YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Şiddet söz konusu olduğu zaman devlet..."
“Şiddet söz konusu olduğu zaman devlet..."
05 Haziran 2013 10:19
Amerikan Türk Konseyi’nin (ATC) 32. Yıllık Konferansının kapanış toplantısı konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye’deki hükümet karşıtı protestoların şiddet içermeden gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Babacan açıklamasında, “Şiddet söz konusu olduğu zaman da devlet halkını korumak için gerekli önlemleri almalıdır” dedi.  

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joseph Biden ile birlikte ATC’nin kapanış konuşmasını yaptı. Kapanışta ilk konuşmayı gerçekleştiren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ilk olarak Türkiye’deki hükümet karşıtı protestolara değindi ve “Burada buluştuğumuz esnada Türkiye’de şiddet dolu protestolar var ve bu hem tüm dünyada hem de Amerika’da endişe oluşturuyor. Ancak açık olarak sunu söylemek lazım bu durumu bunu sadece ve sadece Türkler çözecek” dedi. Basın özgürlüğü, gösteri hakkı gibi temel insani haklara da değinen Biden “ABD, bu olayın sonucunu umursamaz bir tutum sergilemiyor. Gelecek Türk halkına ait ve açık demokratik toplumlar daha da büyüyecektir” dedi.

Türkiye ve ABD arasındaki öğrenci değişimine de değinen Biden, bunun iki ülkenin daha da yakınlaşması için büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye ile stratejik konular da dahil olmak üzere bir çok konuda bir arada çalıştıklarını belirten Biden “Ortak savunmaya olan bağlılığımız büyük önem taşımaktadır” dedi.

Konuşmasını Gezi Parkı Direnişi’ne değinerek noktalayan ABD Başkan Yardımcısı Biden “Türk halkı kendi geleceğini kendi yazacak. Ancak bilin ki ABD hem müttefik hem de bir dost olarak, Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını kutlarken o geleceği daha güvenli, başarılı ve demokratik olmasını sağlamak için yanınızda hazır olacak. Bu ilişkide bizim amacımız bu. Türkiye bizim için hayati bir müttefik. Türkiye’nin başarılı olması, herkesin iyiliğine olacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise konuşmasına ABD ile Türkiye ilişkilerinin önemine değinerek başladı ve “İki ülke dost, ortak ve müttefiktir. Başkan Obama bu ilişkiyi model ortaklık olarak tanımlıyor” dedi.

Her iki ülkenin bir çok ortak önceliğinin olduğunu belirten Babacan, bunların arasında Suriye, Irak, Afganistan, Ortadoğu barış sureci, enerji konusu, Rusya ve Cin ile olan ilişkilerin sadece bir kaç tane konu olduğunu ve listenin daha da uzun olduğunu söyledi. Buna ek olarak Babacan “Bazen ayni hedefe ulaşırken seçtiğimiz yollar ayrı olsa da yine de sürekli irtibat içindeyiz ve bilgi alışverişinde bulunuyoruz” dedi.

Türkiye’deki hükümet karşıtı protestolara da değinen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “Türkiye’de olanları değerlendirirken dikkatli olmak lazım. Şiddet içermeyen protesto en doğal insani haktır. Ancak şiddet söz konusu olduğu zaman da devlet halkını korumak için gerekli önlemleri almalıdır” dedi. Bununla birlikte Babacan halkın dinlenmesi gerektiğini ve neden bu gösterilerin olduğunun iyi anlaşılması gerektiğini ifade ederek, “Terörist gruplar, illegal gruplar ve halk arasındaki ayrımın iyi yapılması lazım. Başbakanım Türkiye’nin doğru yolda ilerlediğini gösterecek” dedi.

Toplantının sonunda, ATC, Ali Babacan’a ekonomide gösterdiği başarıdan ötürü Seçkin Lider Ödülü’nü verdi. Joe Biden’a ise, uluslararası terörle mücadele ve kırk yılı aşkın kamu hizmetinden ötürü, Seçkin Vatandaş Ödülü’nü verdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler