YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçime 'zaman ayarlı' sabotaj
Seçime 'zaman ayarlı' sabotaj
19 Mayıs 2015 11:14
HDP Adana ve Mersin il başkanlığı binalarında patlama meydana geldi. İki patlamanın da aynı anda olması olayın planlı olduğu ve tek bir merkezden yönetildiği ihtimalini güçlendiriyor

HDP'nin Adana Seyhan İlçe Başkanlığı ile Mersin İl Başkanlığı'nda dün aynı anda iki patlama meydana geldi. Her iki patlama da aynı sıralarda meydana geldi.

KARGOLU PAKET

Adana'daki patlamada 4 kişi yaralandı. Gönderilen kargo paketinin, il başkanlığındaki toplantı sırasında patladığı belirtildi. Dün saat 10.00 sıralarında meydana gelen patlamada Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz ile birlikte Hüseyin Yakut, Suzan Kılıç ile Selahattin Pişkin çeşitli yerlerinden yaralandı. Patlamayla binada hasar oluşurken, çevredeki işyerleri ile park halindeki otomobillerin de camları kırıldı.

AYNI ANDA PATLADI

Aynı saatlerde Mersin'deki il başkanlığında da patlama meydana geldi. Patlamanın da bir gün önce gönderilen bir çiçeğin saksısına yerleştirilen ses bombasından kaynaklandığı belirlendi. Patlamanın etkisiyle hasar oluşurken, yaralanan olmadı. İl merkezine önceki gün kimliği belirsiz bir kişi tarafından canlı saksı çiçeği getirildiği, partililerin dinleme cihazı olabileceğinden kuşkulandıkları çiçeği balkona koydukları ve bu saksıya yerleştirilen zaman ayarlı ses bombasının, partililer kahvaltı hazırlığı yaptığı sırada patladığı belirlendi. Polis, iki patlamanın da aynı anda olması nedeniyle, olayın planlı ve tek bir merkezden yönetildiği ihtimali üzerinde duruyor.

ÖZEL EKİP KURDUK

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: Kuşkusuz ki Adana'da herhangi bir siyasi partiye yapılmış bu saldırıyı Türkiye'deki seçim sürecine bir saldırı olarak kabul ediyoruz. Saldırıyla ilgili özel bir ekip kurduk. Tek görevi bu saldırının nasıl ve kimler tarafından yapıldığını açığa çıkarmak üzere çalışma yapmak olacak.

DEMOKRASİYE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR

Adana ve Mersin'de HDP il ve ilçe binalarında meydana gelen patlamayla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'e "gereken her türlü takibatı yapın" talimatı verdi. Saldırıyı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Saldırı, siyaset kurumuna ve demokrasiye yapılmıştır" dedi.

Saldırıya devletin zirvesinden, gelen tepkiler şöyle oldu:

TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: Siyasi tansiyonu yükseltmeyi amaçlayan ve toplumsal barışı bozmaya yönelik provokasyon niteliğindeki bu saldırıları gerçekleştirenlerin güvenlik güçleri tarafından kısa sürede ortaya çıkartılacağına ve adalet önünde hesap vereceklerine inanıyorum.

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN: Saldırıyı kınıyor, HDP'ye ve yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Seçim sürecine şiddet karıştırmaya çalışan provokatörlerin oyunu tutmamıştır, tutmayacaktır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: Bu bir provokasyon. Çok yanlış bir iştir.

AK PARTİ GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ ŞAMİL TAYYAR: HDP baraj altında kalacağını anlarsa PKK devreye girecek demiştim, öyle oldu. Saldırıyı lanetliyorum.

BAKANLARDAN HDP'YE ZİYARET

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Yenişehir'de HDP'yi ziyaret etti. Bakan Yılmaz, "Barış ve huzur içinde bir seçim olsun inşallah" dedi.

HDP DE İKTİDARI SUÇLADI

HDP MYK'dan yapılan açıklamada "İktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor" ifadesine yer verildi. Açıklamada, HDP'nin Türkiye halklarıyla buluşmasının engellenemeyeceği belirtildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise "Saldırılar büyük bir katliam girişimiydi. Zamanına ve yerlerine dikkat edelim. Her sabah parti yöneticilerimiz ve adaylarımız o saatte toplantı yapar. Allah korudu ve o bürolardan cenaze çıkmadı. Saldırılar korku salmak için yapıldı" dedi.

CHP İKTİDARI HEDEF GÖSTERDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıyı mesajla kınadı. ANKA'ya açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise, "Saldırılar tesadüf değil, bilinçli şekilde iktidar partisinin provokasyonudur" dedi.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler