YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sevindirici bir tablo
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya'da seçim çalışmalarını yürütüyor...
Sevindirici bir tablo
26 Mart 2011 / 15:54 Güncelleme: 26 Mart 2011 / 15:54

Seçim çalışmalarını Antalya'da sürdüren eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Bu kampanyada parti genel merkezinin de anlayışı doğrultusunda Türkiye'yi gerginliğe sürükleyecek, kutuplaşmayı tahrik edecek tartışmalardan uzak durmaya çalışıyoruz'' dedi.

Antalya'da esnafı ziyaret eden Baykal, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin, Antalya'dan 131 kişinin milletvekili aday adaylığı için CHP'ye başvurduğunu belirtmesi üzerine Baykal, bu durumun çok sevindirici bir tablo olduğunu söyledi. Antalya'da CHP'ye hizmet verme konusunda büyük bir yarış ve çok büyük bir katılım olduğunu dile getiren Baykal, ''CHP'nin Antalya'da büyük bir potansiyel sahibi olduğunu gösteriyor. Çok memnuniyetle karşılıyorum, hep birlikte çalışacağız'' dedi.

Milletvekili aday adaylığı için başvuranlardan 14'ünün aday olacağını ifade eden Baykal, diğer aday adaylarının da aday olmuşcasına çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Bir gazetecinin Fethullah Gülen ile ilgili soru sormak istemesi üzerine Baykal, ''Bu kampanyada parti genel merkezinin de anlayışı doğrultusunda Türkiye'yi gerginliğe sürükleyecek, kutuplaşmayı tahrik edecek tartışmalardan uzak durmaya çalışıyoruz'' dedi.

Kendisinin yönetimindeki CHP'nin bir önceki seçimde de aynı şekilde çalıştığını ifade eden Baykal, gereksiz tartışmaların dışında kaldıklarını savundu.

Baykal, şöyle konuştu:

''Bu seçimde de öyle bir kararımız var. Kendi programımızı anlamaya çalışacağız. Aile sigortası, yoksullukla mücadele programı, işsizlikle mücadele programı, ekonomik ve sosyal sorunlar... Türkiye'nin genel yönetiminde çok ciddi sıkıntılar var. Onlara dikkati çekeceğiz. Hukuk devleti, demokrasi maalesef anlamını kaybetti. Bunları anlatmaya çalışacağız. Onun dışındaki tartışmalardan uzak durma konusunda genel politikamız var. Bunu biz uygulamaya çalışıyoruz ama bazen gündemi kontrol edemiyorsun. Birileri bir şey söylüyor. Öyle olduğu zaman da cevap vermeme hakkımızı kullanıyoruz. Ekonomik ve sosyal sorunlar zemininde bir kampanya yürüteceğiz.'' 
 
 NÜKLEER SANTRAL

 
Nükleer santralle ilgili bir soru üzerine Baykal, ihale sürecinde ciddi yanlışlıklar yapıldığını ileri sürdü. Baykal, şunları söyledi:

''Tamamen denetimimiz, kontrolümüz dışında bir yatırımdır. Bu iş Türkiye'de değil Rusya'da yapılıyor olsaydı yine böyle yapılırdı. Sanki Türkiye coğrafyasında Rusya yapıyor ve elektrik satıyor. Elektriğin fiyatını da belli bir noktada tutmayı Türkiye taahhüt ediyor. Bu düzey, benzerleriyle karşılaştırıldığında çok yüksektir. İhalede hata var mı  Böyle bir paketle mi girmek lazım, yoksa Türkiye nükleer enerji konusunda etkinliğini arttıracağı bir model mi aramalıydı  Bir inatlaşma konusu olacak bir konu değil bu. Her düzeyde kapsamlı olarak tartışılmasına ihtiyaç var. 'Yaptım, oldu' ile yürümesi uygun değil.'' 
 
PARTİLİLERİ UYARDI

 
Baykal, esnafla sohbeti sırasında bir partilinin, ''İşler nasıl, hükümet nasıl'' diye sorması üzerine partilileri uyararak, ''Muhalefet gayretkeşliği yapmayın. Burası Antalya, iyi olacak, daha iyi olacak'' ifadesini kullandı.

Baykal, ziyaretleri sırasında karşılaştığı İranlı turistlerle de sohbet etti. Bir İranlı Baykal'a, ''İran'da, yüzmeniz çok meşhur. Sizi çok seviyoruz'' dedi.

İranlı turist Baykal'a bir hediye vermek istediğini belirterek, 2 bin İran Riyali uzattı. Baykal'ın şaşırarak tereddüt etmesi üzerine turist paranın hatıra olarak saklanmasını istedi. Baykal, bunun üzerine parayı kabul etti. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler