YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silah bırakma çağrısına MHP'den zehir zemberek açıklama
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve HDP Heyeti'nin görüşmesinin ardından, HDP'li Sırrı Süeryya Önder'in PKK'ya silah bırakma çağrısına muhalefetten ilk tepkiler geldi.
Silah bırakma çağrısına MHP'den zehir zemberek açıklama
28 Şubat 2015 / 13:43 Güncelleme: 28 Şubat 2015 / 13:47

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP Heyeti'nin Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'ndeki görüşme sonrası ortak açıklamalarında çözüm sürecine ilişkin HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in "PKK'yı silah bırakma için kongre toplamaya çağırıyoruz" dediği o görüşme güne damgasını vurduÖzellikle muhalefetten, siyasetçilerden yorumlar ve eleştiriler gelmeye başladı. 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bunun silah bırakma çağrısı değil; Ak Parti’nin cumhuriyeti, vatanı, milleti PKK’ya peşkeş çekme anlaşması olduğunu söyledi. “Bu vatana ihanet belgesidir” dedi. 

İşte Vural'ın o sözleri: 

"İmzayı atan Erdoğan ile Öcalan'mı?"

“Silah bırakma değil PKK’ya teslimiyet anlaşmasıdır. Yapılan açıklamada utanmadan vatan, millet, cumhuriyet tanımlarının yeniden yapılacağı söyleniyor. Bu ihanetin belgesidir. Bunun arkasında yatan PKK’nin silahla yapamadığını AKP silah bırakma kılıfıyla millete hazmettirmeye çalışmaktadır. Kiminle imzalanmıştır? İmzayı atan Erdoğan ile Öcalan mıdır?

"Bu ihanetin belgesidir"

PKK’ya paralel KCK devleti oluşturmak, Öcalan’a, PKK’ya af , özerklik sözü verildiği anlaşılmaktadır. Milletin adını,kimliğini, vatan, cumhuriyet, millet kavramlarını değiştirme vardır. AKP, PKK’nın, Öcalan’ın çözüm modelini kabul etmiştir. Bu ihanetin belgesidir.”

CHP'den de eleştiri geldi

CHP'den eleştiri yapan isim Grup Başkanvekili Engin Altay oldu. Altay "Silah bırakma çağrısı keşke daha önce olsaydı. Silahların gölgesinde barış olmaz. Barışın birinci koşulu PKK nın silah bırakmasıdır.Ne olacaksa TBMM çatısı altında ve iradesinde olmalıdır çözümün adresi TBMM'dir." dedi.

Metiner: Bu açıklamayı selamlıyorum

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de konuyla ilgili olarak "Çözüm sürecini barışa ulaştırmak için çalıştı Cumburbaşkanımız... Bu açıklamayı çözüm süreci taçlandıracak bir açıklama olarak selamlıyorum. Demokratik siyasette çözüm yöntemleri bellidir. Demokratik diyoloji dediğimiz bir yöntemdir. HDP seçime gireceğini ilan etti. Barajı aşabilir, aşmayabilir. AK Parti'yi de çözüm partneri olarak da görüyorsa Pensilvanya'nın yanında durarak bunu yapması güveni zayıflatır. Kendi başına seçime girip kazanamazsam sokaklar karışır mesajı benimsememesi gerek bir dil olmalıdır... Barajın altında kalırsa tekrar ben parlomentoya giremedim, çözüm süreci yürümez anlayışına yaslanması kabul edilemez. Yeni bir siyasal tarzda karar kılmalı." dedi.

Hüseyin Yayman: Şartlı bir çağrı

Vatan Gazetesi yazarı ve AK Parti milletvekili aday adayı Hüseyin Yayman Öcalan'ın silahları bırakmayı öngördüğü konuşulan bu çağrısına "şartlı bir çağrı" yorumu yaptı. Yayman, "Kandil'le görüşülmemiş olsaydı, olumlu yanıt alınmamış olsaydı böyle bir çağrı yapılmazdı. Bundan sonra örgütün Kandil’de bir kongre toplayıp Öcalan ve HDP'nin çağrısına uyarak silahı bırakacağını ilan edeceğini söyleyebiliriz.

Silah bırakılırsa Türkiye tarihinde yeni bir açılımdır. Seçimlere de etkisi büyük olacaktır. Süreçte sona gelindiği görülüyor. Provakasyonlar olabilir, süreç şeffaf bir şekilde ilerlediği için bu saatten sonra çok büyük bir provakasyon olmadığı sürece Türkiye’de yeni bir kapının aralandığını düşünüyorum." dedi.

15:48
 // Ahmet kilic
Sarkislatan sivas ilcesinden mhp chp tarihinte satigin turkuyeyi ginemi satacaksin bunta kime bes bes gececeksiniz bir gecmiste yaptinizi unutmatik tarihinizi okuyun...
28 Şubat 2015 15:48
15:43
 // Ahmet kolic
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
28 Şubat 2015 15:43
siyamDörtüzleri!!!
 // Halîme Gözüpek
Seçim öncessi birbirlerine ağızlarından yapışık olarak Dünya'ya gelen ve tek ağızdan konuşan siyamörtüzlerin perasyonu seçim sonrasına erteleendiği açıklandı. Sebebi: akSaray başHekimi'ne göre, seçim sonrası geçirecekleri şok nedeniyle otomatikman birbirlerindeen ayrılacağı inancı!!! ...
28 Şubat 2015 Cumartesi 14:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler