YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş'tan flaş açıklama!
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Yenişehir Belediyesi binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, flaş açıklamalarda bulundu.
Selahattin Demirtaş'tan flaş açıklama!
06 Haziran 2014 / 17:32 Güncelleme: 06 Haziran 2014 / 17:32

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Yenişehir Belediyesi binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Annelerin, taleplerini beklentilerini şikayetlerini eleştirilerini ne varsa hepsini not aldım ve bir gün sonra, o görüşmeyi yaptıktan bir gün sonra bütün o taleplerini beklentilerini KCK yetkililerine ulaştırdım. Ben çocuğu dağa giden hiçbir aile için İstihbarattan para alıyor demedim, demem de” dedi.  

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Yenişehir Belediyesi’nin yeni binasının temel atma töreninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 23 günden bu yana belediye önünde eylem yapan ailelerle ilgili konuşan Demirtaş, ailelerin oturma eylemi başlatmadan, kendilerinin bu konuda bazı girişimlerde bulunduklarını bildirdi. Ailelerin bir kısmı daha sonra oturma eylemi başlatıp kamuoyu oluşturmak istediğini belirten Demirtaş, ailelerin randevu istememelerine rağmen bizzat kendisinin gidip ailelerle görüşme yaptığını hatırlattı.

Demirtaş, “Bütün aileleri anneleri babaları ayrı ayrı tek tek dinledim. Taleplerini beklentilerini şikayetlerini eleştirilerini ne varsa hepsini not aldım ve bir gün sonra, o görüşmeyi yaptıktan bir gün sonra bütün o taleplerini beklentilerini KCK yetkililerine ulaştırdım.  Bizim yapabileceğimiz bu konuda acil olarak buydu. Ailelerden şunu da rica ettim, dedim ki bizim girişimlerimizin sağlıklı ve hızlı sonuç alması için sizin de desteğinize ihtiyacımız var dedik.  O da şudur, kirli bir propagandaya, AKP’nin çirkin politikasına alet olmayın. Çünkü sizin çocuklarınız bunların derdi değil. Bu çocuklar hepimizin çocuğu ve bizler bütün gençlerimizin, çocuklarımızın dağdan inmesi için zaten mücadele ediyoruz. Ben, çocuğu dağa giden hiçbir aile için istihbarattan para alıyorlar demedim. Açıklamalardım ortada. Asla, hiçbir aile için bunu kullanmadım. Sadece istihbaratın yönlendirdiği çocuğu da dağda falan olmayan kişilere işaret ettim. Çocuğu dağa gitmiş hiçbir aile istihbarattan para alıyor demedim, demem de” diye konuştu.

“Dağa gidişlerin önü kesilemiyorsa, durmuyorsa bunun sorumlusu BDP değil”

(Dağdan iniş ve çıkışlar) Bu konuda asıl muhatabın başbakan olduğunu ailelere ilettiğini kaydeden Demirtaş, “Ortada bir çözüm süreci var, bu çözüm sürecinin ana başlıklarından biri de dağdan inişlerdir. Başbakan yasa çıkaracaktı ve dağdan herkes inecekti. Dolayısıyla dağa gidişlerin önü kesilemiyorsa, durmuyorsa bunun sorumlusu BDP değil, dağdan inişlerin de önü açılmıyorsa bunun da sorumlusu BDP değil. AKP’nin bizatihi kendisidir dedik. Çözüm süreci gibi, barış süreci gibi, kutsal bir dava ortada olmamış olsaydı şu gördüğünüz AKP sözcüleri ve Başbakanı bizler kepaze edecek güce sahip olduğumuzu ortaya koyardık. Orada oturan anaların evladı biziz. Orada oturan anaların yüreğini anlayacak olan da biziz” şeklinde konuştu.

“Kaymakam veya asker kaçırıldığında Başbakan bize gizli heyet gönderiyordu"

Çözümün BDP gitsin getirsin, HDP gitsin getirsin demekle olmayacağını vurgulayan Demirtaş, “AKP olarak, buyurun kalıcı çözümü oturalım birlikte bulalım. Oradan öyle BDP gitsin getirsin, HDP gitsin getirsin demekle olmaz. Kaymakam, asker, polis, uzman çavuş götürüldüğünde, Başbakan çıkıp HDP gitsin getirsin, BDP çıksın getirsin demiyordu. Ya da kaymakamın annesi, polisin annesi gitsin belediyenin önünde otursun demiyordu. Ne yapıyordu heyet üstüne heyet gönderiyordu, alttan gizli. Şimdi bakın burada da aynısını yapabilirdi. Sonuç almak istiyorsa, ilgili kişiler bir araya gelirdi kalıcı bir çözüm için bir arayış içerisine girebilirdi. Ama Başbakan bunu yapmadı, yapmaz da çünkü derdi o çocukları kurtarmak falan değil, o çocukları dağdan indirmek değil, derdi anaların yüreğine su serpmek değil. Derdi, orada oturan bir grup anneden nasıl daha fazla siyaset ve siyasi rant elde edebilirim, cumhurbaşkanlığı seçimine doğru giderken oradaki acılı anneleri nasıl kullanabilirim, başbakanın bütün derdi budur” ifadelerini kullandı.

“(Eylem yapan annelere) sizin çocuklarınızla bir kardeşiz”

Belediye önünde eylem yapan annelere seslenen Demirtaş, onların çocukları ile kendilerinin kardeş olduğunu söyledi. Demirtaş şöyle devam etti:

“Kendisi çocuklar için üzülen bir Başbakan olsaydı Roboski’de katlettikleri çocuklar için Genel Kurmay Başkanı’na teşekkür eder miydi? Çocukları seven bir adam olsaydı, Berkin Elvan’ın anasını yuhalatır mıydı meydanlarda? Uğur Kaymaz’ın Ceylan Önkol’un katillerine teşekkür eder miydi çocukları sevseydi? Bunlar mı bize ahlak dersi verecek. Boğazına kadar çocuk kanına batmış ve bulaşmış bu adamlardan mı biz ahlak dersi alacağız. Buradaki analardan ricamızdır, biz elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Sizlerde bize yardımcı olun. Evlatlarınız biziz, biz evlatlarınızız.  Sizin çocuklarınızla biz kardeşiz. Biz ancak birbirimizin derdinden anlarız. Bu ucuz tüccarların oyunlarına asla kendinizi alet etmeyin.”

“Lice'de alıkonulan uzman çavuşun ve mühendisin serbest bırakılmasnı istiyoruz”

Lice’de yapılan eylemlerde alıkonulan uzman çavuş ve mühendisin serbest bırakılması çağrısında bulunan Demirtaş, “Lice’de alıkonulan bir uzman çavuş vardı İlhan Çalışkan eşi ile de görüştüm, buradan bir kez daha çağrı yapıyorum, bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz.  Ailesine kavuşmasını bekliyoruz. Yine alıkonulan bir mühendis arkadaşımız var, mühendis arkadaşımızın da en kısa sürede serbest kalmasını bekliyoruz buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyoruz en büyük cevabı orada alacaksın”

Halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde en büyük cevabı vereceğini diye getiren Demirtaş, “Başbakan zannediyor ki, parmağını sallayınca biz karşısında titreyen ayakları diz çöken kişiler olacağız. Sen bizi Bakanlar Kurulu toplantısında tekme tokat dövdüğün Bakanlarınla karıştırma. Dümdüz küfürler savurduğun milletvekillerinle bizi karıştırma. Daha geçen hafta Ağrı’da Norşin’de halk sana büyük cevabı verdi. Ve şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyoruz. En büyük cevabı da orada alacaksın. Kürt halkının nasıl bir güç olduğunu orada göreceksin. Sen çık hakaret etmeye devam et, sen çık bizi tehdit etmeye devam et, sen çık bizim analarımızın acısı üzerinden milliyetçi oyları toplamaya devam et bakalım. Senin bakanların senden korkup tırsabilir, dizleri titreyebilir. Ama bizim şu küçük çocuklarımız bile var ya senin karşında dizini değil gözünü bile kırpmazlar” diye konuştu.

“Kimin çocuğu Amerika'da okumuşsa o onursuzdur”

Çocuğunun Amerika’da okuduğu iddialarına yanıt veren Demirtaş, “Çocuklarımız Amerika’da okuyormuş.  Bir kadıncağız bunu söyledi ama çıktı ertesi gün binlerce defa özür diliyorum, yanlış oldu dedi. Medya bunu verdi mi, hayır. Kimin çocuğu hangi siyasi liderin çocuğu Amerika’da okumuşsa o onursuzdur, tamam mı.  Çocuklarımız burada okuyor, Amerika’ya falan da göndermedik, göndermeyiz de.  Ama duyuyoruz ki bazı siyasi parti genel başkanları, çocuğunu Amerika’ya gönderip okutmuşlar ve utanmadan çıkıp bizi suçluyorlar çocuğunu Amerika’ya gönderdi diye. Çocuğunu Amerika’ya göndermek onun açısından bir mağduriyetti, bugün biz Amerika’ya çocuğumuzu gönderdik diye, bu yalan üzerinden, yine mağduriyet yapıyor” şeklinde konuştu.

“Analarımızdan ricamızdır, kendilerini kullandırmasınlar”

Eylemlerine devam eden annelere çağrıda bulunan Demirtaş, “Ben arkadaşlarımı kendilerine göndereceğim. İsmini bilgisini almadığımız aileler varsa onları da alacağız. Daha öncekileri ilgililere ilettik. Ailelere bilgi verilmesi konusunda çocuklarından haber almaları konusunda gelişmeler oldu, olmaya devam edecek. Sonradan gelen, benimle görüşemeyen ailelerin de bilgilerini alacağız. Ama bu işi daha fazla uzatıp, istihbarat oyunlarına istemeden alet olmaya devam ederlerse bizim girişimlerimizin önü tıkanır. Sonuç almakta zorlanırız. Onlardan ricamdır. Onlar baş tacıdır, anaların hepsi başımızın tacıdır, kendilerini kullandırmasınlar. Ucuz politikalara alet etmesinler. O çocukların hepsi inşallah bir gün yanınıza gelecek evlatların, küçük çocuklar olması gerektiği yerde analarının yanında olacak. Bütün analar şimdi el ele versinler. Barış anaları, cumartesi anaları, belediyemizin önünde oturan analar hepsi el ele versinler, asker anaları bir araya gelsinler ve hep birlikte çözüm sürecinde adım atılmasını istesinler.  Bütün analara çağrımız şudur, sizler isterseniz barışı getirirsiniz. El ele verin siyasetçiler bunu yapmak zorunda kalırlar, mecbur kalacaklardır. Sizin gücünüze biz inanıyoruz, sizin şefkatinize merhametinize biz inanıyoruz“ ifadelerini kullandı.

Demirtaş, konuşmaların ardından Yenişehir Belediyesi’nin temel atımını gerçekleştirdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler