YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimşek: "KOBİ'ler bütün ekonomilerin omurgalarını oluşturur''
Şimşek: "KOBİ'ler bütün ekonomilerin omurgalarını oluşturur''
07 Ocak 2016 22:41
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Washington DC ofisini ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, ABD'nin başkenti Washington temasları kapsamında MÜSİAD Washington DC temsilciliğine ziyarette bulundu. MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer ve Washington Temsilcisi İbrahim Uyar tarafından ağırlanan Şimşek, burada derneğin ABD'deki çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
    
MÜSAİD'in çalışmalarına teşekkür eden Mehmet Şimşek, MÜSİAD'ın yurt dışındaki çalışmalarını takdirle izlediklerini söyledi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şimşek, "KOBİ'ler bütün ekonomilerin omurgalarını oluşturur ve bu Türkiye'de de farklı değildir. Türkiye'deki firmaların yaklaşık yüzde 98-99'u KOBİ niteliğinde olan firmalardır.

Bunlar istihdamın yüzde 78'ini sağlarlar, aynı zamanda yine katma değerin, ihracatın, hemen hemen aklınıza gelecek her bir unsurun yüzde 55-60'ını oluştururlar. KOBİ'lerimizi çok daha yenilikçi, özellikle küresel pazarlardaki konumlarını ne kadar güçlendirirsek Türkiye o kadar hızlı şekilde uzun vadeli hedeflerine ulaşır. 

Burada MÜSİAD'ın yaptığı spesifik çalışmaları takdir ediyoruz. İnşallah biz bu yeni dönemi şekillendirirken, reform programını şekillendirirken, politika uygulamalarını hayata geçirirken, bunları insanımız için, istihdam için bunları yaptığımızdan, daha çok katma değer için yaptığımız için iş alemiyle güçlü bir diyalog yaratmak bu işin esasıdır. Buradaki en büyük partnerlerimizden bir tanesi MÜSİAD'dır" ifadelerini kullandı.
    
MÜSİAD Washington DC Temsilcisi Uyar da ABD'de ülkelerinden uzakta Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için çabalayan organizasyonlar arasında yer aldıklarını belirterek, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere katkı sunmak için gayret ettiklerini söyledi. 

Uyar, "Ülkemizin ihracat değerlerini artırmaya yönelik neler yapabiliriz onun mücadelesini veriyoruz. Kurulduğumuz Ağustos 2013 tarihinden beri Türkiye ile ABD arasında özellikle ticaret, ekonomi, politika ve sosyo-kültürel alanlardaki ilişkileri geliştirmek için gayret sarf ediyoruz. Bu doğrultuda iş seyahatleri, eğitim programları, konferanslar ve seminerler düzenliyoruz. 

ABD'de sağlık hizmetleri Türkiye'ye göre katbekat pahalı durumda. Özellikle son dönemde Amerikalıların Türkiye'ye gidip sağlık hizmetlerimizden faydalanmasını istiyoruz, böylelikle de ülkemizin ekonomisine katkı sunmak için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca ABD'de 7 milyona yakın Müslüman yaşıyor. Dolayısıyla helal turizm noktasında da katkı sunmaya çaba gösteriyor" diye konuştu.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler