YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçime ilgisiz gurbetçilerin dikkatine: Son 2 gün
Seçime ilgisiz gurbetçilerin dikkatine: Son 2 gün
28 Mayıs 2015 19:00
Yurtdışında kurulan sandıklarda oy verme süreci 2 gün sonra sona eriyor. Türkiye’nin geleceğinin oylanacağı seçimlere yurt dışı katılımı ise düşük. Toplamda 2.5 milyon olan yurt dışı seçmenlerin henüz 685 bin 158’i sandığa gitti..

Yaklaşık 1.5 milyon seçmenimizin olduğu Almanya’daki gurbetçilerin ilgisizliği ise dikkat çekiyor..

7 Haziran seçimleri için yurtdışı oyları Meclis'teki siyasi partilerin sandalye dağılımı açısından da önemli bir etken. Ülkenin kaderi oylanırken gurbetçilerin seçimlere beklenen ilgiyi göstermemesi dikkat çekti. Yurt dışı seçmenler için oy kullanma işleminde son iki güne girilirken bu zamana kadar 685 bin 158 Türk seçmenin sandık başına gitti. Bu rakam toplam gurbetçi oylarının yüzde 25'ine tekabül ediyor.

Türkiye'nin, Avustralya, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, KKTC, Norveç ve ABD'deki toplam 40 temsilciliğinin yanı sıra gümrük kapılarında oy kullanma süreci devam ediyor.

Yaklaşık 1.5 milyon seçmen ile en fazla oy veren vatandaşın yaşadığı Almanya'da, genel seçimler için şu anda 413 bin 9 oy kullanıldı. Bu rakam hedeflenen 1 milyonun yarısına bile gelmiyor.

7 Haziran seçimleri için yurtdışı oyları Meclis'teki siyasi partilerin sandalye dağılımı açısından da önemli bir etken. Yurtdışından gelen oyları ile bazı illerde sonsandalye bir siyasi partiden diğerine geçebilir.


Cumhurbaşkanı seçiminde yurtdışı sandığından Erdoğan çıktı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılım çok düşük kalsa da, sonuçta AK Parti'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada yer almıştı. CHP ve MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ikinci, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ise üçüncü sırada yer almıştı. Yurtışından katılım sadece yüzde 8.37'de kalmasının nedeni ise ;YSK'nın randevulu oy kullanma sistemi gösterildi.


Yurtdışı ve gümrük kapılarında kullanılan oylar partilere nasıl yansıtılacak

Yurtdışı ve gümrük kapılarında kullanılan oylar aynı havuzda değerlendiriliyor. Partilere verilen oy, illerde partilerin aldığı oy oranlarına göre dağıtılacak. Örneğin yurt içindeki geçerli oy sayısının 40 milyon, yurt dışından gelen geçerli oy sayısının 1 milyon olması durumunda yurt dışı oyların seçim çevrelerine yansıtılmasında kullanılacak sayı yüzde 2,5 olacak.

Bu durumda, 1 milyon 500 bin geçerli oy kullanılan bir seçim çevresine yüzde 2,5 oranında, yani 37 bin 500 kadar yurt dışı oy yansıtılarak, bu seçim çevresinin toplam oy miktarı 1 milyon 537 bin 500 olarak belirlenecek. 37 bin 500 oy içerisinden, partilere yurt dışında aldıkları oy oranında taksim yapılacak. Bu kapsamda, yurt dışındaki toplam oyların yüzde 40'ını alan parti, bu seçim çevresinde 37 bin 500 oyun yüzde 40'ına, yani 15 binine sahip olacak.

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler