YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim öncesi 3 bakan neden istifa eder?
İsmet İnönü'nün treni durdu diye, her seçim öncesi "3 bakanın istifa etmesini" gerekliliği yıllardır devam ediyor..
Seçim öncesi 3 bakan neden istifa eder?
03 Mart 2015 / 12:58 Güncelleme: 03 Mart 2015 / 14:14

7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerden 3 ay önce yasal zorunluluk nedeniyle, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Lütfi Elvan görevlerinden istifa etti.

İnönü'nün treni durdu diye yasa çıktı

Söz konusu 3 bakanın zorunlu olarak seçim öncesi istifa etmesini gerektiren yasanın İsmet İnönü ve CHP ile bir ilgisi var:

Yıl 1959. İktidarda, Menderes'li Demokrat Parti, muhalefette İsmet Paşa'lı CHP var. Siyasi hava çok gergin. CHP, dönemin iktidarının rejimi tehlikeye soktuğu iddiasında.
CHP lideri İnönü, her fırsatta Menderes liderliğindeki DP iktidarının ülkeyi krize soktuğunu iddia ediyor, üniversite hocaları da öğrencileriyle birlikte iktidar aleyhine yürüyüşler yapıyor; Tandoğan, Çağlayan, Manisa, Çanakkale ve İzmir'de olduğu gibi.

Kayseri mitingine giderken...

İnönü, bir miting için Ankara'dan Kayseri'ye giderken bindiği tren Kayseri yakınlarındaki Himmetdede İstasyonu'nda bilinmeyen bir nedenle duruyor. Yaklaşık üç saatlik rötarın ardından hareket eden trenin durması bu gün istifa eden üç bakanlarla birlikte bu zamana kadar görev yapmış tüm bakanlara kesildi.

İlk fatura Ulaştırma Bakanı'na kesildi

Öyle ki trenin durması 27 Mayıs Darbesi'nin de önemli gerekçelerinden birisi olarak sayılır. Trenin durmasından dönemin Ulaştırma Bakanı sorumlu tutularak bu görevde bulunan kişilerin seçimlere 3 ay kala istifa etmesini gerektiren bir madde konur.

Daha sonra bu maddeye İçişleri ve Adalet Bakanı'nın hangi sebeple eklendiği ise bilinmez.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler