YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Şiddeti kader olmaktan çıkarmalıyız''
''Şiddeti kader olmaktan çıkarmalıyız''
17 Nisan 2013 12:50
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, kadına yönelik şiddetin kader olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Öz, Manisa'da 32 yaşındaki Fethiye Gökçen'in, ayrı yaşadığı eşi tarafından bıçaklandığını, 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra Cumartesi akşamı yaşama veda ettiğini ifade etti. Gökçen'in, koruma kararı uyarınca yanında sivil polislere rağmen öldürüldüğünü anlatan Öz, CHP Akhisar İlçe Örgütü ve kadın örgütleriyle birlikte Pazar günü Akhisar Zeytinliova'da düzenlenen törende tabuta omuz verdiklerini, eşi Ali Gökçen'in tutuklandığını, açılacak davayı da takip edeceklerini belirtti.

Kadınlara yönelik asıl görünmez şiddetin ''kapalı kapılar ardından sürdüğüne'' işaret eden Öz, Mart ayında kadınlara yönelik şiddetin ara vermeden Nisan ayında da yeni kurbanlar bularak sürdüğünü söyledi. Basına yansıyan haberler göre, bu yılın ilk iki ayında 33 kadın, 3 çocuk ve bir bebeğin öldürüldüğü, 38 kadının tecavüze uğradığını kaydeden Öz, şöyle konuştu:

''Kadınlar şiddetin odağı haline getirildi. Kadın cinayetleri çoğunlukla evde veya boşanma aşamasında ayrı yaşayan illerde oldu. Tecavüzlerin çoğu mağdur kadınların yakın çevresinden oldu. En son İzmit Gölcük'te 13 yaşındaki Ö.Y'e 29 cani erkek tarafından tecavüz edilmesiyle sarsıldık. Bu vahşetin bir kız çocuğunun dünyasını nasıl altüst ettiğini konuşmamız gerekirken, bazı kamu görevlileri, 'ilişkilere girerken acaba kızın rızası var mıydı?' sorusu etrafında vahşetin vurdum duymazlığını büyüttü. Kadına yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın çok boyutlu samimi, siyasetin gündelik köşe kapmacılarından bağımsız bakış açısıyla çözüme kavuşturulması gerekiyor. Aksi halde sorunlar büyüyor, kadınlar başvuracağı adalet mekanizmalarından hızlı ve kesin sonuçlar alamıyor. Alınan korunma ve uzaklaştırma kararları, yargıdan ve adaletten korkmayan, polis korumasından çekinmeyen kimi erkeklerin gözünde hiçbir anlam ifade etmiyor.

Kadınların gördüğü şiddeti kader olmaktan çıkarmalıyız. Bu ne sadece din adamlarının çağrısıyla ne de havalı salonlardaki örnek ve başarılı hikayelerin anlatıldığı konferanslarla olur. Siyaset üstü bir anlayışla hareket etmeliyiz. Yerelde, gizli saklı kalan şiddete var gücümüzle açılmamız lazım. Kadına yönelik şiddeti ülkemizin gündeminden düşürmeliyiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde göz boyamayı aşan, üzülmekle yetinmeyip artık sorun çözen politikalara yönelmekte fayda var. Doğru tasarlanmış çalışmalara biz de kendilerine destek veriyoruz. Gelin, şiddet konusunda daha verimli ve sorunların ortak olduğu bilinciyle hareket eden, yerelde şiddeti önlemeyi ve kadınları yaşama yeniden hazırlamayı hedefleyen bir siyaset üstü çalışmaya Meclis'te imza atalım.''

Akova da kadına yönelik şiddet konusunda toplumsal zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu savunarak, konuyla ilgili Meclis Araştırması açılması gerektiğini söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler