YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selçuk Özdağ: HDP'li vekiller yargılanmalı
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AK Parti olarak parti kapatmaya karşı olduklarını ama suçların şahsiliği ilkesi gereği HDP'li milletvekillerin yargılanması gerektiğini belirtti.
Selçuk Özdağ: HDP'li vekiller yargılanmalı
31 Aralık 2015 / 04:12 Güncelleme: 31 Aralık 2015 / 05:47

Kanal A da yayınlanan Mehmet Toprak'ın hazırlayıp sunduğu A Politik programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ "Parti kapatılmasına karşıyız. Parti kapatılmaması konusunda belli çalışmalarımız oldu zaten. Biz temelli olarak tamamen parti kapatılmasın suç işleyen bir üyesi varsa üye yargılansın. Suçların şahsiliği gereğince şahıs yargılansın şahsın dokunulmazlığı kalksın şahıs ceza alsın partisi ceza almasın istiyoruz" dedi.

İşte Selçuk Özdağ'ın konuşmasında öne çıkanlar:

HDP TERÖRÜ TEŞVİK ETMEKTEDİR

HDP'yi artık ben bir nokta da demokrasi içerisinde kalan bir parti olarak değerlendirmiyorum. HDP PKK'nın siyasal uzantısıdır. Bir nokta da terörü teşvik etmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir partiye müsade edilmez. Parti kapatılsın mı diyeceksiniz. Hayır partiler kapatılmasın. Partiler kapatılmasın. İspanya'da batistuna hareketini hatırlarsanız eğer ETA örgütünün bir nokta da temsilcisiydi. Sadece ETA'nın sembolünü kullandı diyerek İspanya yargısı tarafından kapatıldı. AİHM tarafından da onaylandı. Şimdi Türkiye'de HDP 27 madde refaranduma gideceği 26. madde yüzde otuzun üzerinde oy alı. 27. madde yüzde otuzun altında oy aldı. Bu parti kapatılma meselesiydi. HDP tam kadro olarak gelmesi gerekirken o zamanki milletvekillerinin sadece üç dçrt kişi geldiler ve orada evet oyu kullandılar geri kalan kullanmadığı içimde 330 altında kaldı. Burada eğerki siz parti kapatmadan beslenmiyor olsanız. Dersinizki partiler kapatılmasın ben gerçek demokrasi istiyorum dersiniz. 

HDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ YARGILANMALI

Ben bugün suçların şahsiliği gereğince şahısların yargılanmasını istiyorum. HDP'den birçok milletvekili suç işlediler. gerek üniter yapıya halel getirme noktasıında gerek hukuku askıya alma noktasında gerek milli bütünlük içerisinde kalmamaları nedeniyle yargılanmaları gerekiyor. Bunu da ayrıca Türkiye'nin gündeme getirmesi gerekiyor. 

PARTİ KAPATILMASINA KARŞIYIZ

Parti kapatılmasına karşıyız. Parti kapatılmaması konusunda belli çalışmalarımız oldu zaten. Biz temelli olarak tamamen parti kapatılmasın suç işleyen bir üyesi varsa üye yargılansın. Suçların şahsiliği gereğince şahıs yargılansın şahsın dokunulmazlığı kalksın şahıs ceza alsın partisi ceza almasın istiyoruz. Çünkü Türkiye'de de aynı şekilde çok parti kapatıldı. O nedenle parti kapatılmasına karşıyız ama suçların şahsiliği gereği suç işleyenlere de çok fazla bigane kalmamak gerekiyor. Suç işleyenlere karşı hukuk gereğini yapmaya başladı zaten. Kobani olaylarıyla ilgili de soruşturma başladı. Diğerleri hakkında da soruşturma başlatıldı. Suç duyurusunda bulunan çok duyarlı vatandaşlarımızda var onlar hakkında da başladı. 

TÜRKİYE'DE MİLYONLARIN AYAĞA KALKMASI LAZIM

Terör örgütü için askerin topundan daha önemlisi milletin refleksidir. Halkın tepkisidir. Bakınız batistuna hareketini milyonluk yürüyüşler engelledi. Eğer İspanya'da Madrid'de o milyonlar yürümeseydi. ETA örgütü devam edecekti. Aynı şekilde İngiltere'de milyonlar yürümeseydi İRA devam edecekti. Bugün Türkiye'de artık milyonların ayağa kalkması lazım. Biz beraber yaşamak istiyoruz. Biz birlikte yaşamak istiyoruz bunu söylememiz gerekir. Onun için o bölgede yaşayan herkesin cesur yürek olması gerekiyor. Türkiye'de güneydoğu da Ege de İstanbul'da yaşayanda cesur yürek olacak. 

MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ

O dönem içerisinde bu örgütün lideri Abdullah Öcalandı. Devlet Öcalan ile görüşmeler yaptı Özal döneminden itibaren. Hatta MHP ve Anap'ta o zamanlar bir çözüm süreci inşa etmek istedi. Abdullah Öcaalan'ın idamını parlemantoya getirmeyerek bunu yapmak istedi. Biz Öcalan üzerinden acaba silahları susturabilirmiyiz kimse ölmesin noktasında bir çalışma yaptı. Ama bunlar hiç inanmadılar. İnanmadıklarını da görüyyoruz. Bu üç sene boyunca yaptıkları eylemlerle söylemlerle sürekli meydan okuyuşlarla bunları gördük. 

PKK'YI, KCK'YI KANDİLİ YALNIZLIĞA İTMEMİZ LAZIM

Peki şimdi ne yapmamız lazım. Türkiye'nin demokrasiye ihtiyacı var. Daha güçlü daha büyük bir demokrasiye ihtiyacı var. Türkiye'nin insan hak ve özgürlüklerini genişletmeye ihtiyacı var. O bölgede yaşayan herkesle beraber olmamız lazım. Bölgede yaşayan vatandaşımız birinci sınıf vatandaş yapabilmek için müslüman olduığumuzu islam olduğumuzu hatırlatmamız lazım. Müslüman olmayanlara da herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır mesajını vermemiz lazım. Bununla beraberde PKK'yı KCK'yı Kandili'de yalnızlığa itmemiz gerekiyor, yalnızlaştırmamız gerekir bunu yapıyoruz. STK'la üzerinden yapacağız. o bölgedeki mollalar üzerinden yapacağız. o bölgedeki milli üniter yapıya inanan aşiret reisleriyle yapacağız. Vakıflarla yapacağız sendiklar, derneklerle yapacağız.  O bölgedeki arap vatandaşlarımızla kürt vatandaşlarımızla yapacağız yapmak zorundayız çünkü Türkiye'nin büyümeye ihtiyacı var. Çünkü Türkiye'nin özgürlüğe ihtiyacı var ve PKK'nın tarih sahnesinden silinmeye ihtiyacı var. 

HALK ARTIK YETER DİYOR

Bu nokta da Sadet Partisi var, BBP var MHP, CHP var, o bölgede yaşayan her partinin üyesiyle Hüda-par'dı her partiyle. üniter yapıya inananan milli birlik içerisinde kalacağım diyen insan hak ve özgürlüklerine inan herkesle biraraya gelir konuşuruz. Çük öncesinden Başbakanımız bunlarla temas halindeler partimizin yetkilileri bunlarla temas halindeler. Bizler aynı şekilde görüşüyoruz. Haftaya Diyarbakır'a gideceğiz. Mardin'e Bitlis'e Siirt'e gideceğiz arkadaşlarımızla beraber. parti olarak çalışacağız o bölgede de sivil toplum kuruluşları hareket halindeler. Hassasiyetlerini gösteriyorlar yeter artık diyorlar Edi Bese diyorlar. 

NASIL BİR ANAYASA

Bir sivil, demokratik, çoğulcu, evrensel hukuk kurallarına dayalı kısa öz bir anayasa istiyoruz.  1921'de ilk sivil anayasa 60 ve 82'de darbe anayasası yapıldı. Türkiye'de anayasayı kim yaparsa onun kokusunu taşır. Darbeciler yaparsa darbecilerin kokusunu taşır. Onların rengini ve zihniyetini taşı hürriyet alanını daraltır. Biz istiyoruzki sivil bir anayasa yapalım 60 madde de anlaşalım önce toptan bir anlaşalım uzlaşma komisyonumuz var. CHP ve MHP'yi samimiyete davet ediyoruz. CHP ve MHP'nin öncelikle anayasa taslağını Türkiye'ye sunmalarını bekliyoruz. Biz sunduk. Sunmazlarsa eğer bu anayasayı er veya geç ama 2018'de ama 2017'de ama 2019'da bu anayasayı Kürtlerle, Araplarla, Türklerle Türkiye'de yaşayan hristiyanlarla, musevilerle herkesle birlikte bir anayasa yapacağız.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler