YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimşek: "Türkiye yeni bir çıkışın arefesinde"
Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu Toplantısı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Bizim hükumetlerimiz döneminde de bir sıçrama daha sağladık. Türkiye yeni bir çıkışın arefesindedir diye düşünüyorum" dedi.
Şimşek: "Türkiye yeni bir çıkışın arefesinde"
12 Mayıs 2016 / 22:14 Güncelleme: 12 Mayıs 2016 / 22:18

AK Parti hükumetlerinin ilk dönemde birinci nesil reformları devreye soktuğunu ve bir sıçrama yaşandığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Birinci nesil reformlarla Türkiye alt orta gelir grubundan, üst orta gelir grubuna sıçrama yaptı.

Yani kişi başına milli gelirde 3 bin dolarlardan, 10 bin dolarları yakaladık. Satın alma gücü paritesiyle bugün 21 bin doların üzerindeyiz. Türkiye ilk sıçramayı yaptı. Ve önemliydi o. 

Çünkü hakikaten o kritik bir sıçramadır. Şimdi ikinci nesil reformlarla biz Türkiye'yi yüksek gelir grubu ülkeler arasına sokmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
 
TÜRKİYE YENİ BİR ÇIKIŞIN AREFESİNDE
 
Bütün yapılan çalışmaların Türkiye'yi üst gelir grubuna çıkartmak için yapıldığını anlatan Şimşek, " Bu da hakikaten mümkün. Niye? Başarmışız daha önce. 

Rahmetli Özal döneminde 30-40 yıl, biz 1000 dolar 1500 dolar aralığında dolaşmışken, bir takım reformlarla Türkiye kalıcı bir sıçrama yaptı.  

Bizim hükumetlerimiz döneminde de bir sıçrama daha sağladık. Şimdi tekrar Türkiye'yi yüksek, sürdürülebilir patikasına sağlıklı bir şekilde oturtup, ki bu da reformla olacak. Ve bu tür inisiyatiflerle olacak. Türkiye yeni bir çıkışın arefesindedir diye düşünüyorum" dedi.
 
FONLARA DESTEK VERMEMİZ LAZIM
 
Türkiye'nin temel sorunlarından birinin katma değer seviyesinde istenilen noktada olmamak olduğunu söyleyen Şimşek, " Dünyada, rekabetin yoğun olduğu, karların neredeyse olmadığı üretimlerle bizim yüksek gelir gurubuna çıkmamız zor. 

En önemli önceliklerimizden biri bilgi yoğun, teknoloji yoğun bileşenleri geliştirmek olmalı. Arge teşviklerinde hakikaten çok cömertiz. Önemli bir noktaya geldik. 

Ama tek başına yetmiyor. Bizim girişimcileri destekleyen fonlara da destek vermemiz lazım" şeklinde konuştu.
 
BU ÖNEMLİ BAŞLANGIÇ
 
Toplantıdan önce bir banka müdürüyle konuştuğunu ve o bankanın mevduat sahiplerini melek yatırımcı olarak tanımladığını söyleyen Şimşek,  "Dediler ki, biz onları melek yatırımcı olmaya teşvik ediyoruz. 

1 Milyon ve daha fazla mevduatı olan 94 bin vatandaşımız varmış. Bunların her birinin melek yatırımcı olduğunu düşünün...Biz hakikaten dünyada bu alanlarda teşvik noktasında en cömert ülkelerin başındayız. 

Bir anlam elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu fona biz 60 milyon Avro koyuyoruz. Bu çok önemli bir başlangıç. Bununla sınırlı kalmayacak"diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler