YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim sonrası CHP'de büyük şok!
Seçim sonrası CHP'de büyük şok!
11 Ağustos 2014 15:15
Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yüzde 38 bandında oy alması CHP'de adeta şok etkisi yarattı. Parti içinde ulusalcı muhalif kanadın, kurultay sesleri yükseldiği dile getirildi

İller bazında partinin oylarını analiz eden CHP kurmayları "CHP seçmeni sandığa giderek partisine sahip çıktı. Özellikle büyükşehirlerde partinin daha sol kanadında olan kısmi tepkili olan kesimden Selahattin Demirtaş'a bir oy kayması var. İstanbul ve İzmir'de bu tablo daha belirgin görülüyor.

Tepkili bir kesimin de sandığa gitmediği de gözlemleniyor. Ancak daha büyük bir tespit olarak da CHP'lilerin partinin adayına sahip çıkarak görevini yaptıkları ortadadır. Türkiye haritasına da bakıldığında CHP'nin birinci parti olduğu illerde yine haritayı şekillendirdiği görülmekte" değerlendirmesi yapıldı. CHP'den Demirtaş'a yüzde 2'ye yakın oy kaydığı görüşü de partide dillendirildi.

 
Yüzde 6 ile 8 arası
 
MHP'ye yönelik yapılan analizlerde, "Yozgat'ta MHP'nin yüzde 30'luk bir oranı söz konusu, CHP'nin yüzde 8 oyu var. Tüm çatı ele alındığında yüzde 42-43 gibi bir oy oranı görülürken alınan oy yüzde 33 bandında kaldı. MHP tabanından Erdoğan'a ciddi bir yönelme olduğu ortada. Erzurum'da da son seçimlerde MHP 28, CHP 1,5 oy aldı. Ancak İhsanoğlu'na yüzde 18 oy çıktı. Yine MHP tabanında ciddi bir kayma olduğu net" ifadelerine yer verildi. MHP'den Erdoğan'a yüzde 6 ile 8 arasında oy kayması yaşandığı belirtildi.
 
CHP'de özellikle yerel seçimlerde başlayan, "sağa açılma" politikalarının partide tamamen çöktüğü ve artık bu politikanın, "yeniden değerlendirilmesi" gerektiği yorumları yapılmaya başlandı. Bazı parti yöneticilerinin ilk MYK toplantısında bu konuyu gündeme getirecekleri de ifade edildi. Genel merkez önüne gelen Gençlik Kolları üyesi bir grup genç, "Başbakan Kemal" sloganları attı. Gençlerin, "İnadına sol, inadına CHP", "Biz bize yeteriz faşistlere gerek yok" sloganları ise dikkati çekti.
 
Muhalifler toplanacak
 

Yerel seçimlerde yüzde 26 oy alan CHP ile yüzde 18 oyu olan MHP'nin toplamının yüzde 44'ü bulmasına rağmen çatı adayın yüzde 40'ın altında oy alması, CHP'de bir grubun Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığını tartışmaya açmasına yol açtı. Parti içinde ulusalcı muhalif kanadın, İhsanoğlu isminin yanlış olduğu yorumlarını yaptıkları belirtilirken, kurultay sesleri de dillendirildi.

Muhalif kanadın, bugünden itibaren bir araya gelip, bazı toplantılar yaparak sesini yükselteceği de öğrenildi. İhsanoğlu'nun miting yapmayıp, basın toplantıları ile yetindiği kampanyasının da başarısız olduğu yorumları yapıldı. Kampanyaya MHP'nin de yeteri kadar destek vermediğini düşünen CHP kurmayları, İhsanoğlu'nun sahada vatandaşla sıcak temas kurmadığı yorumlarında bulundu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler