YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sen de PKK'yı temsil ediyorsun
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Uludere olayıyla ilgili talep ettikleri belgelerle konusunda, hazırlık içerisinde olunduğu bilgisinin kendilerine ulaştığını söyledi.
Sen de PKK'yı temsil ediyorsun
24 Mayıs 2012 / 14:20 Güncelleme: 24 Mayıs 2012 / 14:35

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kadına ve Aile Bireylerine Yönelik Şiddetin İncelenmesi Amacıyla Kurulan Alt Komisyon raporunu ele aldı.

Alt Komisyon Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, raporla ilgili bilgi verdi ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün rapora muhalefet şerhi koymasını eleştirdi.

Kürkçü de raporu pek çok yönden olumlu bulduğunu belirterek, ''Ancak bu rapor aile içinde olmayan kadınları kapsamıyor'' dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Uludere ile ilgili bugün ortaya çıkanların, ''komisyondan bazı bilgilerin saklandığını ortaya koyduğunu'' öne sürdü.

Eksik bilgi verenler ya da bilgi vermeyenler hakkında komisyonun şikayette bulunulmasını isteyen Halaçoğlu, ''Siyaseti bir kenara bırakalım. İnsan olarak baktığımızda; buradaki hatayı kabul etmek zorundayız. Kabul ettiğimiz takdirde bu spekülasyonların hepsi ortadan kalkacaktır ve terör örgütünün eline koz verilmeyecektir'' dedi.

Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Uludere ile ilgili alt komisyonun rapor üzerinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Talep ettikleri belgelerle ilgili ''hazırlık içerisinde olunduğu'' bilgisinin kendileri ulaştığını belirten Üstün, ABD'de bu konuyla ilgili çıkan haberlerin ''Türkiye'ye predatörleri vermeyelim'' amacına yönelik olduğunu söyledi.

Türkiye'de bu konuyla ilgili çıkan haberlerin de komisyonun sağlıklı inceleme yapmasını engellediğini ifade eden Üstün, ''Sürekli bu konuyu, belden aşağı vurmak adına, spekülatif amaçlı basınımız gündeme getirirse, yürüyemeyiz'' diye konuştu.

Uludere Alt Komisyon Başkanı AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener de raporun yazılmaya başlandığını ancak bilgi ve belgiler tamamlanmadığı için sürecin devam ettiğini söyledi.

Şener, ''Ailelerin acele etmesini anlayışla karşılıyorum ama onların dışında onlar adına bir spekülasyon yapmak, siyasi çıkar için beyanda bulunmak bizim inceleme raporunun sağlıklı sonuçlanmasının gecikmesine neden oluyor'' açıklamasında bulundu.


-Tartışma-


BDP Mersin Milletvekili Kürkcü, ''Keşke CHP'li arkadaşlar çıkmadan bu görüşme yapılabilseydi, yapılabiliyormuş'' dedi.

Kürkcü, ''İçişleri Bakanı bize aktarmadığı bilgiyi basına söylüyor. Niye o bilgiyi bizden saklıyor da basına açıklıyor  Bir görüntü daha olduğunu, Türklerle Amerikalılar arasında bir müzakere olduğunu bilmeydik'' diye konuştu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, insan yaşamı konusunda duyarlı olanların başkaca cinayetlere de aynı ilkesellikle karşı çıkması gerektiğini, aksi tekdirde inandırıcılıklarını yitireceklerini söyledi.

Kürkcü'nün ''Hangi cinayet konuşulmuş da karşı çıkmamışım'' sözlerine Metiner, ''Başkasının cinayetlerini savunmak size mi düştü '' karşılığını verdi. Kürkcü'nün, ''Cevap vermeyin çünkü, siz Hükümeti temsil etmiyorsunuz'' sözleri üzerine, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat da araya girerek, Kürkcü'ye yönelik, ''Sen de PKK'yı temsil ediyorsun o zaman'' dedi.

Kürkcü ile Eronat arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından salondan ayrılan ve sonra yeniden salona gelen Kürkcü, Eronat'dan sözlerini geri almasını istedi.

Eronat, ''Bugüne kadar BDP olarak PKK'nın işlediği hiç bir cinayeti eleştirmedikleri gibi savunur görünmeleri dolayısıyla kendilerini öyle görüyorum. Sözlerimi geri almayı da düşünmüyorum'' diye konuştu.

Kürkcü de ''Sözünüzü size iade ediyorum ve ben de sizi bu cinayetlerle ilgili suçluyorum'' dedi.

Uludere'de bir kasıt bulunduğu kanaatinde olmadığını söyleyen Metiner, ''Komisyondan hiç kimsenin bilgi kaçırmaya hakkı yoktur. Bu komisyona bilgi akışı engelleniyorsa, parlamentoyu feshedelim, komisyon çalışmalarımızı feshedelim, özel yetkili savcılar komisyonları da parlamentoyu da yönetsinler. Ben bunu kabul etmiyorum'' diye konuştu.

Görüşmelerden sonra yapılan olmada alt komisyon raporu kabul edildi.

Komisyon ayrıca, ''tali olarak'' görüştüğü Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Tasarısı'nı da benimsedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler