YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş şov mu yapıyor?
HDP lideri Demirtaş, dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini açıkladı. Ancak İçtüzük'e göre bireysel başvuruyla dokunulmazlığın kaldırılması mümkün değil. Demirtaş'ın bu çıkışı kulislerde şov olarak değerlendirildi
Selahattin Demirtaş şov mu yapıyor?
29 Temmuz 2015 / 07:59 Güncelleme: 29 Temmuz 2015 / 11:36

Terör örgütü PKK'nın güvenlik güçlerine yönelik kalleş saldırıları kamuoyunda infial yaratırken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tepkilerin önüne geçmek için "dokunulmazlık" çıkışı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Partilerin kapatılmasına karşıyım, bunun bedelini dokunulmazlıkla parlamento ödetsin" sözlerine partisinin TBMM grup toplantısında yanıt verdi. Demirtaş 80 milletvekili olarak bugün dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini söyledi. Demirtaş "Partileri halk açar, halk kapatır.

Bugün bize yüzde 13 oy vermiş olanlar yarın yüzde 1 de verebilir, saygı duyarız, partimizi kapatılmış sayarız. 'Dokunulmazlık' mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın (bugün) dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz. Siz var mısınız? Korkmuyorsanız sizin de dokunulmazlıklarınızı hep birlikte kaldıralım" diye konuştu.

İÇTÜZÜK'E GÖRE MÜMKÜN DEĞİL

Demirtaş'ın bu açıklaması TBMM kulislerinde şaşkınlıkla karşılandı. Çünkü mevcut sistem ve mevzuata göre bireysel başvuru ile dokunulmazlıkların kaldırılması mümkün görünmüyor. Meclis içtüzüğünde bununla ilgili açık bir hüküm bulunuyor. İçtüzük'ün 134'üncü maddesinin son fıkrasında "dokunulmazlığının kaldırılmasını üyenin bizzat istemesi yeterli değildir" diye açıkça yazıyor.

Bu yüzden Demirtaş'ın bu açıklaması sadece şov niteliği taşıyor. Anayasa ve İçtüzük'e göre milletvekili dokunulmazlığı sadece şu yöntemle kaldırılabiliyor: "Bir milletvekilinin suç işlediği iddiası ile mahkeme fezleke düzenleyerek dokunulmazlığın kaldırılmasını istiyor. TBMM Başkanlığı dosyayı Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'na havale ediyor. Komisyon, hazırlık komisyonu kurarak dosyayı inceliyor. Bu inceleme sonrasında 'dokunulmazlığın kaldırılması ya da dönem sonuna ertelenmesi' kararı veriyor. Komisyonun kararı Meclis Genel Kurulu'nda oylanıyor. Dokunulmazlık kaldırılırsa milletvekili sadece dosyada bulunan suçtan yargılanabiliyor. Her suç için dokunulmazlık ayrı ayrı kaldırılıyor."

Etiketler: ,
 // fatih
Elbette şov yapıyor. Ama asıl şovu millet yapacak onlara haberleri yok......
29 Temmuz 2015 Çarşamba 10:09
şovmenci
 // ugur s
Şov yapıyor. Meclis iç tüzüğünü bilmeden atıp tutuyor yiyen de çiğnemeden yiyor...
29 Temmuz 2015 08:09
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler