YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sezer'de Ankara'da Karayalçın'ı DESTEKLEDİ!
Disiplin Kurulu'na sevk edilen DSP'liler: Biz Ankara'yı örnek aldık
Sezer'de Ankara'da Karayalçın'ı DESTEKLEDİ!
04 Nisan 2009 / 10:21 Güncelleme: 04 Nisan 2009 / 00:00

CHP'nin İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekledikleri için partiden ihraçları gündeme gelen Birgün, İçli ve Tan, genel başkanları Zeki Sezer'in de Ankara'da Murat Karayalçın'ı desteklemek için aday göstermediğini söyledi.“İhraç istemiyle” Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilen DSP milletvekilleri Recai Birgün, Tayfun İçli ve Ahmet Tan karara tepki göstererek, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i eleştirdi.


DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini “yadırgadığını” ifade etti. Gerekçeyi bile çok yadırgadığını dile getiren Birgün, kendilerine resmi tebligatın yapılmadığını bildirdi.


ANKARA'YI ÖRNEK ALDIK


Medyadan öğrendiğine göre, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekledikleri açıklama nedeniyle parti suçu işlediklerinin iddia edildiğini kaydeden Birgün, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Yadırgadım; çünkü bizi disipline sevk eden yönetim, Murat Karayalçın'a destek amacıyla Ankara'da aday çıkarmadı. Biz de yönetimden farklı bir tarz uygulamayıp aynısını İstanbul'da yaptık. Yönetime göre biz parti suçu işledik, kendileri işlememiş oldular. Bu, bizi etkisizleştirmek için alınan, demokratik olmayan bir karar.”


“Yol ayrımına girildi mi?” sorusuna Birgün, “Yapılacak olağanüstü kurultayda delegeler hesabını soracaktır” diye yanıtladı. Birgün, yönetimden alınan seçim sonuçlarından sonra “Biraz daha etik, kişilikli davranıp aday olmamasını” beklediklerini vurguladı.


Kurultay'da aday olacağını açıklayan DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'yi destekleyip desteklemeyeceğinin sorulması üzerine Birgün, İçli ile henüz görüşmediğini, DSP'yi hak ettiği yere getirecek, bu güveni verecek adayı destekleyeceklerini belirtti.


ÖNÜMÜ KESMEK İSTİYORLAR


DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli de, “Genel Başkanlığa aday olduğumu söyledikten sonra tedbirli olarak Disiplin Kurulu'na sevk edildim, üye hak ve yükümlülüklerimden mahrum bırakıldım. TBMM'de DSP adına milletvekili faaliyetimi yürütemeyeceğim, bu açıdan da üzüntülüyüm” diye konuştu. DSP'ye gönül verenlerin sessiz kalmayacağını ifade eden İçli, “O kişiler, bu yaptıkları iftiranın altında ezilecekler” dedi.


DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Tan ise yaptığı yazılı açıklamada, Genel Başkan Sezer'in, DSP'den yüksek oy aldığı halde onuruyla istifa eden DP Genel Başkanı'ndan ders alması gerektiğini söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler