YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı Sayan'dan Anadolu Partisi'ne ilginç benzetme
24 TV ekranlarında CHP, Anadolu Partisi ve Dersim tartışmalarını yorumlayan Savcı Sayan, Emine Ülker Tarhan hakkına ilginç bir benzetme yaptı.
Savcı Sayan'dan Anadolu Partisi'ne ilginç benzetme
18 Kasım 2014 / 09:42 Güncelleme: 18 Kasım 2014 / 09:45

Özellikle yayına dışarıdan bağlanan CHP eski MYK üyesi, Deniz Baykal'ın yakın çevresinden olan Savcı Sayan'ın Anadolu Partisi hakkında yaptığı yorum dikkat çekti.

Emine Ülker Tarhan'la "Anadolu" söyleminin hiç bağdaşmadığını çok ilginç örneklerle anlatan Savcı Sayan, "Kendi ürettiğimiz bir tane tüfeğimiz yoktu, ama Milli Savunma'ydı. Bir tane müfredatımız yoktu, Milli Eğitim'dik. İstihbaratımız dışarıya bağlıydı, ama Milli İstihbarat'tık. Yani "Anadolu"yla Emine Hanım'ın yakınlaşması buna benzer birşey" ifadelerini kullandı.

Sayan, 2015 genel seçimlerinde, Anadolu Partisi'nin CHP'ye oy kaybettireceğini, böylelikle Kılıçdaroğlu'nun düşürüleceğini, Kılıçdaroğlu'nun yerine gelen yeni genel başkanın da Anadolu Partisi'yle CHP'yi birleştireceğini de sözlerine ekledi.

Dersim CHP'yi böler

Dersim tartışmalarıyla ilgili olarak da Sayan, bu tartışmaların CHP'yi böldüğünü, partinin Dersim için İzmirliye ayrı söylem, Diyarbakırlıya ayrı söylem geliştirme refleksine kapılacağını, sonuçta yine başarılı olamayacağını belirtti.

İşte Savcı Sayan'ın açıklamalarından ilgili bölümler

CHP Türkiye partisi olmaktan çıkmış, bölgesel bir parti olma pozisyonuna geçmiştir. Çünkü 30-40 vilayette olmayan bir partinin, astığı tabelalarla "ben Türkiye partisiyim" demesi yersizdir.

30-40 İlde CHP'nin esamesi okunmuyor

Seçim sonuçlarına baktığımızda, 30-40 ilde CHP'nin esamesi okunmuyor. İkincisi, CHP hayatı boyunca Kürtlerden oy almamıştır. Bazıları hemen örnek veriyor. "Diyarbakır, Ağrı bizdeydi, başka bazı yerler bizdeydi" diye. Hayır, onlar sizde değildi. Onlar, bugün HDP içinde siyaset yapan Kürtlerdi, o Kürtler o günkü şartlarda Milli Cephe hükümetlerine karşı gidebilecekleri bir yer bulamadıkları için CHP içinde seçimlere giriyorlardı.

CHP'nin tüm Türkiye'yi birleştirecek ortak bir paydası yok

Çünkü CHP'nin batıyla doğuyu birleştirecek bir ortak paydası yok. AK Parti, İslam ortak paydasında Trakya'daki bir Türkle, Ağrı'daki bir Kürdü bir arada tutabiliyor. Ama CHP'nin böyle bir şansı yok. Yani CHP Trakya'daki Türkle, Ağrı'daki bir Kürdü Atatürkçülük paydasında bir araya getiremez.

Biz bazen yanlış okuyoruz. İşin sosyolojik boyutuna bakmamız lazım. Dolayısıyla CHP bugün bölge partisi haline geldi.

Ne zaman CHP'de doğuyla batıyı ilgilendiren bir şey konuşulsa, bir ayrışma olur. Mesela Dersim konusu konuşulurken CHP'de bir bölünme yaşanabilir. Çünkü siz İzmir'deki bir seçmeni Dersim'de bir katliam olduğuna inandıramazsınız. Ama Diyarbakır'daki bir seçmeni de "katliam değildir" sözüne inandıramazsınız.

Partinin isminin Anadolu olmasının asıl sebebi...

Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi'ne baktığmızda, burada "Anadolu" isminin altında yatan sebep şudur; Yani Atatürk döneminde vatan parçalanmış, tersanelerine girilmiş, her taraf darmadağın edilmiş, Atatürk Anadolu'ya gitti, kongreler yaptı, Türkiye'yi toparladı... İşte Emine Ülker Tarhan bugün de böyle bir durumu hayal ederek partiye o ismi koydu. Ama artık eski Türkiye yok.

Anadolu Partisi hakkında çok ilginç benzetmeler

Emine Ülker Tarhan'ın Anadolu Partisi; bundan önce millileşmeyen Milli Savunma, millileşmeyen Milli Eğitim, millileşmeyen Milli İstihbarat söylemi gibi birşey.

Kendi ürettiğimiz bir tane tüfeğimiz yoktu, ama Milli Savunma'ydı. Bir tane müfredatımız yoktu, Milli Eğitim'dik. İstihbaratımız dışarıya bağlıydı, ama Milli İstihbarat'tık. Yani "Anadolu"yla Emine Hanım'ın yakınlaşması buna benzer birşey.

Kılıçdaroğlu'nun arkasında çok büyük güçler var ve Anadolu Partisi'yle

Buradaki temel amaç; CHP'yi ele geçiren, daha önce CHP'yi SHP'lileştirmek isteyen, HDP politikalarına yakınlaştırmak isteyen güçlerle, buna karşı olan güçler tekrar çatışmaya başladı. CHP'yi Kemal Bey'den kurtaramıyorlar. Kemal Bey'in arkasında büyük bir güç var. Büyük bir sermaye var, görünmeyen büyük insanlar var, büyük işadamları var, derin bir yapı var.

Dolayısıyla, Anadolu Partisi'yle CHP'nin oy aldığı bölgelere yönelik çalışma yapılacak. Ki o bölgeler Emine Ülker Tarhan'ın söylemine yakın kişilerin oy kullandığı bölgelerdir. CHP oy anlamında biraz aşağı çekilecek. Daha sonra CHP'nin oyları düştüğü için Kemal Bey gidecek, yeni bir genel başkan gelecek. Yeni genel başkan CHP ile Anadolu Partisi'ni birleştirecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler