YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şener TBMM'ye taşıyor
Abdüllatif Şener eylemdeki itfaiyecilerin durumunu TBMM'ye taşıyor
Şener TBMM'ye taşıyor
04 Ocak 2010 / 21:27 Güncelleme: 04 Ocak 2010 / 21:27

Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, günlerdir eylem yapan itfaiyecileri, nöbet tuttukları çadırda ziyaret ederek, destek verdi. Havanın soğuk olması nedeniyle yakılan ateşin başında itfaiyecilerle sohbet eden Şener, itfaiyecilerin durumunu TBMM'ye taşıyacaklarını açıkladı.
 

Abdüllatif Şener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin karşısında bulunan Saraçhane Parkı'na gelerek itfaiyecilerle buluştu. İşten çıkartılmakla karşı karşıya kaldıkları gerekçesiyle günlerdir eylem yapan itfaiyecilerle bir araya gelen Şener, sorunlarını dinledi. Parkta kurdukları nöbet çadırında toplanan yaklaşık 100 itfaiyeci, "Şener gelecek dertler bitecek" şeklinde sloganlar attı.

Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, yaptığı konuşmada bir ülkenin ayağa kalkabilmesi ve gelişebilmesinin emeğe ve saygıya bağlı olduğunu söyledi. "Bir ülkede devleti idare edenler emeğe saygı duymuyorsa, insanımızın huzur ve güvenliği için mücadele eden insanların haklarını gasp ediyorsa, geleceklerini riske atıyorsa, o yönetim o ülkeyi felakete götürüyor demektir" diyen Şener, yaşanan tablonun bunu gösterdiğini kaydetti.
 

Çalışanın azim ve kararlılığını tahrip eden yönetimin, o ülkeye en büyük zararı verdiğini vurgulayan Şener, gerek belediye başkanının, gerekse hükümetin bu anlayıştan ve bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Şener, "Hakkın gasp edildiği, insanların umutsuzluğu sürüklendiği bir ortam sağlıklı bir ortam değildir. Maalesef hükümetin ve iktidara bağlı belediyelerin özelleştirme anlayışları ülkede işsizliği arttırmaktadır. Özelleştirme işsizliği arttırmak, çalışanlarının haklarının gasp edilmesi için kullanılamaz. Ama yanlış bir özelleştirme politikası nedeniyle yapılan bütün özelleştirmelerde çalışanların hakları gasp edilmektedir ve işsizlik arttırılmaktadır. Böyle bir anlayış dünyanın hiçbir yerinde olamaz, olmamalıdır" dedi.
Şener, yabancılaştırma politikaları yüzünden ülkenin üretim gücünün tahrip edildiğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan ve hükümeti eleştiren Şener, şöyle konuştu;
 

"Doğru ve sağlıklı bir yöntem ortaya çıkarmak yerine Başbakan ve hükümet, sürekli hak kaybına uğrayan işçileri suçlu göstermeye çalışmaktadır. Bu kendi hatalarını kendi yanlışlıklarını vatandaşın sırtına yıkma anlamına gelmektedir. Ankara'da Tekel işçilerinin benzer bir eylemi vardır. Tekel işçilerinin içerisine düştüğü durum doğrudan doğruya hükümetin yanlışları yüzündendir. Türkiye'de tütün üretimini bitirmişlerdir ve tekel çalışanlarını hak kaybına uğratmışlardır. Burada da itfaiyeci arkadaşlarımıza karşı yanlış tutum yanlış politikalar nedeniyle kendi sorumluluklarını görmezlikten gelen ama suçlu arayan ve suçu başkalarına yıkmaya çalışan bir yönetim anlayışı vardır. Böyle bir anlayışın ayakta kalmaya, iktidarda kalmaya, devleti belediyeleri yönetmeye hakkı yoktur."
 

Belediye idare etmeyi, çalışanları mağdur etme olarak anlayan yanlış bir zihniyetin iş başında olduğunu savunan Şener, parti olarak itfaiyecilerin yanında olduklarını kaydetti. Abdüllatif Şener, itfaiyecilerin bu haklı direnişini doğru ve yerinde bulduklarını belirterek, "Maalesef iş başındakilerin demokrasinin ne olduğunu da anlayabilme kabiliyetleri yoktur. Demokrasi güçlü sivil toplum ve sendikalar demektir. Hak kaybına uğrayanların haklarını özgürce talep ettiği bir ortam demektir. Maalesef hükümet ve ilgililer bu demokrasinin gerekliliklerinden biri olan hak taleplerini bile saygı ile karşılamasını bilmemektedir. Bu anti demokratik bir zihniyetin ürünüdür. Bu hak taleplerinin yetkililer tarafından da duyulmasını ve makul olumlu bir cevap verilmesini bekliyoruz. Ancak olaylara eğer böyle bakmıyorlarsa, yetkililer bu hak talebine doğru makul ve demokrasiin gereklerine uygun şekilde bakmıyorlarsa, açıkça bilmeliler ki sorunlar geçicidir, belediye başkanları, başbakanlar, hükümetler geçicidir ama bu ülkenin emek gücü kalıcıdır ve bakidir" dedi.
 

Şener, Belediye-İş Sendikası 5 Nolu Şube Başkanı Nihat Altaş'ın verdiği bilgilere istinaden konuyu TBMM'ye taşıyacaklarını açıkladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler