YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şener'den TİB'le ilgili tartışılacak iddia
Abdüllatif Şener, 'Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) sadece başkanı değil, tüm çalışanları Başbakan ve Ulaştırma Bakanı tarafından özel olarak belirleniyor.
Şener'den TİB'le ilgili tartışılacak iddia
13 Kasım 2009 / 21:34 Güncelleme: 13 Kasım 2009 / 21:39

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, ''Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) sadece başkanı değil, odacısından en alt derecesindeki elemanına kadar tek tek Başbakan ve Ulaştırma Bakanı tarafından özel olarak belirlenerek görevlendirilmiştir'' dedi.

Şener, Adana HiltonSA'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ''ekonomide kriz yoktur'' demenin mümkün olmadığını belirterek, ''Başbakana sorarsınız, 'teğet geçti' diyor, ekonominin iyi olduğunu iddia ediyor. Bu sözleri, ancak kendi ekonomisinin iyi olduğunu gösterir, ülke ekonomisinin iyi olduğunu göstermez. Ama aslına bakarsanız Başbakan'ın varlığı zaten krizdir. Ekonomik krizdir, sosyal krizdir, siyasi krizdir, diplomatik krizdir'' diye konuştu.

Şener, bir gazetecinin ''dinleme'' tartışmalarıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine, Türkiye'de dinlenilmediğini düşünen hiç kimsenin kalmadığını öne sürerek, bu durumun kurumları aralarında işbirliği yapamaz hale getirdiğini söyledi.

Bir gazetecinin ''Dinlenildiğinizi düşünüyor musunuz? Tedbir aldınız mı?'' sorusu üzerine de Şener, şöyle konuştu: ''Hiçbir tedbir almadım. Tek bir numaram var ve bunu herkes bilir. Dinlenilmekten rahatsızlık duymuyorum, dinlemek isteyen dinlesin. Ama bu iyi bir şey değil. Hukuka aykırıdır ama çok yaygındır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kanunla kuruldu. Daha önce yasal dinleme yapan kurumlar vardı. Bunlar Jandarma, MİT ve Emniyet istihbaratıydı. Bunlar kanuna dayanarak dinleme yapardı.  Daha sonra kurulan bu kurum, dinleyen kurumları da dinleyebilme özelliğine sahip olarak oluşturuldu. Bu kurum, başkanı Başbakan tarafından atanacak, denetim başbakan tarafından yapılacak, doğrudan doğruya Başbakana bağlı bir birimmiş gibi kuruldu. Anayasa Mahkemesi, başkanın başbakan tarafından atanmasını yasaya aykırı bulsa da kurumun başbakanın özel bir birimi olması ortadan kalkmadı. Sonuçta atamayı Bakanlar Kurulu yaptı. Peki neye göre seçti? Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının sadece başkanı değil, odacısından en alt derecesindeki elemanına kadar tek tek Başbakan ve Ulaştırma Bakanı tarafından özel olarak belirlenerek görevlendirilmiştir.''
 
 -DEMOKRATİK AÇILIM ÇALIŞMALARI-
 
 ''Demokratik açılım'' çalışmalarına da değinen Şener, bu konunun dış etkenler ile gündeme geldiğini savundu. Şener, ''Yabancı dergilerin yazdıklarına göre, Başbakan ve hükümeti bürokratlar vasıtasıyla başta ABD olmak üzere bazı yabancı ülkelerle bu konuyu gizli olarak bir yılı aşkın süredir görüşüyor. Bu olay vahim bir tablodur'' dedi. 

Gündeme gelmesinin üstünden aylar geçmesine rağmen açılımın içeriğiyle ilgili bilgi verilmediğini belirten Şener, şunları kaydetti: ''Bugün mecliste içeriğiyle ilgili bir şey söylenecek mi? Söylenmeyecekse aylardır ülkeyi neden kaos ortamına sürüklüyorlar? Daha vahim bir şeyi de birkaç gün önce bakanlardan biri açıkladı. Ali Babacan, açıklamasında 'Bu açılıma biz Çukurca baskınından sonra karar verdik' diyor. Bu vahim bir açıklamadır. 'Biz mağlubiyetin ardından masaya oturduk' demek istiyor. Bunu söylemeye bir hükümet üyesinin yetkisi olamaz. Onun ifade etmeye çalıştıkları Başbakan ve hükümetin ne yaptığını anlatmaya yönelik ise ortada daha vahim bir tablo var demektir.''

önceden sende onların içindeydin.
 // uğur kaya
Siz önceden erbakanın ve tayyibin yanında casusluk yapmak içinmi çalıştınız? Onların içinde okadar yüksek görevlerde yer alıpta sonra belden aşağıya vurmak sanırım sonunuzu erkan mumcu gibi yapacaktır. tayyip bey ve arkadaşlarından hiç mi ders almadın. erbakan hakkında hiç konuşuyorlar mı?...
16 Kasım 2009 15:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler