YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcılıktan özerklik talebine inceleme
Savcılıktan özerklik talebine inceleme
Savcılıktan özerklik talebine inceleme
09 Kasım 2007 / 11:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Demokratik Toplum Partisi'nin dün yapılan İkinci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa Nurettin Demirtaş seçildi. Haziran ayından bu yana genel başkan vekili olarak görev yapan Demirtaş, askerlikten kaçmak için sahte çürük raporu aldığı gerekçesiyle yargılanacak.


Demokratik Toplum Partisi'nde yeni dönem başladı. Dün yapılan kongreye tek aday olarak giren Nurettin Demirtaş genel başkanlığa seçildi. Genel başkanlık için ilk oyları, eski ve yeni genel başkan birlikte kullandı. Seçimin ilk iki turunda çoğunluk sağlanamadı. Ancak üçüncü turda, 234 oy alan Nurettin Demirtaş DTP'nin yeni genel başkanı oldu.


Sivri çıkışları ve tartışılan açıklamalarıyla sıkça gündeme gelen Demirtaş'a, eşbaşkan olarak ise Emine Ayna seçildi. Yeni Genel Başkan Demirtaş'ın sabıka raporu hayli kabarık. Demirtaş, Muğla Üniversitesi'nde öğrenci iken PKK üyeliği suçundan cezaevine girdi. Yaklaşık 10 yıl cezaevinde kalan Demirtaş, tahliye edildikten sonra bu defa askerlikten kaçmak için sahte çürük raporu aldığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Demirtaş hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava önümüzdeki günlerde başlayacak.


"Demokratik Özerklik" talebinin de dillendirildiği kongre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi. Savcılık, kongre ile ilgili inceleme başlattı.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler