YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi İstanbul'u CHP yönetiyordu
"2009 seçimlerinde yetki bana verilseydi şu anda İstanbul'u CHP yönetiyor olurdu" bu sözler CHP'li Gürsel Tekin'e ait. A Haber'de Sevilay Yükselir'in sorularını yanıtlayan Tekin, Başbakan Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e çağrısını da değerlendirdi...
Şimdi İstanbul'u CHP yönetiyordu
15 Haziran 2012 / 12:16 Güncelleme: 15 Haziran 2012 / 12:23

A Haber'de Sevilay Yükselir'in sunduğu % 100 Siyaset programının konukları Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Şükran Soner, Star Gazetesi Yazarı Ahmet Kekeç ve CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'di. Programa Tekin'in 2009 yerel seçimleriyle ilgili iddiası damga vurdu. İşte programdan ilginç diyaloglar.

Başbakan'ın Fettullah Gülen'i davet etmesi nasıl bir olaydır?
Fethullah Gülen tabi gelebilir ama bu onun seçimidir. Bu kadar tartışmanın olduğu bir yerde ben de gelmesinden yanayım. Bence gelip yüzleşmesi daha doğru olur. Bunun bir sorun yaratacağını sanmıyorum ama Başbakan'ın çağrısı politiktir.

Gürsel Tekin aslında Pensilvanya ile CHP'nin arasını bulmak için bir aracıdır deniliyor. Bu iddia doğru mudur?
Benim siyasette hiç bir zaman kapalı şeylerim yoktu. Kimlerle ilişkim olsa herkes bilirdi. Tanımak başka bir şeydir, siyasi ilişki başka bir şeydir. Sadece cemaat ilişkisi değil, benim kimse ile siyasi bir ilişkim yok.


CHP'ye Gülen desteği olabilir mi?
Tabii ki Gülen'in desteğini isteriz. AKP'de siyaset yapanların da herkesin desteğini isteriz. Bir siyasi parti bize oy vermeyin diyebilir mi? Biz herkesin desteğine açık bir partiyiz.

Kemal Bey'in Kürt meselesini Erdoğan'la görüşme çıkışı partinizden çok tepki gördü. Bu çıkış ilerde CHP'nin çalışmalarını etkiler mi?
Bu yapılan çıkış çok doğru bir adımdır. Biz sosyal demokrat bir partiyiz bizde farklı söylemler de olacak. AKP'de farklı seslerin çıkması nasıl doğal ise bu da doğaldır. Şu anda parti içinde herhangi bir sorun yok. Geçmiş dönemde açılımın olduğu dönemde ben de açık destek verdim. Deniz Baykal da neden böyle yaptın demedi.

Başbakan beni tutuklayın derken haklı mı haksız mı?
Buradaki sorun şu, Başbakan Erdoğan çok açık ifade ediyor. Gerekirse beni tutuklayın diyor. Eğer bu ülkede başbakanın bir güvencesi yoksa bizim hiç yoktur. Sayın genel başkanımız da evet ülkenin iç barışı için Erdoğan'la görüşmem gereklidir dedi. Bu ciddi bir sorun ve bu sorunlar keşke siyaset maddesine dönüşmeseydi.

ŞİMDİ İSTANBUL'U CHP YÖNETİYORDU
2009 seçimlerinde yetki bana verilseydi şu anda İstanbul'u CHP yönetiyor olurdu. O dönem genel merkezle sorunlarım da vardı. O dönem İstanbul'uu kazanamamamızın sebebi, ilçe atamalarında çok eksiklerimiz olması ve bazı yanlışlardı.

İSTANBUL GÖNLÜMDE
İstanbul Belediye Başkanı olmak istiyor musunuz?
Kim İstanbul Belediye Başkanı olmak istemez? Adaylığıma gelince de daha önce kamuoyu yoklaması yapıldı 3 kere Sayın Kılıçdaroğlu çıktı. Bundan sonraki kamuoyu yoklamalarında bir gün ben çıkarsam eğer o zaman aday olurum. Partim görev verirse talibim. Ama İstanbul beni görmek istiyor mu önemli olan bu.

Sizin başörtü açılımınız CHP'nin laik tabanında nasıl karşılandı?
Kısmen arkadaşlarımızın tepkileri oldu ama aramızda savaş çıkmadı. Şunu bilelimki siyasi partilerin toplumu ayrıştırması kabul edilebilir birşey değildir. Bizim başörtülü milletvekili talebimiz olmadı Ama Anadolu'da birçok yerde kapalı kadın arkadaşlarımız var.

Niye istifa ettiniz?
Benim gerekçelerimi ben genel başkanıma ifade ettim. Aile içi sorunlar kamuoyonda paylaşılma,z belki Sayın Kılıçdaroğlu açıklayabilir. Elbette yönetsel olarak ayrılıklarımız, sorunlarımız olmuştur. Ben bunları Kılıçdaroğlu'na da anlattım ama belki genel başkanımızın zamanı olmadığı için beni anlayamadı.

İstifa ederek biraz ayıp etmediniz mi?
Ben genel başkanımızla bu sorunları 4-5 aydır konuşuyordum. Rahatsızlıklarımı sürekli ifade etmiştim kendisine ve o gün çok kararlıydım.

Yeniden genel başkan yardımcısı olur musunuz?
Yeni kurultayda çok büyük beklentilerim var. Eğer ben bir ihtiyaçsam genel başkan "gel görev al" gel derse görevimi yaparım. Yoksa milletvekili olarak devam ederim.

ANAYASA'YA DESTEK VERECEĞİZ
Şu anda yeni bir Anayasa yapılıyor. Artık Anayasa'nın bir Başbakan'ın beni tutuklayın demeyeceği bir duruma gelmesi gereklidir. Biz anayasa çalışmalarında gerekli desteği de vereceğiz.
Balbay ve Haberal'ın adaylığına neden karşı çıktınız?

Sayın Haberal'ı ziyarete giderken ben arkadaşlarımızın tutukluluklarından dolayı değil başka sebeplerden dolayı parlamentoda olmamaları gerektiğini söyledim. Ama seçildikten sonra sonuna kadar da arkalarındaydım. Genel başkanımızla aramız da bozulmadı bu yüzden.

Emine Ülker Tarhan'ın Kılıçdaroğlu'nun açılımından dolayı son 7 MYK'ya gelmediği doğru mu?

Sayın Tarhan birkaç MYK'ya gelmemiş olabilir ama bu konuyla ilgili bir sorunu olduğunu zannetmiyorum. (Sabah)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler