YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş'ı istifa ettirecek sözler!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün yaptığı açıklamada halkı sokağa dökmeye yönelik sözlerinin olmadığını ve ortaya çıkması durumunda istifa edeceğini söyledi.
Selahattin Demirtaş'ı istifa ettirecek sözler!
13 Ekim 2015 / 03:50 Güncelleme: 13 Ekim 2015 / 08:41

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir basın açıklaması yaparak Kobani ve Suruç saldırılarının ardından 'halkı sokağa dökme' ilişkin olarak herhangi bir açıklamasının bulunmadığını ve hatta ima dahi etmediğini iddia etti. Demirtaş, ayrıca söz konusu açıklamalarının ortaya çıkması durumunda ise istifa edeceğini duyurdu.

Kobani ve Suruç'ta yaşananlara ilişin olarak Demirtaş'ın hem çeşitli röportajlarında hem de basın açıklamalarında halkı 'gece-gündüz' eyleme çağırdığı ve 'direnişçilere teşekkür ettiği' görüntüleri yer alıyor. Demirtaş, dün yaptığı açıklamada herhangi bir imada bulunmadığını ve bulunduğu durumda istifasını sunacağını açıkladı.

''7'DEN 70'E BÜTÜN HALKLARIMIZI SOKAĞA ÇAĞIRIYORUZ''

Demirtaş'ın ve Yüksekdağ'ın parti meclisinin ardından yapılan yazılı açıklama, "Halklarımıza Acil Eylem Çağrısı" başlığı ile yayınlanmış ve "Kobani'de yaşanan katliam girişimine karşı 7'den 70'e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

35 İLDE GÖSTERİLER

HDP'nin 6 Ekim'de, DAEŞ'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıların üzerine yaptığı çağrının ardından 35 ilde izinsiz gösteriler yapılmıştı.

''GENÇLER GİDİP KOBANİ'DE SAVAŞMALI''

Selahattin Demirtaş, gençleri Kobani'de savaşmaya çağıran şu çağrıyı yapmıştı:
"Suruç'ta insanlar çadır açacak, sivil eylem ve etkinlikler yapacaklar ama bununla yetinilmemeli. Bütün gençlere IŞİD'e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum. Bugün Kobani'de insanlık onuru savunuluyor. Madem uluslararası güçler sessiz kalıyor, madem Türkiye bu kadar sesiz kalıyor; Türk'ü ile Kürt'ü ile Alevisi ile Sünnisi ile gençler gidip Kobani'de IŞİD barbarlığına karşı direnebilmelidir. Açıkça bu çağrıyı yapıyorum bu bir insanlık borcudur aynı zamanda" dedi.

''GECE-GÜNDÜZ PROTESTO''

Demirtaş ayrıca bir gazeteye vermiş olduğu röportajda da 'biriken bir öfkenin' nasıl yatışacağını şöyle anlatmıştı:

"Doğrudan Kobani ile bağlantılıdır. Öfkeyi yatıştırabilecek olan biz değiliz. Bizim halk üzerinde ne böyle bir gücümüz vardır, ne de buna gerek vardır. Yani halk IŞİD'e karşı durmasın, sempati duysun diye uğraşacak değiliz; sempati duyulsun diye yeterince uğraşanlar var zaten. Halkın öfkesinin alanlarda, meydanlarda, gece gündüz evinde, sokakta, arabasında elindeki bütün imkanlarla bir protestoya dönüşmesinin çağrısını yaptık, o çağrının da halen arkasındayız."

 // umut turk
Beyler yalan söylememek müslümanlara ait bir karakterdir. Adamlar zaten biz Müslümanız demiyorlar ki, bu sebeple bu karakter sizlerden doğru bir beyanat duymayi beklemek ne kadar gerçek ci olabilir ki....
13 Ekim 2015 15:03
bunlar foserlu
 // yvz
bunlar fosforlu yanar döner 1 söze b akalım sözmü diye 1söylenebakalım insanmı ............. ...
13 Ekim 2015 Salı 11:32
"
 // Azmi
Bunlarda yalan çok söylemedim der sıyrılır işin içinden ...
13 Ekim 2015 Salı 06:59
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler