YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş'tan özerklik açıklaması
Selahattin Demirtaş'tan özerklik açıklaması
06 Mart 2014 15:00
BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş seçimler öncesinde birçok konuya açıklık getirdi.

BDP lideri Demirtaş aslında ayrılmak istedikleri ancak takiye yaptıkları ve seçimden sonra özerklik ilan edecekleri iddialarını reddediyor. Demirtaş, ellerindeki belediye sayısını ikiye katlayacaklarına inanıyor. Ayrıca 'Müzakereler yasal statüye kavuşmazsa şiddet başlar mı?' sorusunun cevabını Öcalan'a bıraktı.

Vatan'dan Hüseyin Yayman'ın Selahattin Demirtaş'la yaptığı röportajdan önemli başlıklar
BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş seçimler, çözüm süreci, özerklik tartışmaları ve Erdoğan'la ittifak konularında net cevaplar verdi.

"Çözüme yaklaştığımız anda bunlar kıyameti koparıyor"

Türk solunun çözüm süreci için Erdoğan'la ittifak yaptığınız eleştirilerine ne diyorsunuz?

Bu soruya sosyalist sol ve gerçek sosyal demokratlarla, ulusalcıları ayırarak cevap vermek istiyorum. Bu eleştirileri daha çok CHP çevrelerinde kendilerine sosyal demokrat diyen ulusalcı çevreler yapıyor. Onların derdi barış da değil, çözüm de değil. Tam tersine, çözüme en çok yaklaştığımız anda çözüme en çok karşı çıkan ve kıyamet koparan bir yapı olduğunu görüyoruz.

Bu kesimlerin barıştan anladığı Kürtlerin devlete boyun eğmesidir. Bunlar görüşmeye karşı, müzakereye karşı. Kürtlerin hak ve özgürlüklerinin iade edilmesine karşı. İktidarda AKP değil başka bir parti olsa da bunlar müzakerelere karşı olup, eleştirilerine devam edecekler.

Onların karşı oldukları BDP, AKP değil çözüm sürecidir. Onlar barıştan, insanların birbirini kucaklamasından korkuyorlar.

- Sizce bu kesimlerin amacı ne?

Görüşmeler başladığı günden bu yana süreci bozmak için bilinçli propaganda yapıyorlar. Biz bunları dikkate almıyoruz. Ancak Türkiye solu ve sosyalist hareketinin iyi niyetli eleştirileri var o eleştirilere de hak veriyoruz. Dostça eleştirileri ayrı tutarak söylüyorum. Geri kalan tekçi, ırkçı, ulusalcı, faşizan çevreler süreci bozmak için elinden geleni yapıyorlar.

"Özerklik gibi bir amacımız yok"

- Seçimden sonra yerel özerklik mi ilan edeceksiniz?

Bunlar çarpıtma ve kara propagandadır. Benim söylemimi çarpıtıp ülkede bir kamplaşma ve kampanya yürütüyorlar. Seçimden sonra ülke bölünecek şeklinde bir algı yaratmak istiyorlar. Böyle bir amacımız olmadığını defalarca söyledik. Ülkeyi belediyeler veya mecliste çıkarılan yasalar eliyle kim bölebilir. Parlamento oylama yapacak ve ülkeyi ikiye mi bölecek. Belediye karar alacak ülkeye sınır mı çekecek. Belediyelerin ne böyle yetkileri vardır, ne de var olan yetkilerini bu şekilde kullanabilir.

"Takiye yapmıyoruz"

- Aslında ayrılmak istediğiniz ancak takiye yaptığınız iddia ediliyor?

Ayrılmayı, bölünmeyi savunsak bunu açıkça söyleriz. Kimseden korkmayız. Bunu herkes böyle bilsin. Ayrılmanın kalıcı çözüm olacağına inansak bunu söylemekten korkacak insanlar değiliz. Takiye yaptığımız veya korktuğumuz için bunları söylemiyoruz. Gerçek düşüncemiz bu olduğu için söylüyoruz.

"Biz kimsenin kuyruğuna takılmadık. Hele bu CHP, cemaatin kuyruğuna takılarak iktidara gitmeye çalışıyor. Anamuhalefet elini ovuşturup her gün yeni kaset bekliyor. Fethullah Gülen ve CHP el ele vermiş arkasında MHP kuyruklarına takılmış iktidara böyle mi gidecekler" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler