YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şentop: "Katiller idam edilmeli"
Şentop: "Katiller idam edilmeli"
16 Şubat 2015 01:48
AK Parti Genel Merkez Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Bursa'da katıldığı 'Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset' konferansında, Özgecan Aslan ve ona benzer kurbanların katillerinin idam edilmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Şentop, "Benim şahsi görüşümce ifade edeyim. Ben şahsen bu şekilde kasten adam öldürmekten, kasten işlenen cinayetten, katil zanlılarıyla sınırlı olmak üzere idam cezasının getirilmesinden yanayım. Şahsi görüşüm olarak bunu söylüyorum. Daha önce de söyledim. Kasten bu şekilde vahşice öldürmede idam cezasının olması lazım. Ama hukuken bu mümkün olur mu? Nasıl mümkün olur, izahı uzun.

Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde protokolleri var. O protokoller doğrultusunda idam cezasının olmamasına dair bir hüküm var. Buna bağlı olarak anayasalarda idam cezasının ceza olarak olanağı eskiden vardı. Çıkartıldı. Ancak dünyada birçok ülkede idam cezası var. Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı eyaletler dahil olmak üzere birçok yerde idam cezası var. Türkiye'de idam cezasının kötü bir geçmişi var. Özellikle fikir suçları için siyasi suçlar için yapıldı. Bundan dolayı idama karşı antipatik bir yaklaşım var. Ben orayı kapsamayacak şekilde sadece kasten, vahşice öldürmelerde katil için bir ceza olarak düşünülmesi gerektiğinden yanayım. Tabi bu cezaların caydırıcılığı da önemli. Bu tamamen bir vahşettir. Sonuçta masum güzel bir kızcağızın canına kıydılar. Bu insanın en ağır ceza mahkemesinde cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar için anayasa değişikliği gerekiyor. Ben bu çerçevede anayasa değişikliği gerektiğinin altını çiziyorum. İdam cezası denildiğinde siyasi suçlar, fikir suçları gibi suçlara da kesinlikle idam cezası olmamalı" şeklinde konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler