YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş'tan erken seçim çağrısı
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, olası bir erken seçimde başkanlık sistemine ilişkin referandumun da yapılmasını istedi.
Selahattin Demirtaş'tan erken seçim çağrısı
18 Ağustos 2015 / 10:01 Güncelleme: 18 Ağustos 2015 / 10:10

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine gözlerin çevrildiği erken seçime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, erken seçim hükümetinde yer alıp almayacaklarına ilişkin soruyu yanıtladı.

Demirtaş, "Olası bir erken seçim hükümeti görevinde görev alıp almayacağımızı partimizin yetkili organlarında değerlendireceğiz" ifadesini kullandı.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Demirtaş, ayrıca erken seçimde başkanlık sistemine ilişkin referandumun da yapılması önerisinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Sayın Davutoğlu görevi iade etmeli

"Saray darbesine karşı halk sandıkta gerekeni yapacaktır. Sayın Davutoğlu görevi iade etmeli. Koalisyon seçeneği kalmadığını kendisi ifade etti. Cumhurbaşkanı da sandıktan ikinci çıkan partiyi görevlendirmelidir. Türkiye'nin en kısa zamanda seçime gitmesi ve kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için hepimiz gayret göstermeliyiz.Siyasetteki darbe günleri elbette ki atlatılacak. 

Olası bir erken seçim hükümeti görevinde görev alıp almayacağımızı partimizin yetkili organlarında değerlendireceğiz.

Derhal karşıklıklı ateşkesin ilan edilmesi lazım

Gelinen durum çok kaygı verici. Silahla çözüm mümkün değil. Biz bütün sorunları diyalogla çözülmesinden yanayız. Türkiye açısından Ortadoğu'nun kargaşayla karşı karşıya olduğu durumda Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yapması gereken diyalog kanallarını açmasıdır. Derhal karşıklıklı ateşkesin ilan edilmesi lazım. 

Barış erken seçimi beklemeyecek kadar acildir

Sonraki adımlar da müzakereye dönüş ve kalıcı barış olmalıdır. Hükümet kurulur ya da kurulmaz en önemli konu barıştır. Barış erken seçimi beklemeyecek kadar acildir. Türkiye'nin bütün illeri barışın bozulmasının rahatsızlılığını yaşıyor. Şehit aileleri barış istiyor, bu sesler duyulmalı. 

HDP kalıcı barışı sağlamanın teminatıdır. Bu fırtınalı günler geçecektir. Fırtına bittikten sonra geride darmaduman bir ülke kalmasın istiyorsak birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. 

Son terörist kalıncaya kadar görevimizi yapacağız söylemleri geçmişte kalmıştır. Oy almaya yönelik açıklamalardır. Ölümleri derhal durdurmamız gerekmektedir. ,

 AKP'ye kapılarımızı kapatmadık

Koalisyon kuramazsanız erken seçim de istemiyorsanız görüşmeye açığız dedik. AKP'ye de kapılarımızı kapatmadık.

Çok net bir teklifimiz var; olası bir tekrar seçimde başkanlık sistemini istiyor musunuz diye seçmene sorabiliriz. Mevzu bizim kişisel bir tutumumuz değil. Genel seçimi referandumla birlikte yaparız."

Önce silahlar
 // kteoman
Selo yöntemi öğrenmiş olman lazım. Önce silahlar gömülecek ve betonlanacak, kafalarınız gibi....
18 Ağustos 2015 Salı 13:22
 // mustafa
oyalama taktiği, ikinci partiye görev verilirse o da hükümet kuramayacak. meclis çalışmaları gene sürüncemede kalacak...
18 Ağustos 2015 12:19
1
 // 1
Bu şahsiyet başkanlık sistemi diyorsa bu işte bir iş var ...şu başkanlık sistemini adam gibi anlatan çıkmadı daha....kime ne yarar sağlıcakla bu sistem......
18 Ağustos 2015 11:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler