YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sav'ın koltuk korkusu var"
"Sav'ın koltuk korkusu var"
18 Eylül 2010 09:15
CHP Genel Sekreteri Sav olağanüstü kurultay çağrısı yapan eski lideri Baykal’ın bu isteğini fantezi olarak değerlendirdi. Bykal'dan Önder Sav'a yenıt gecikmedi. Baykal'ın Sav'ın bu tepkisini koltuk korkusu olarak yorumladı

“CHP iki anahtarla yönetilemez” ve “Yeni tüzükle kurultay yapılmalı’ açıklamaları ile bir anda gündemi değiştiren CHP eski lideri Deniz Baykal, CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın açıklamalarına anında cevap verdi. Baykal, “Kendi durumlarının zarar göreceğini düşünenler suçlayıcı konuşuyor” yorumunu yaptı.

Baykal daha önce referandum sonuçlarının bir hayır cephesi için ‘hezimet’ olduğunu belirterek olağanüstü kurultay çağrısı yapmıştı. Baykal’ın açıklamalarının hedefinde Sav yer alıyordu. Baykal, “CHP, iki anahtar aynı anda çevrilmedikçe açılmayan kasaya döndü” dedi. Anahtarlardan birinin genel başkanda diğerinin genel sekreterde olduğunu hatırlatan, genel başkan yardımcılarının arttığı, genel sekreterliğin sembolik düzeye çekildiği tüzük değişikliğinin partinin oylarını sıçratacağı görüşünde.

Baykal, dün gece katıldığı düğün töreninde de tüzük konusundaki ısrarını sürdürerek, “Ben yeni tüzüğün CHP’ye önümüzdeki seçimde ciddi kazanç sağlayacağına inanıyorum. Bunu öneri olarak ortaya atıyorum. Takdiri partinin yetkili organlarınındır” dedi.

ÖNDER SAV: "KİŞİSEL HIRS OLARAK GÖRÜYORUM"

Baykal'ın referandum sonrası kurultay çağrısına Önder Sav, “Referandumu izleyen süreçte kulaklara fısıldanan 12 Eylül’den sonra CHP’de karmaşa çıkacak, söylentileri doğru çıktı. Bizi çekemeyenleri anlıyorum ama CHP’deki insanları anlamakta zorluk çekiyorum. İsim vermiyorum. Yeri, sıfat, geçmişteki görevi ne olursa olsun, el birliği ile  CHP’yi iktidara taşıma aşamasında iken bu tür davranışları fantezi, kişisel hırs olarak görüyorum.”

“Kurultay fantezileriyle de meşgul olacak durumda değiliz. Kurultay yapmak, çağırmak isteyenler tüzüğü okurlar, siyasi partiler kanunu okurlar. Onun ötesinde herhangi bir kişiye, her hangi bir zata söyleyecek bir sözüm yoktur.” diye cevap vermişti.

KILIÇDAROĞLU POLEMİĞE GİRMEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise kurultayla ilgili çağrıya bu delegelerin bileceği bir iş, delegeler isterse kurultaya gidilir demiş, Baykal ile Önder Sav polemeği ile ilgili, “Ben CHP Genel Başkanıyım. Bu tür polemiklere girmek istemiyorum. O bunu demiş şu bunu demiş bunlara girmem. Bu tür tartışmalara hiç bir zaman girmeyeceğim. Girmemeye de özen göstereceğim hep” demişti...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler