YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sezer:Bütün darbelere karşıyız
Sezer:Bütün darbelere karşıyız
Sezer:Bütün darbelere karşıyız
24 Mart 2008 / 07:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


"AK Parti'nin darbe hazırlığında olduğunu iddia eden" DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "bütün darbelere karşıyız" diye konuştu.

Ankara Keçiören'de DSP'ye yeni katılan partililere rozetlerini takmak için düzenlenen programa katılan Sezer, AK Parti'nin Anayasa değişikliği ile hukuk devletine darbe girişiminde olduğunu ileri sürdü. Konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin kapatılmasına yönelik açılan davaya eleştiri olarak 'millet iradesine karşı geliyorsunuz' dediğini hatırlatan Sezer, "Soruyorum sayın Başbakan'a, yüzde 47 oy da almış olsanız, anayasaya yasalara aykırı davranma hakkınız var mı? Yönetilen yasalara uymak zorunda ama yönetenler de en az yönetilenler de yasalara uymak zorunda, demokrasiler kuralsızlık değil, kuralları da sağlıklı işletebilme biçimidir" diye konuştu.

Ergenekon davası ile ilgili olarak yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Sezer, "Diyorsun ki, sözüm ona biz çetelerin üstüne gidiyoruz, onun için bize karşı böyle girişimde bulunuluyor. Türkiye'nin duayen bir gazetecisini, Sayın İlhan Selçuk'u, bir parti yöneticisini, bir eski rektörü yasalara da aykırı şekilde gözaltına alıyorsun. Yeni yasalarımızda öyle apar topar götürme yok. Böylesine haksız bir uygulama içerisinde oluyorlar" dedi.

Sezer, Anayasa değişikliği konusunda ise sert eleştirilerde bulunarak, "Anayasa Mahkemesinde devam eden süreçle ilgili olarak da yine MHP'nin desteği ile yeni anayasa değişikliği yapıp paçalarını kurtarmak istiyorlar. Ama böyle bir süreç devam ederken, Anayasayı değişikliği yapmaya çalışmak hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti olmanın gereğine bir darbe girişimidir. DSP tüm darbelere karşıdır. Nereden gelirse gelsin bütün darbelere karşıdır" ifadelerini kullandı.

Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler