YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit yakınları ile polis arasında gerginlik
Şehit yakınları ile polis arasında gerginlik
Şehit yakınları ile polis arasında gerginlik
28 Nisan 2008 / 08:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Sakarya'da DTP gecesinin düzenlediği salona girmek şehit yakınları ile polis arasında gerginlik yaşandı. Dışarıya çıkamayan bir DTP'li vatandaş havasızlıktan öldü


Sakarya'da şehit yakınları DTP'nin düzenlediği geceyi, salona girerek protesto etmek istedi, ancak polis gruba izin vermedi.


Geceye DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Bilici de katıldı. Salona basın mensupları alınmadı.Yüzlerce vatandaş tarafından protesto edilen geceye katılan 1 DTP'li hayatını kaybetti.


Adapazarı'nda dayanışma gecesi düzenleyen DTP'liler, bir düğün salonunu kiraladı. Burada yapılan etkinliğe tepki gösteren yüzlerce vatandaş ise düğün salonu önünde terör örgütü PKK aleyhine slogan attı. İçeride bulunan DTP'lilerin çıkmalarına izin vermeyen kalabalık, saatlerce salon önünde bekledi.


Bu arada salonda bulunan yaklaşık 850 kişiden bazıları, havasızlıktan rahatsızlanarak ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Henüz kimliği tespit edilemeyen orta yaşlı bir erkeğin, yapılan müdahaleye rağmenkurtarılamadığı öğrenildi.


Şahsın, geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybettiği bildirildi.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, Sakarya Valisi Hüseyin Atak'ı arayarak olaylar hakkında bilgi aldığı öğrenildi.


Salonun önündeki kalabalığın artması üzerine İzmit'ten 180 kişilik Çevik Kuvvet polisi takviye olarak Adapazarı'na gönderildi. Sakarya İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı Robokop'lar da salonun bulunduğu caddede konuşlandırıldı.


Ankara Caddesi'ni trafiğe kapatan polis, kalabalığın salona girişini engellemek için kapalı çarşının giriş çıkışlarını kontrol altına alırken panzerlerle girişe barikat kurdu.


Gerginliğin artması üzerine Sakarya Valisi Hüseyin Atak olay yerine gelerek vatandaşlara ve şehit yakınlarına sağduyu çağrısı yaptı. Valinin uyarısına rağmen dağılmayan kalabalıktan bazı vatandaşlar binayı taşladı. Kalabalık grup terör örgütü aleyhinde slogan attı.

Öte yandan, DTP Milletvekili Bilici, güvenlik nedeniyle polisin çıkışa izin vermemesi üzerine zaman zaman Emniyet yetkilileriyle tartıştı.


Sakarya'da düzenledikleri 'barış ve kardeşlik gecesi'nde şehit yakınları ile vatandaşların protestosuyla karşılaşan ve gerginlik nedeniyle salonda bekletilen DTP'liler polis eşliğinde belediye otobüslerine bindirilerek geldikleri bölgelere dağıtıldı.


DTP Sakarya İl Teşkilatı'nın, Ankara Caddesi Kapalı Çarşı'daki bir düğün salonunda düzenlediği 'barış ve kardeşlik gecesi'nde şehit yakınları ile vatandaşların protestosu nedeniyle 5 saat süreyle güvenlik amacıyla salonda bekletilen DTP'lilerin tahliyesi olaysız şekilde tamamlandı. Oluşturulan güvenlik kordonu altında Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği otobüslere bindirilen yaklaşık 800 civarında DTP'li geldikleri bölgelere dağıtıldı.


Otobüslerin gidişi sırasında polis ve jandarma araçları eskortluk yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler