YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şevket Kazan'la ne görüştüler?
CHP Gençlik Kolları İl Toplantıısnda konuşan Önder Sav toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı... Tabii ki gazetecilerin gündeminde CHP'li Önder Sav'ın Şevket Kazan'la yaptığı görüşme vardı!
Şevket Kazan'la ne görüştüler?
24 Temmuz 2010 / 14:52 Güncelleme: 24 Temmuz 2010 / 14:52

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, referandumu bir 12 Eylül hesaplaşmasına getirmeye kalkışmayı ''çok gülünç'' bulduğunu belirterek, ''O gün idam cezasının kalkmasına karşı olanlar, bugün gepegenç yavrularımızın asılmasını gözyaşlarıyla toplumla bölüşmeye kalkışıyorlar' dedi.

Sav, partisinin gençlik kolları il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, darboğazdaki ülkenin çok önemli günlerden geçtiğini söyledi.

Bugün Lozan Antlaşması'nın 87. yıl dönümü olduğunu anımsatan Sav, bunun sıradan bir antlaşma olmadığını, Kurtuluş Savaşı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin altyapısını oluşturduğunu belirtti.

Konuşmasında, 12 Eylül'de yapılacak Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sav, ''Sandığa gidecek seçmen, halk oylaması nedeniyle bu çarpık anayasa değişikliklerini, Türk halkına hiçbir şey vermeyen, mevcut 12 Eylül Anayasası'ndan da daha geri hükümler taşıyan anayasayı tartışırken kendi yaşamından gözünün önünden geçenleri de tartışacak, sandığa yansıtacaktır'' dedi.

Emeklilerin, işsizlerin, asgari ücretlilerin, esnafın, YÖK'ten rahatsız olan üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerinin 12 Eylül'deki referandumda ''iktidardan hesap soracaklarını'' öne süren Sav, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şimdi referandumu bir 12 Eylül hesaplaşmasına getirmeye kalkışmayı doğrusu çok gülünç buluyorum. Bugün ülkeyi yönetenler 1984'lü, 86'lı yıllarda önlerine mikrofon uzatıldığı zaman 'idam cezasının kalkmasına karşıyız' demişlerdir. O gün idam cezasının kalkmasına karşı olanlar, bugün gepegenç yavrularımızın asılmasını gözyaşlarıyla toplumla bölüşmeye kalkışıyorlar. Sahte gözyaşlarına toplumun karnı tok. 12 Eylül'deki idamlardan medet uman siyaset adamlarını kınıyorum, ayıplıyorum.

Biz 12 Eylül Anayasası'ndan bugünkü iktidardan çok daha fazla şikayetçiyiz. Bizler 12 Eylül'ün darbesini yerken onlar seyirciydi. Bizim insanlarımız 12 Eylül zindanlarında çürümeye terk edilirken, sıkıyönetim mahkemelerinde hesap verirken beylerin tuzu kuruydu.''

Hiç kimsenin ''mangalda kül bırakmamaya kalkışmaması'' gerektiğini ifade eden Sav, ''12 Eylül'ün hangi koşullarda olduğunu, 12 Eylül'de nelerin yaşandığını, 12 Eylül hukukuyla ya da hukuksuzluğuyla kimlerin mücadele ettiğini yakın tarihimiz çok iyi biliyor, bedel ödeyenler çok iyi biliyor. 12 Eylül veya benzeri darbelerden CHP hiçbir zaman yararlanmaya kalkmamıştır, hep zarar görmüştür'' diye konuştu.

CHP'li yetkililerin darbe karşıtı ifadelerinin Meclis tutanaklarında yer aldığına işaret eden Sav, dönemin CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, ''En kötü sivil idare, en iyi dikta yönetiminden iyidir'' sözlerini hatırlattı.

CHP'ye bu sözlerle sataşmanın kimseye hayır getirmeyeceğini ifade eden Sav, ''Şöyle tarihin derinliklerine bir bakalım, Cumhuriyet tarihinin en köklü partisi CHP ile uğraşan irili ufaklı hiçbir parti iflah olmamıştır. Bugün hepsi tarihin çöplüğündedir, bu siyasal iktidar da tarihin çöplüğüne gidecektir'' görüşünü dile getirdi.

Sav, CHP'nin Atatürk'ün çizdiği yolda ilerleyen, çağdaşlığı hedefleyen bir parti olduğunu belirterek, ''Biz Kemalist bir parti olduğumuzu çekinmeden söyleriz'' dedi.

Atatürk'ün rejimi koruma görevini Türk gençliğine verdiğini, gençlerin bunu korumak zorunda olduğunu ifade eden Sav, şöyle konuştu:

''Çünkü bir gün bu ergin insanların yozlaşacağını, nice mangalda kül bırakmayan devrimcilerin devrimcilikten sapıp sığlaşıp, sağlaşacağını biliyordu. Onun için dinamik bir güç olan, kalıplaşmayacak, dogmalara sapmayacak gençliğe bıraktı, en doğrusunu da yaptı. Gençlerimizin erginleştikçe yoldan sapanları yok mu? Var. Zamanında Dev-Yol, Dev-Sol davasında yargılanan, benim de müvekkilim olan kimi solcular, bugün Adalet ve Kalkınma Partisi saflarında maalesef bakanlık yapıyor. Sapmanın örneği, yüce Atatürk'ü haklı çıkaran örnekler ortada.''

''Siyasal iktidarı geldiği gibi gönderinceye kadar siyasi mücadelelerini sürdüreceklerini'' sözlerine ekleyen Sav, daha sonra partisinin il gençlik kolları üyeleriyle 10. Yıl Marşı'nı söyledi.

CHP Gençlik Kolları Başkanı Umut Tunç da konuşmasında, üniversitelerde etkin olmaları ve örgütlenmeleri gerektiğini ifade etti.

Referanduma da değinen Tunç, ''12 Eylül hakimlerini, yargıçlarını niye şimdi sorguluyorsunuz, o zamanlar neredeydiniz? Bunlar timsah gözyaşları'' dedi.

Tunç, en kısa sürede bir ''Genç İşsizler Kurultayı'' düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

ŞEVKET KAZAN İLE GÖRÜŞMESİ

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, toplantı öncesinde, eski bakanlardan Şevket Kazan ile yaptığı görüşmeyle ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Sav, ''Evet, Şevket Kazan benim kabine arkadaşım. Milli Selamet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi ortaklaşa hükümetinde 1974'de beraber aynı kabinede görev yaptık. Zaman zaman haberleşiriz. Ziyaret etmek istediğini söyledi, kendisiyle görüştük'' dedi.

Görüşmenin detaylarıyla ilgili bir soruya da Sav, ''Görüşmenin detayını benden sormayın, görüşme talebinde bulunan arkadaşımızdan sorun. Zaten kimi gazetelerde bir açıklama yapmış'' karşılığını verdi.

Kazan'ın, ''Kongre taktikleri aldım'' şeklindeki ifadesinin anımsatılması üzerine ise Sav ''Ben onları söylemeye mezun değilim, Şevket Bey ile görüşün'' diye konuştu. (A.A.)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler