YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim sonuçlarının en son açıklandığı kent olan Adana'da, tartışmalar bitmiyor
Seçim sonuçlarının en son açıklandığı kent olan Adana'da, tartışmalar bitmiyor
Seçim sonuçlarının en son açıklandığı kent olan Adana'da, tartışmalar bitmiyor
02 Nisan 2009 / 08:59 Güncelleme: 02 Nisan 2009 / 00:00

Seçim sonuçlarının en son açıklandığı kent olan Adana'da, tartışmalar bitmiyor. Seyhan İlçesi’nde oyların sayımı MHP’nin itirazı ile durduruldu, Yüreğir’de bilgisayar ile tutanak karşılaştırması yapılacak, sokaklarda da ‘yeniden seçim’ eylemi vardı.


CHP'li bir grup, ‘seçimlere şaibe karıştığını’, bu nedenle seçimlerin yeniden yapılması gerektiğini iddia ederek protesto yürüyüşü yaptı.


Adana'nın Seyhan İlçesi dördüncü bölgede CHP ve AKP'nin itirazı üzerine 102 bin oyun yeniden sayımına başlandı; sonra MHP'nin itirazı üzerine sayım durduruldu.


Yüreğir İlçesi’nde ise CHP'nin itirazı üzerine 213 bin oy için bilgisayar kayıtlarıyla tutunaklar karşılaştırılacak.


Sandıklardaki karışıklık sokağa da yansıdı. Yürüyüş yapan 5 bin kişi seçimin yenilenmesini istedi.


Adana'da MHP adayı Aytaç Durak'ın kazandığı büyükşehir belediye başkanlığı seçimiyle ilgili Seyhan İlçesi’ndeki sonuca AKP itiraz etti. Başvuruyu değerlendiren Seyhan 4. İlçe Seçim Kurulu, oyların yeniden sayımına karar verdi. 102 bin oy tekrar sayılmaya başladı ancak akşam saatlerinde MHP'nin itirazı üzerine sayım durduruldu. Sonuçlar tutanaklardan karşılaştırılacak.


CHP ise Yüreğir İlçesi’ndeki sonuçlara itiraz etti. Yüreğir 1 ve 2 nolu seçim bölgelerindeki oyların karşılaştırılması kararı alındı. 213 bin seçmenin oy kullandığı Yüreğir'deki iki seçim bölgesinde, sandık kurullarının tuttuğu sayım döküm cetvelleri ile bilgisayardaki kayıtlar karşılaştırılıyor.


Kentte seçimi kazanan MHP, AKP'nin devlet imkanlarını kullandığını iddia etti. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, “40 yıllık hukukçuyum böyle bir şey görmedim. Size dağıttğımız tutanaklar seçim kurulunun kapısı zorlanarak basılmıstır” dedi.


MHP adayı Aytaç Durak da AKP'yi eleştirdi ve “Görünen o ki ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Aytaç Durak mazbatasını almadan ortadan kaldırmayı bile deneyecekler” şeklinde konuştu.


Adana Valisi İlhan Atış iddiaları reddederken, “Ne polsimiz ne de jandarmamız seçimlerde taraf olmamıştır, olamaz da. Bunlar bilerek söylendiyse bir gaftır” dedi.


Seçim sonuçlarına yapılan itiraz sandıklarla sınırlı kalmadı. Kendilerini ‘demokrasi gönüllüleri’ olarak tanıtan yaklaşık 5 bin kişi, Adana'da seçimin yenilenmesi isteğiyle yürüdü.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler