulu, Dış İlişkilerden Sorumlu Müdür Yardımcısı

Basın ve yayın hayatı

Kitapları: Turuncu Devrimler(2006), Rusya'da Siyaset ve Oligarşi

Milliyet Gazetesi'nden ödül almış bir araştırması bulunmaktadır.

1992 yılında Marmara Üniversitesi Üstün Akademik Başarı Ödülü sahibi

Rusya başta olmak üzere Avrasya bölgesi, Ortadoğu enerji ve dış politika alanında yayınlanmış yüzden fazla makalesi bulunmaktadır.

TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu'nda Avrasya'ya Bakış isimli dış politika ağırlıklı haftalık bir programın yapımcılığını ve sunuculuğunu

Yurtiçi ve yurtdışında uzmanlık alanı ile ilgili konferanslar vermekte ve bilimsel toplantılara katılmaktadır.

Ayrıca, Metzamor Nükleer Santrali'nin kapatılmasına yönelik faaliyetleri koordine eden bir “sivil girişim” kurmuş ve koordinatörlüğünü yapmaktadır.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler