YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçime doğru Batı basını HDP ve Erdoğan'a odaklı
Türkiye seçimleri Batı basınında da yoğun bir ilgi görürken, makalelerde özellikle HDP'ye önemli yer veriliyor. Makalelerdeki bir diğer ortak nokta ise; AK Parti'nin ve Erdoğan'ın karşıtlığı üzerine...
Seçime doğru Batı basını HDP ve Erdoğan'a odaklı
04 Haziran 2015 / 19:02 Güncelleme: 04 Haziran 2015 / 19:03

7 Haziran seçimlerine üç gün gibi kısa bir süre kaldı. Seçimler, Türkiye'de olduğu gibi ABD ve Avrupa ülkelerinde de gündemde önemli bir yer tutuyor.

Graham E. Fuller'den Daniel Domeby'e ve Michael Rubin'e kadar birçok yazarın yanı sıra Guardian, New York Times, Washington Post ve Haaretz gibi bazı gazeteler seçimlerle ilgili çeşitli analizler yayımladı. Makalelerin ortak özelliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı. Bir diğer özellik ise HDP'ye önemli yer ayırıyor olmaları.

Morton Abramowitz'in Bipartisan Policy'de yayınlanan makalesinde HDP'nin bu seçimde barajı aşmaya çalışacağı belirtilerek koalisyon iddialarına yer veriliyor. AK Parti için MHP ve HDP olmak üzere iki koalisyon ortağı olduğu öne sürülen analizde MHP ile kurulacak bir koalisyonun Güneydoğu'daki seçmeni etkileyeceği ifade ediliyor.

Türkiye üzerine analizleri ile bilinen Graham E. Fuller Huffington Post'taki makalesinde Erdoğan'a yönelik sert eleştirilerde bulunuyor. Fuller, AK Parti'nin seçimleri kazanması halinde Erdoğan'ın tek adam olacağını iddia ediyor.

Yeni Türkiye isimli bir kitap da yazan Fuller, daha önce AK Parti'yi savunduğunu belirterek zamanla partinin ve Erdoğan'ın değiştiğini öne sürüyor. Fuller, Erdoğan'ı Putin ile mukayese ediyor.
Financial Times'taki bir haberde ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki tuvalet kapakları ile ilgili tartışmanın seçim kampanyasına dönüştüğü savunuluyor. Haberde Erdoğan, otoriter ve müsrif olmakla suçlanıyor.

Michael Rubin'in American Enterprise Institute'te yayınlanan makalesinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hakkında sert eleştiriler yer alıyor. Osmanlı'daki Harem kurumu üzerinden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın eleştirisini içeren yazıdaki bir diğer iddia ise Türkiye'nin IŞİD'e silah desteği sağladığı ve örgütün bu sebeple Türkiye ile iyi ilişkiler kurduğu yönünde.

Atlantic Council'de Aaron Stein tarafından yazılan makalede ise AK Parti ve HDP'nin seçimlerde iki kilit aktör olduğu belirtiliyor.

AK Parti ve HDP arasındaki din ve diyanet tartışmalarına yer verilen makalede Demirtaş’ın Diyanet’i kapatacağını vaat etmesi ve Taksim ile Kabe’yi benzetmesinin hata olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte diyanet üzerinden yapılan tartışmaya özellikle Erdoğan’ın ciddi bir şekilde dâhil olduğu ve HDP’nin AK Parti’den koparmaya çalıştığı hedef seçmen kitlesini muhafaza etmeye çalıştığı vurgulanıyor.

Haaretz'de ise "Türkiye Putinleşme Yolunda mı" başlıklı makalede HDP lideri Demirtaş’tan karizmatik bir lider olarak söz ediliyor ve HDP'nin barajı aşmasının AK Parti'nin yanlış işler yaptığını anlamasını sağlayacağı iddia ediliyor.

 

DÜNYA BÜLTENİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler