YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı ve yargıçlardan hesap soracağım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sorun, hukuk içinde kalarak çözülür. Hukukun dışına çıktığınız andan itibaren devleti gayrimeşru alan içine sokmuş oluyorsunuz. Buna CHP olarak asla ve asla izin vermeyeceğiz'' dedi.
Savcı ve yargıçlardan hesap soracağım
19 Mart 2013 / 15:27 Güncelleme: 19 Mart 2013 / 15:31

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin hukuk içinde kalmak, sorunları hukuk içinde çözmek zorunda olduğunu belirterek, ''Sorun, hukuk içinde kalarak çözülür. Hukukun dışına çıktığınız andan itibaren devleti gayrimeşru alan içine sokmuş oluyorsunuz. Buna CHP olarak asla ve asla izin vermeyeceğiz'' dedi.
 
Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Ergenekon'' davasını ve hukuksuz olduğunu iddia ettiği yargılamaları eleştirdi. 
 
Onurlarıyla ve vicdanlarıyla görev yapan savcı ve yargıçları, ''bu hukuksuz davaların savcı ve yargıçlarından'' ayrı tuttuğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Buradan bütün milletime bir söz veriyorum; ne kadar süre geçerse geçsin, bu davaları sürdüren, adaleti katleden bu savcı ve yargıçlardan eninde sonunda hesabını soracağım'' diye konuştu. 
 
Ülkede herkesin adalet talep ettiğini, CHP'nin de bu taleplerin önünde yürüyen parti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu,milletvekillerince hazırlanan cezaevindeki vatandaşların durumuna ilişkin raporun bunun göstergesi olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerinin hiçbir ayrım yapmadan tutuklu ve hükümlülerle görüşerek onların taleplerini rapor haline getirdiğini anlatarak, bunun insana verdikleri değerden kaynaklandığına işaret etti. 
 
 
''Siyasal iktidarın taşeronluğunu yapıyorsunuz''
 
 
Hapishanedeki vatandaşların sosyal devletin koruması altında olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, ''Siz yargıyı, adaleti katlettiniz, kendinize yargıç ve savcı dediniz. Siz savcı da değilsiniz, yargıç da değilsiniz. Siyasal iktidarın taşeronluğunu yapıyorsunuz'' diye konuştu. Bu mahkemelerin eski sıkıyönetim mahkemelerinden farkı bulunmadığını, verdikleri kararların toplum vicdanında meşruiyeti olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, 12 Eylül öncesinde yaşanan olayların toplumda büyük ölçüde unutulduğunu, ancak dönemin sıkıyönetim mahkemelerinin verdiği bazı kararların hala unutulmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, devletin adaletsizlik yapması halinde bunun asla unutulmayacağını, devletin görevinin, adaletin dağıtılmasının önündeki engelleri kaldırmak olduğunu vurguladı.
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün işgal güçlerine yönelik ''Geldikleri gibi gidecekler'' sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Adaleti katledenler de inanın, geldikleri gibi gidecekler'' dedi.
 
 
''Masanın bir ucunda Öcalan, diğer ucunda Erdoğan var''
 
 
Kılıçdaroğlu, hafta sonu yaptıkları Parti Meclisi toplantısı sonrasında son gelişmeler üzerine bir bildiri yayınladıklarını hatırlatarak, bildiri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a açık çağrıda bulunduklarını belirtti. 
 
Bildirinin dört önemli maddesi bulunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, bunlardan birinin, ''samimiyet ve dürüstlüğün asgari gereklerinin yerine getirilmesi'', diğerinin ''Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk kuralları dışına çıkarılmaması'', üçüncü maddesinin ''kişisel ihtirasların belirlediği kişisel, gizli bir ajandanın var olduğuna ve millete izah edilemeyecek angajmanlara girildiğine dair toplumda yaygın olan kaygının giderilmesi'', dördüncü maddenin ise ''millete karşı ödemesi beklenen şeref borcunun gereği olarak açık ve şeffaf olunması ve doğruların bir an önce açıklanması için konuşmaya başlanması'' olduğunu söyledi. 
 
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
''Bir görüşme yapılıyor. 'Efendim, İmralı, şu, bu vesaire'. Bırakın bunları. Masanın bir ucunda Abdullah Öcalan var, masanın diğer ucunda da Recep Tayyip Erdoğan var. Bir kere herkes bunu bilecek. Kalkıyorsun, BDP milletvekilleri PKK'lılarla dağ başında kucaklaştılar diye kıyamet kopardın, şimdi sen kucaklaşıyorsun. 
 
Devlet, hukuk üstünde yücelir. Devleti hukuk dışına çıkardığınız andan itibaren devletin saygınlığına gölge düşer. Eğer biz devleti hukuk dışına çıkarırsak olmaz, devlet hukuk içinde kalmak zorundadır. Sorun, hukuk içinde kalarak çözülür. Hukukun dışına çıktığınız andan itibaren devleti gayrimeşru alan içine sokmuş oluyorsunuz. Buna CHP olarak asla ve asla izin vermeyeceğiz.''
 
Kılıçdaroğlu, grup toplantısından ayrılırken, gazetecilerin CHP'den istifa edip AK Parti'ye katılan Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'la ilgili soruları üzerine ''Öyle anlaşılıyor ki yeni milletvekili pazarı oluşacak'' diye konuştu. 
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler