YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sğınmacı meselesi para meselesi değil
Sğınmacı meselesi para meselesi değil
02 Şubat 2016 13:33
Maliye Bakanı Ağbal, AB'nin sığınmacılar için vereceği maddi destek hakkında "Türkiye bu işe başlarken de bugüne kadar getirirken de hiçbir zaman için bu konuyu para meselesi olarak görmedi" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sürecin başından itibaren Suriyeli sığınmacıların durumunu insani bir mesele olarak gördüğünü söyledi. 

Kimsenin yaşadığı topraklardan başka topraklara gitmek istemeyeceğini vurgulayan Ağbal, "Bizim hiçbir zaman 3 milyar avro meselesine, bu meseleleri devam ettirme, daha ileriye taşıma noktasında bakmamız mümkün değil. İsterse 3 milyar avrodan bir kuruş Türkiye'ye gelmesin. Türkiye bu işe başlarken de bugüne kadar getirirken de hiçbir zaman için bu konuyu para meselesi olarak görmedi. Bu, bizim insanlığa karşı bir borcumuz, komşularımıza karşı bir borcumuz" diye konuştu. 

"Harcamaları yapmaya devam edeceğiz"

Türk insanının misafirperverliğinin kendilerini gururlandırdığını belirten Ağbal, Türk milletinin doğası gereği garibanlara evini açtığını kaydetti. 

Türkiye'nin bugüne kadar bu konuda 9-10 milyar dolarlık harcama yaptığını dile getiren Ağbal, "Bu durum ne kadar sürerse sürsün, biz bu harcamaları yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Ağbal, Avrupa ülkelerinin benzer bir durumda şaşkınlık içinde kaldığına işaret ederek, "Türkiye'nin bu olayda gösterdiği organizasyon kabiliyeti gerçekten örnek teşkil ediyor. Türkiye için bu çok önemli bir tecrübe ve birikimdir. Yüz akı bir projedir" diye konuştu. 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler