YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş: Öcalan'la rakip değiliz
Selahattin Demirtaş: Öcalan'la rakip değiliz
04 Ağustos 2015 10:03
Selahattin Demirtaş "Sayın Öcalan gibi bir kişinin partimizin başkanlığına ve benim pozisyonuma rakip olma durumu yok" dedi.

Türkiye'nin Kuzey Irak ve yurtiçindeki PKK hedeflerine başlattığı operasyonlar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri çözüm sürecinin bitmesinden ise HDP'nin sorumlu olduğunu savunuyor. HDP de Erdoğan'ı süreci sona erdikmekle suçluyor. Karşılıklı suçlamalar devam ederken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş son gelişmelerle ilgili DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

Öcalan ile rakip değiliz

"Kandil'le aranızda bir iletişim kopukluğu olduğu iddiaları var" sorusu üzerine Demirtaş, "Öcalan ile rakip değiliz" dedi ve ekledi "Öcalansız çözümün mümkün olabileceğini hiç düşünmedik."

Delegelerimiz arzu ederse beni görevden alır

"Kandil'le aramızda düzenli iletişim yoktu ki, kopukluk olsun. Kastedilen şudur. Kandil'in ve Öcalan'ın benden rahatsız olduğu gibi spekülatif yapılıyor. Ben demokratik bir partinin eş genel başkanıyım. Seçimle iş başına geldim. Delegelerimiz beni bu göreve seçti. Delegelerimiz arzu ederse beni bu görevden alırlar. Benim kimseye rakip olmak ve Sayın Öcalan gibi bir kişinin de partimizin başkanlığına ve benim pozisyonuma rakip olma durumu yok.

Öcalansız çözüm olamaz

Kendisi 16 yıldır bir adada izolasyon, tecrit içerisinde tutuluyor. Ve PKK için de, Kürtlerin çok önemli bir kısmı için de çok önemli bir lider. Dolayısıyla onun pozisyonu, misyonu bambaşka, ayrı. Ve biz hiçbir zaman Öcalansız bir çözümün mümkün olabileceğini de düşünmedik çünkü ona inanan, güvenen bu kadar insan veya dağda bu kadar insan varken, onu dışlayan hiçbir çözüm barış getirmez. O yüzden hem barışa inandığımız için hem de ayrı kulvarlarda ve alanlarda siyasi görevler, işlevler yaptığımız için birbirimize rakip gibi gösterenler çok yanılıyorlar."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler