YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim sonucunu o isim önceden bilmiş
Bekir Bozdağ'ın seçim sonuçlarını önceden bilerek Başbakan Davutoğlu'na mesaj attığı öğrenildi.
Seçim sonucunu o isim önceden bilmiş
04 Kasım 2015 / 07:46 Güncelleme: 04 Kasım 2015 / 11:46

AK Parti'nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkanı Bekir Bozdağ, teşkilatlarla kurduğu yakın ilişkiden aldığı sonuçlarla Başbakan Davutoğlu'na seçim sonuçlarını önceden bildirdiği öğrenildi.

Bozdağ, Davutoğlu'na Whatsapp'tan “parti tabanından aldıkları izlenimlerle yaptıkları hesaplama sonucunda AK Parti'nin 319 milletvekili çıkaracağını” yazdığı öğrenildi.

Habertürk Gazetesi'nden Bülent Aydemir'in haberine göre; 1 Kasım'daki seçimde yüzde 49.5 oy oranıyla 317 milletvekili kazanan ve yeniden tek başına iktidar olan AK Parti'nin başarısı, başta anket şirketleri olmak üzere pek çok kişiyi ters köşeye yatırdı.

Öyle ki, bazı AK Partililer de “Bu kadarını biz bile beklemiyorduk” dedi. Ama aslında 1 kişi, bu ‘zafer'i, hem de seçimden 5 gün önce çok küçük bir sapmayla tahmin etmeyi başardı.

ÇARŞAMBA AKŞAMI WHATSAPP'TAN YAZDI

AK Parti'nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan ve parti teşkilatının nabzını çok iyi tutan Bekir Bozdağ, seçimden 5 gün önce, yani çarşamba gecesi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun telefonuna bir WhatsApp mesajı gönderdi. Bozdağ mesajında, “parti tabanından aldıkları izlenimlerle yaptıkları hesaplama sonucunda AK Parti'nin 319 milletvekili çıkaracağını” yazdı.

AK Parti teşkilatında seçim sonuçlarına ilişkin olumlu beklentiler olmasına rağmen, Bozdağ'ın “319” tahmini Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu dahi şaşırttı.

‘ANKETÇİLER FİYASKO, AK PARTİ TAM İSABET'

 Bekir Bozdağ, yaptığı isabetli tahmin için şunları söyledi:

“Anketçiler fiyasko ama AK Parti tam isabet” dedikten sonra hesaplamayı nasıl yaptıklarını anlattı: “Anketleri inceledik, teşkilatlarımızın görüşünü aldık. Kesin milletvekili çıkaracağımız illerden kaç alacağımızı, mevcut vekil sayısına bir iki ilave edip edemeyeceğimizi hesapladık. Vekil çıkarmamız muhtemel ve kuvvetle muhtemel olan illeri değerlendirdik. Ortaya 319 rakamı çıktı. Anket firmaları tahminler konusunda uzmanlar ve işlerini yapıyorlar. Biz ise arazideyiz. Bazen onlar isabetli söyler, bazen biz. Ama seçimden önce hesapladığımız rakam, teşkilatlarımızın halkın nabzını doğru tuttuğunu, vatandaşlarımızın eğilimlerini doğru analiz ettiklerini gösteriyor. Sonuçta, AK Parti teşkilatları seçim sonucunu yüzde 99 isabetle, yani vekil sayısını 2 sapmayla tespit etmiş oldu.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler