YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi de Nuri Alço benzetmesi
Baykal 'Nuri Alço' benzetmesi: Şimdi o haptan mı atacaksın millete?
Şimdi de Nuri Alço benzetmesi
02 Nisan 2010 / 20:17 Güncelleme: 02 Nisan 2010 / 20:19

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişiklin paketi ile ilgili olarak 'Nuri Alço' benzetmesi yaptı. Baykal, "Eski Türk filmlerinde Nuri Alço vardı. Kızlara gazoz içirirken gizlice arkasını döner bir hap atardı. Şimdi o haptan mı atacaksın millete, yoksa vitamin hapı mı içireceksin?" dedi.
 

Partisinin Van İl Kongresi'ne katılan Baykal, burada yaptığı konuşmada, din siyaseti yapmayacaklarını vurguladı. Baykal, ''Bizim siyasetimiz etnik istismar, kimlik istismarı, din istismarı siyaseti değildir. 'Din istismarlığı yap, gel seni de kucaklayalım' hayır kardeşim. Dinimize en büyük saygıyı biz sunuyoruz. Dinimizle iftihar ediyoruz. Herkesin dinini özgürce sonuna kadar yaşaması için her türlü mücadeleyi vermeye hazırız. İnancımız, dinimiz, imanımız, milletçe hepimiz için aynı derecede mukaddestir. Bu konuda hiçbir kuşku yok, ama 'din' deyip siyaset yapmaya kalkanların ne olduğunu biliyoruz.'' dedi.
 

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yardım için para toplayıp, o parayı kendi hesabına kullananların Türkiye'de yatacak yeri yok'' şeklinde ifadelerini hatırlatarak, şunları söyledi;
 

''Şimdi ben de Başbakan'a soruyorum: Sayın Başbakan, öyle yapanların davasını, dosyasını aylarca, yıllarca sürüncemede bırakanların, böyle yapanları RTÜK'e başkan olarak atayanların, yönetim kurulu üyesi olarak atayanların, yatacak yeri var mı? Başbakan onların yatacak yeri yok da onlara sahip çıkan, onları himaye eden senin yatacak yerin var mı?"
 

Baykal, ''Türkiye'nin içinde bulunduğu tabloya bakınca bu iktidarın gidici olduğunu hepimiz görüyoruz. Her yerden gelen işaretler bunu açıkça göstermektedir. Sadece biz değil kendileri de görüyor. Görüyor da ne oluyor. Şimdi onlar Yüce Divan telaşına düştüler." dedi.
 

Baykal, Anayasa değişiklik paketine de değinerek, Başbakan Erdoğan'ın 'hap yaptık' tabiri kullandığını anımsattı. Baykal, ''Başbakan, 'hap yaptık, hap gibi yutun' diyor. Hap var, hap var. Vitamin hapıysa yutalım. Ama hap sadece vitamin hapı değil ki. Eski Türk filmlerinde Nuri Alço vardı. Kızlara gazoz içirirken gizlice arkasını döner bir hap atardı. Şimdi o haptan mı atacaksın millete, yoksa vitamin hapı mı içireceksin? Bir bakalım. Bizden gizli yapma bunları.'' şeklinde konuştu. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler