YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimlere 3 ay kala bomba sonuçlar!
ANAR ve KONSENSUS Araştırma şirketlerinin seçime 3 ay kala hazırladıkları araştırma sonuçları belli oldu.
Seçimlere 3 ay kala bomba sonuçlar!
15 Mart 2015 / 15:26 Güncelleme: 15 Mart 2015 / 15:29

Seçime 3 aydan az bir süre kaldı ve partiler çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. AK Parti'den sonra CHP'de de süreç hızlandı. CHP bu ayın sonunda ön seçim yapacak. Ön seçim, CHP'de ciddi bir mobilizasyon yaratmış durumda. MHP ve HDP'de ise henüz büyük bir hareketlilik gözlenmiyor.

Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, KONSENSUS Araştırma'dan Murat Sarı ve ANAR'ın sahibi İbrahim Uslu ile önceki gün Mehmet Acet'in İskele Sancak programında seçimi tartıştığını yazdı. Hüseyin Yayman, burada açıklanan araştırma sonuçlarını köşesine taşıdı.

İşte Hüseyin Yayman'ın ifadeleriyle KONSENSUS ve ANAR'ın anket sonuçları:

Araştırmalarda yakın sonuçlar

"İbrahim Uslu, AK Parti için anketler yapan bir isim. Ancak üç genel, üç yerel, iki referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimini bilen bir şirketi var. KONSENSUS ise ANAR'a göre daha bağımsız hareket ediyor. Ancak her iki şirketin araştırmalarında da yakın sonuçlar çıkıyor. Öncelikle muhalefetin iddialı sözlerine rağmen iktidar değişmiyor.

CHP ve MHP’nin toplamı AK Parti’ye ulaşamıyor!

AK Parti'nin birinciliği devam ediyor. Hatta CHP ve MHP'nin sayısal toplamı AK Parti'nin oyu kadar etmiyor. Murat Sarı yayında KONSENSUS'un Şubat 2015 araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Sarı, bulduğu sonuçları rakamsal aralık olarak sunmayı tercih ediyor:

Konsensus'un sonuçları

AK Parti: Yüzde 45-48

CHP: Yüzde 25-28

MHP: Yüzde 14-17

HDP: Yüzde 7-9

ANAR sonuçları

ANAR'ın sahibi İbrahim Uslu ise farklı bir veri sundu. Uslu, Davutoğlu'nun başbakanlığı almasından sonra her ay düzenli olarak araştırma yaptıklarını ve AK Parti'nin oyunu yüzde 50 bandında bulduklarını ifade etti. Uslu'nun açıklamalarına göre AK Parti yeniden iktidara geliyor.

AK Parti: Yüzde 47-49

CHP: Yüzde 23-25

MHP: Yüzde 13-15

HDP: Yüzde 7-8

HDP barajı aşamayacak!

Araştırmaların en önemli sonuçlarından biri HDP'le ilgili. Sarı ve Uslu kamuoyundaki hakim görüşün tersine HDP'nin barajı aşamayacağını üzerini basa basa dile getirdiler. Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. HDP'nin barajı aşamamasının yaratacağı ciddi riskler ve avantajlar var. Ancak her ne olursa olsun bu seçim ülke tarihinin en önemli seçimlerinden biri olacak. Sonuçlar Davutoğlu'nun liderliğinin pekiştiği ve AK Parti için yeni bir dönemin başladığını ortaya koyacak"

maşallah
 // ali
Her akşam CNN ve Habertürk trafik levlası gibi bdp yi gösteriyor ve işaret ediyorlar....
15 Mart 2015 Pazar 23:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler