YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siirt'te BDP yürüyüşü
Siirt'te BDP yürüyüşü
06 Temmuz 2013 15:22
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siirt İl Başkanlığı tarafından 'Hükümet Adım At' yürüyüşü düzenlendi.

BDP il binası önünde toplanan grup, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak Orhan Doğan Parkı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan BDP İl Başkanı Mehmet Ata İnan, çözüm sürecinin ikinci aşamasına gelindiğini, birinci aşamada sorumluluğun yerine getirilmesi için çatışmazlık ortamının sağlandığını söyledi. İnan, "Kürt tarafının adımlarından sonra devletin ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi talebiyle dün olduğu gibi bugün de yine alanlardayız. Demokratik çözüm ve onurlu barış tek taraflı adımlarla hayata geçilebilecek bir olgu değildir" dedi.

Çözüm sürecinin ikinci aşamasına da geçilmesi gerektiğini belirten BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, Lice'deki olayda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ı anarak başka ölümler istemediklerini söyledi. Aydoğan, "PKK silahlı güçlerini sınır dışına çıkararak ve ateşkes ilan ederek çok önemli bir adım atmıştır. Bu bir fırsattır, Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine getirecek, huzurlu ve müreffeh bir ülke yapacak adımların atılmasını bekliyoruz.

Kürt sorununun kalıcı barışla sonuçlanması için demokratik adımın atılması gerekir. Onun için bu film çabuk bitmelidir. Çok fazla bir şey istemiyoruz. Çözüm sürecini barışla noktalandıracak 25 maddelik çözüme katkı olacak bir dosyayı genel merkezimiz hükümete sundu. Bunlar demokratik haklardır. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte bu haklar rafa kaldırılmıştır. Anadil ve diğer çekincelerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu haklar yerine getirildiği zaman ülke olarak hedeflenen uluslararası standartları yakalamış olacağız. Hakların temsiliyeti ve seçim sisteminin değişmesini istiyoruz. 3 aşamalı olarak planlanan sürecin birinci aşaması bize göre büyük oranda tamamlandı. İkinci aşamada tüm demokratik adımların atılması gerekiyor. Ne karakol ne da karakolun yapılmasını istemiyoruz. Her yapılan karakolun önünde kendimizi siper edeceğiz" diye konuştu.

Bu topraklarda Anadolu halklarının birlikte özgür bir şekilde yaşayacağını kaydeden Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ise, "Halklar kardeş olacak, barış sağlanacak. Lice olaylarını şiddetle protesto ediyorum. Bu halkın demokratik taleplerini karşılayın. Türkiye’yi yöneten AKP’nin siyasal iktidarı, Başbakan’a sesleniyorum, Siirt’te Kürtlerin, Türklerin büyük fedakarlıkları ile Türkiye’nin Başbakanı oldun. Biz de diyoruz ki; Kürt sorununun önündeki engelleri kaldırın, TCK adı altında cezaevinde bulunan tutsakları salıverin, bu savaştan beslenenlerin kafasına bir tokmak indirin ki bu barış kalıcı olsun, bu halkların kardeşliği hep beraber özgür ve müreffeh bir şekilde yaşasın. Bu ülkenin yararınadır, bu devletin, halkların yararınadır" ifadelerini kullandı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı parkta toplanan grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler