YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Savaş tam tamları çalana olimpiyat vermezler"
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, "Savaş tam tamları çalana olimpiyat vermezler" dedi.
"Savaş tam tamları çalana olimpiyat vermezler"
08 Eylül 2013 / 16:31 Güncelleme: 08 Eylül 2013 / 16:35

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal Kaya Termal Otelde düzenlediği basın toplatışında gazetecilerle bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Baykal, olimpiyatların kaybedilmesine üzüldüğünü belirterek, “Savaş tam tamları çalan bir ülkeye böylesine önemli bir organizasyonu vermezler” dedi. 

Deniz Baykal'ın basın toplantısına eski milletvekilleri Mehmet Sevigen, Kemal Anadol ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adayı Canan Arıtman da katıldı.

İzmir'in kendisi ve partisi adına çok önemli bir şehir olduğunun altını çizen Baykal, “Artık geleneksel hale gelen yıllık İzmir ziyaretlerimizden birisini yapıyoruz. Bu defa İzmir'de ki nikah töreni dolayısıyla yapılan çağrılara katılarak geldik. Sadece sosyal amaçlı değil İzmir'deki CHP'lilerle bir değerlendirme yapma imkanıda bulduk. İzmir'in durumunu yakından görme ihtiyacı için buradayım İzmir'i hepimiz çok önemsiyoruz. Yarın 9 Eylül, milli mücadele başarısının kesinlik kazandığı bir tarih. Aynı zamanda CHP'nin 90. kuruluş yıl dönümü. Bütün İzmir ve CHP bir başka duyarlılık içerindedir. İzmir'de ki yürüyüşe bende katılacağım” diye konuştu.

Olimpiyatlar bile ülkeyi böldü

Olimpiyat sürecini son dakikaya kadar takip ettiğini ve kaybedilmesine çok üzüldüğünü belirten Baykal, bu konuda hükümeti eleştirerek şunları söyledi: “Olimpiyatlar da bile Türkiye bölündü. Böyle bir önemli olay etrafında bile ülkeyi ayrıştırma girişimlerinin bakanlar aracılığıyla sergileniyor oluşu çok üzüntü vericidir. Bizde aynı heyecan ve duyarlılık içerisindeydik. Karar açıklanacağı sırada konserdeydim. Sonucu alır almaz müthiş üzüldüm.

Türkiye'yi kaynaştırmak ve bütünleştirmek için bir fırsat olan bu organizasyonda bile bir ayrıştırma yapılması hükümete yakışmıyor. Olimpiyatları gerçekleştirme adına önemli adımlar atıldı. Türkiye olimpiyatları yapmayı hak etmiş ve başarıyla sonuçlandırabilecek bir ülkedir. Türkiye olimpiyat değilse de çok önemli spor organizasyonlarını başarıyla gerçekleştirmiştir. Kış olimpiyatları yapılmıştır. Mersinde atletizm olimpiyatları gerçekleşmiştir. Maddi ve mali kaynaklara sahip bir ülkedir. Almalıydık çünkü hak etmiştik. Bu noktadan sonra kim sevindi kim sevinmedi tartışması yakışıksızdır. İstanbul çok önemli bir kent. Medeniyetleri birleştiren bir kent. İçinden deniz geçen bir kent ideal kent burada olması gerekiyordu niye olmadı buraya bakmak gerekiyor.

“Savaş tam tamları çalana vermezler”

“Barış konusu hepimizin dikkatini çekmiştir. Savaş tam tamlarının çalınıyor olması savaş çığırtkanlığı yapılıyor olması zihinleri karıştırdı. Söylem olarak savaşı destekliyor olmak ve aynı zamanda barışın simgesi olarak olimpiyat talebini ortaya koymamız zihin karıştırmıştır ve nu istek yeterince inandırıcı bulunmamıştır. Son dönemde bu değerler konusunda tereddütler ortaya çıkmıştır.

Çıkan krizde savaşı çözüm gibi gören anlayış maalesef tereddütleri arttırmış gözüküyor. Türkiye çok hak ettiği ve başarılı olacağı uluslar arası bir organizasyonda maalesef kendi kendine engeller çıkarmıştır. Bu olay bizim kendimizi sorgulamamız adına oldukça önemlidir. Genç dinamik bir ülke dururken daha önce olimpiyatları düzenleyen bir ülkeye verdiler. Neden Türkiye değil neden bu tereddüt sorgulamak lazım. Savaş tam tamları çalan bir ülkeye bunu vermezler.

“Bize barış soruldu”

Dünyanın Türkiye algılamasını önemseyelim. Bize barış sorusu soruldu. Afaki sözlerle inandırıcı olmak mümkün değil. Çatışamaya davet eden bir ülke olurken barışçıl bir ülke durumunda olmamız mümkün değil. Dünyanın bütün ülkeleri buyurun ne yaparsanız yapın diyor. Savaş davullarını çalıyoruz. Bu konu önemlidir.

Gerçek bir demokrasi gerçek bir hukukun üstünlüğü insan haklarını saygılı bir ülke görüntüsünü yeniden inşa etmek gerekir. Bu konu da zafiyet var. Yapacak olanın belli bir değeri simgelemesine ihtiyaç vardır. Güçlü saygın inandırıcı tutarlı olmaya ihtiyaç var. Dün ilişki içerisinde olduğunuz ülkeyle bugün savaşa girme konumuna düşmek düşündürücüdür. Hiç kimsenin böyle bir sonuçtan mutlu olduğuna ihtimal vermiyorum. Bu insanların tümümün bu coğrafya da olimpiyatların yapılıyor olmasından mutluluk duyacağını biliyorum. En güzelini yapardık ama bize verilmedi. Bu hepimizin düşünmesi gereken bir olaydır. Tabloya üzüntüyle bakıyoruz. Bunlar bize önümüzde engeller oluşturacak.

“Kimyasal silah bulundurmak yasal”

Basın mensuplarının hükümetin Suriye politikasını da eleştiren Baykal, “Suriye'de çok yönlü belirsizlikler ve çelişkiler yaşanıyor. Bir defa kimyasal silahlarla mücadele siyasetin hukukun ve vicdanın kabul edebileceği bir şey değildir. Beşiğinde uyuyanı da tehdit ediyorsunuz. Açmaz içinde bir tablo var. Hangi yanlış olursa olsun birleşmiş milletler güvenlik konseyi karar vermeli. Hukuki bir zafiyet var. Bir yanlış daha büyük yanlışla kapatılmaya çalışılıyor. Kimyasal silah kullanmak yasak bulundurmak yasak değil. Bunda bir ikiyüzlülük görmüyor musunuz?” dedi.

“Konuşulması gerekenleri konuştuk”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı uçakta İzmir'e gelen Baykal, 'Uçakta neler konuştunuz?' sorusuna, “Genel başkanla her buluşmamızda olduğu gibi çok sıcak yararlı verimli bir sohbet yapma imkanını bulduk. Partinin iki insanı bir araya geldiğinde ne konuşma gereğini duyarsa gündemlerinde ne varsa onu konuştuk. Suriye, Arap Baharı, anayasa ne durumda, Türkiye de terör konusunun nasıl gelişeceğine, barışla ilgili yerel seçimlerin gelişim süreci, adaylık başvurusunun nasıl olduğunu gibi konularda konuştuk” diye cevap verdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler